Poradnik Przedsiębiorcy

Koszty firmowe zmniejszające podstawę opodatkowania – Polski Ład wprowadzi ograniczenia

Polski Ład od paru miesięcy wzbudza spore kontrowersje. To jednak nie koniec uszczelniania systemu podatkowego przez rządzących, bowiem kolejnym punktem ich zainteresowania stały się koszty firmowe przedsiębiorców. Sprawdziliśmy, jakie ograniczenia w tym zakresie zamierza wprowadzić reforma!

Koszty firmowe a zmniejszenie podstawy opodatkowania

Przedsiębiorcy prowadzący działalność ponoszą różnego rodzaju koszty firmowe, które przyczyniają się do zmniejszenia podstawy opodatkowania, skutkiem czego są niższe zobowiązania podatkowe względem fiskusa.

Ustawa o podatku dochodowym ściśle wskazuje, jakie warunki ma spełnić wydatek, aby mógł stanowić koszt uzyskania przychodu, tym samym zgodnie z art. 22:

  • koszt musi zostać poniesiony przez podatnika,

  • nie może nosić znamion wydatku o charakterze prywatnym,

  • ma związek z prowadzoną działalnością,

  • został poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów działalności,

  • został właściwie udokumentowany, np. fakturą,

  • nie stanowi kosztu wskazanego w art. 23 ustawy o PIT

– jeśli zatem wydatek spełnia warunki, co do zasady w świetle przepisów można ująć go w kosztach podatkowych.

W praktyce jednak przedsiębiorcy bardzo często ujmują wydatki prywatne, uznając je za koszty firmowe, ponieważ zostały one udokumentowane fakturą z danymi firmy podatnika.

Obecnie urzędy skarbowe nie mają możliwości skutecznej weryfikacji podatnika, który w swojej ewidencji księguje wydatki prywatne, natomiast wskutek reformy Polskiego Ładu ma się to zmienić.

Polski Ład ograniczy odliczenie w PIT wydatków prywatnych

Rząd planuje ująć w katalogu wydatków bezwzględnie wyłączonych z kosztów uzyskania przychodu kolejne, które są uznawane przez podatników jako koszty firmowe, ograniczając tym samym możliwość unikania opodatkowania poprzez księgowanie wydatków prywatnych w działalności.

Rozwiązaniem ma być wdrożenie w ramach reformy Polskiego Ładu jednolitego pliku kontrolnego w podatku dochodowym, którego celem będzie efektywniejsza kontrola odliczanych wydatków przez przedsiębiorców.

Struktura umożliwi urzędnikom bezpośredni wgląd do wydatków, jakie przedsiębiorcy ujmują w swojej ewidencji, a w przypadku naruszenia będą mogli znacznie szybciej wychwycić błędy podatników.

Dowiedz się więcej o jednolitym pliku kontrolnym w podatku dochodowym, czytając artykuł: Jednolity plik kontrolny w podatku dochodowym również co miesiąc?
Są to jednak projektowe założenia reformy Polskiego Ładu, tym niemniej ich wdrożenie rządzący zapowiedzieli na rok 2023.