0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Koniec roku - ostatni moment na rozliczenie opakowań w sklepie internetowym

Wielkość tekstu:

Koniec roku to dla sklepów internetowych okres wzmożonej pracy. Black Friday, Cyber Monday, czy po prostu okres świątecznej sprzedaży oznacza dla wielu przedsiębiorców prowadzących sprzedaż w internecie dodatkowe setki jak nie tysiące paczek, które trzeba będzie nadać. I najczęściej dopiero w trakcie kontroli z urzędu, już po nowym roku, sprzedawcy dowiadują się, że podlegają pod ustawę z 13 czerwca 2013 o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Oznacza to, że muszą rozliczyć opakowania, które wprowadzili do obrotu i zapłacić z tego tytułu wysokie opłaty. Tych wysokich opłat można uniknąć cedując obowiązki na organizację odzysku opakowań jak np. TOM-DOLEKO-EKOLA.

Jeśli sprzedajesz w internecie, zobacz jak uniknąć kar za 2021 i tanio rozliczyć opakowania. Wystarczą 3 kroki!

Krok 1: Rejestracja w BDO dla sklepu internetowego

Każdy sklep internetowy, który sprzedaje i wysyła do klientów fizyczne produkty, podlega pod rejestrację w BDO. Jeśli prowadzisz firmę i sprzedajesz w sieci – niezależnie od platformy na której to robisz – w BDO musisz być. Za brak zgłoszenia firmy do BDO czy brak numeru BDO na dokumentach firmowych grożą wysokie kary pieniężne.

Masz jeszcze czas! Rejestrację w BDO wykonasz w całości elektronicznie – potrzebny będzie jedynie Profil Zaufany i kilka minut. Na nadanie numeru Urząd Marszałkowski ma 30 dni, dlatego im szybciej złożysz wniosek – tym lepiej. W międzyczasie sprawdź, jak szybko wprowadzić numer BDO do programu sprzedażowego/księgowego oraz na kasę fiskalną.

Rejestrację zaczniesz od oficjalnej strony rejestru BDO: https://rejestr-bdo.mos.gov.pl/

Krok 2: Aktualizacja ewidencji opakowań

Każdy sklep internetowy korzysta z opakowań – kartonów, taśmy klejącej, folii stretch, folii bąbelkowej, kopert bąbelkowych. Musi też nakleić etykietę adresową, aby paczka dotarła do odbiorcy. Ważne, aby znać ustawową definicję opakowania, która brzmi: 

Opakowaniem uznamy wyrób, w tym również tzw. wyrób bezzwrotny, który wykonany został z dowolnego materiału, a którego przeznaczeniem jest przechowywanie, ochrona, przewóz, dostarczenie lub prezentacja produktu. Dotyczy to zarówno surowców jak i tzw. towarów przetworzonych.

Zgodnie z ustawą musisz prowadzić ewidencję opakowań i musi być ona aktualna oraz rzetelna. Możesz prowadzić ją np. w EXCELu lub dowolnej innej aplikacji. Jeśli za ten rok jeszcze jej nie zrobiłeś - to jest to ostatni moment. Masy opakowań (w kilogramach) możesz sprawdzić weryfikując zakupy opakowań od dostawców oraz sprawdzając liczbę nadanych przesyłek. Wbrew pozorom jest to do zrobienia!

Krok 3: Sceduj opakowania na Organizację Odzysku Opakowań TOM-DOLEKO-EKOLA S.A.

Nie rozliczaj opakowań samodzielnie. Nawiąż współpracę z organizacją odzysku opakowań TOM-DOLEKO-EKOLA, która przejmie od Ciebie szereg obowiązków i pozwoli zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy (a także czasu i nerwów). 

Do nawiązania współpracy z Organizacją nie potrzebujesz numeru BDO, musisz natomiast znać masy opakowań, które wprowadzasz do obrotu. Znajdziesz je w swojej ewidencji. 

W ramach umowy TOM-DOLEKO-EKOLA zapewni realizację Twoich obowiązków zapisanych w ustawie z 13 czerwca 2013 r., tzn.:

  • złoży za Ciebie roczne sprawozdanie za wprowadzone opakowania i produkty,

  • sfinansuje działania w ramach Publicznych Kampanii Edukacyjnych,

  • zastąpi wysoką opłatę produktową niską opłatą za podpisaną umowę.

Pamiętaj! Masz jeszcze tylko 2 tygodnie na przekazanie rozliczenia opakowań za rok 2021 do Organizacji TOM-DOLEKO-EKOLA!

Jak rozliczyć opakowania z TOM-DOLEKO-EKOLA? 

Scedowanie Twoich obowiązków w zakresie opakowań wykonasz w 3 prostych krokach:

  1. Przejdź do Kalkulatora umowy na: https://tomoo.pl/kalkulator

  2. Wpisz masy wprowadzonych opakowań (znajdziesz je w swojej ewidencji).

  3. Podaj dane Twojej firmy, zaakceptuj treść umowy i dokonaj płatności.

Nie czekaj do ostatniej chwili! Jeśli się spóźnisz, opakowania za rok 2021 będziesz musiał rozliczyć samodzielnie.

Dlaczego nie należy rozliczać opakowań samodzielnie?

Chcąc samodzielnie rozliczyć wprowadzane opakowania lub produkty w opakowaniach musisz liczyć się z koniecznością uiszczenia wysokiej opłaty produktowej. Przykładowo:

Wprowadzenie do obrotu 700 kg opakowań z tworzyw sztucznych oraz 350 kg opakowań papieru to opłata produktowa 3100 zł. Podpisując umowę z TOM-DOLEKO-EKOLA nie zapłacisz tej kwoty! Poniesiesz jedynie koszt umowy – 499 zł netto! 

Rozliczając się samodzielnie wyliczasz także 2% netto wartości opakowań na Publiczne Kampanie Edukacyjne. W kwocie umowy z Organizacją TOM-DOLEKO-EKOLA te działania są już wliczone!

Pamiętaj, że cedując obowiązki na Organizację nie śledzisz zmian w przepisach, nie czytasz ustaw – tym zajmujemy się my i dostosowujemy nasze działania do regulacji prawnych. 

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów