Poradnik Przedsiębiorcy

Księgowość online - Sprawdź korzyści jakie ze sobą niesie!

Oprogramowanie dostępne zdalnie, to sposób na zaspokajanie potrzeb odbiorców biznesowych na tanie i bezpieczne rozwiązania IT. Trzeba też dodać, że model dostępu zdalnego do aplikacji w tzw. chmurze obliczeniowej stał się obecnie bardzo popularnym środkiem do realizacji celu dla większości firm - wydajnej i oszczędnej kosztowo infrastruktury informatycznej, który wpłynął także na księgowość online.

Model outsourcingu usług w zakresie zdalnego udostępniania aplikacji to obecnie najczęściej spotykany sposób dystrybucji oprogramowania. Rynek zdążył już nas przyzwyczaić do sytuacji, w której korzystanie z aplikacji wcale nie oznacza w praktyce konieczności posiadania jej w wersji instalacyjnej na nośniku typu pendrive lub CD. Można zastąpić ten model dystrybucji zgoła innym rozwiązaniem, mającym istotny praktyczny wymiar – brak kosztów inwestycji. System abonamentowy jest wygodną metodą opartą na chmurze obliczeniowej. Płacimy za zasoby rzeczywiście wykorzystane, bez konieczności zakupu licencji. Istotną bolączka rozwiązań w zakresie korzystania z oprogramowania, istną piętą achillesową, była forma zakupu i licencji na użytkowanie. Często można było spotkać się z sytuacją, w której posiadacz licencji np. na kilka stanowisk komputerowych w zasadzie z nich nie korzystał. Sprzyjało to sytuacji zakupu licencji na wyrost, często bez analizy rzeczywistych potrzeb firmy pod względem potrzeb.

Zamiast licencji - abonament

W modelu chmury pojęcie licencji praktycznie nie istnieje, zostało ono zastąpione inną formą posiadania praw do korzystania pod nazwą abonamentu. Wykupienie odpowiedniego dostępu na okres np. miesiąca lub dłużej, wiąże się ściśle z okresem użytkowania aplikacji. Odpada w takim układzie sytuacja zakupu użytkowania oprogramowania na dłuższy okres lub na większą liczbę stanowisk niż jest to konieczne. Oszczędności w takim modelu biznesowym są rzeczą oczywistą.

Dla kogo księgowość online? Biura rachunkowe i podatkowe

Dobrym przykładem rozwiązania dystrybucji oprogramowania w modelu chmury są biura finansowe i podatkowe. Tutaj kluczową sprawą są kwestie udostępniania klientom dostępu do sprawozdań finansowych i aktualnych danych dotyczących np. rachunku zysku i strat. Księgowość online polega na dostarczaniu przez klientów rachunków i dokumentów księgowych zdalnie. Jest to rozwiązanie z jednej strony wygodne, ale także mające swój wymiar praktyczny. W wersji dla biur najczęściej oprogramowanie udostępnia możliwość tworzenia raportów na kilku bazach firmowych jednocześnie. Bazy te odpowiadają poszczególnym klientom obsługiwanym za pośrednictwem systemu. Poszczególne, niezależne od siebie konta to duża przejrzystość i uporządkowana praca, a z drugiej strony - możliwość indywidualnego udostępniania profilu każdemu z obsługiwanych podmiotów indywidualnie. Ułatwia to znacznie pracę. Biuro  rachunkowe prowadzące księgowość firmy ma dostęp do informacji zawierających dane sprzedażowe, w tym faktury itp. dodatkowo może wyróżnić się na tle konkurencyjnych podmiotów, wprowadzając dla swoich klientów raportowanie stanu zapasów lub trendu sprzedaży produktów. Księgowość online w serwisach takich jak np. w wFirmie, istotną cechą jest zautomatyzowanie wielu działań, dotychczas prowadzonych manualnie. Oprogramowanie jest dostosowane dla odbiorcy, którym mogą być przedsiębiorcy, na przykład prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą oraz małe firmy. Z drugiej strony, oprogramowanie w chmurze, jest kierowane do biur rachunkowych i podatkowych.