0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Morska Agencja Gdynia świeci przykładem

Wielkość tekstu:

Dynamicznie zmieniające się ceny energii elektrycznej mogą być wyzwaniem dla wielu przedsiębiorstw. Wiele z nich decyduje się na modernizację oświetlenia, która może nieść wymierne korzyści. Nie tylko jednak aspekt ekonomiczny skłania biznes do wymiany lamp. Zdrowie i komfort pracowników oraz zmniejszenie śladu węglowego firmy były kolejnymi argumentami, dla których Morska Agencja Gdynia zdecydowała się na inwestycję w nowe oświetlenie. 

Energooszczędne LED-y

Wymiana oświetlenia w dwóch halach przemysłowych Morskiej Agencji Gdynia (MAG) została poprzedzona audytem wykonanym przez Energę Oświetlenie. W ramach audytu przed modernizacją została przeprowadzona inwentaryzacja dotychczasowego oświetlenia, określono zużycie energii i sprawdzono instalację elektryczną. To pozwoliło ekspertom zaproponować nowe, optymalnie dobrane oświetlenie. Głównym celem tych prac było osiągnięcie efektywności energetycznej poprzez redukcję zużycia energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia w halach przemysłowych należących do MAG. Nie był to jednak jedyny powód. MAG dba bowiem również o komfort i warunki pracy pracowników. Dotychczas stosowane oprawy przemysłowe emitowały światło o nieprzyjemnej barwie, mogące powodować zmęczenie oczu i zjawisko olśnienia. Dlatego jednym z założeń było zastosowanie takich lamp, które będą emitować światło o natężeniu i barwie zbliżonej do światła słonecznego, przyjemne dla wzroku i nie męczące oczu.

Naturalnym wyborem specjalistów z Energii Oświetlenia było zaprojektowanie systemu złożonego z energooszczędnych opraw LED, który uwzględnia zgodność natężenia oświetlenia z normą oświetleniową dla budynków przemysłowych. Energooszczędne LED-y spełniają wymagania związane z redukcją zjawiska olśnienia do minimum, a co najważniejsze są pozbawione uciążliwego migotania, tak charakterystycznego dla często jeszcze stosowanych „świetlówek”.  Eksperci z Energi Oświetlenia zaproponowali oprawy LED o neutralnej barwie światła, najbardziej zbliżonej do dziennego. Jest ono najmniej uciążliwe dla oczu, pozwala na optymalne postrzeganie barw oraz właściwą ocenę odległości i kształtów przedmiotów. 

Energa Oświetlenie zrealizowała kompleksową usługę modernizacji, proponując w tym przypadku nie tylko dostawę i montaż nowych opraw, ale także demontaż i utylizację starych oraz instalację oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego. Morska Agencja w Gdyni otrzymała także kompletną dokumentację powykonawczą, dzięki której każda kolejna modyfikacja oświetlenia będzie znacznie łatwiejsza i mniej kłopotliwa.

Kluczowe w realizacji projektów w takich obiektach jak hale przemysłowe jest dobranie odpowiedniego dostawcy usług, który dysponuje odpowiednim zapleczem technicznym, w tym sprzętem potrzebnym do montażu opraw na dużej wysokości. Niezwykle istotne jest także uruchomienie i przetestowanie nowego oświetlenia przez wykonawcę oraz sporządzenie dokumentacji powykonawczej. Eksperci z Energii Oświetlenia zrealizowali założenia dotyczące energooszczędności oraz poprawy jakości oświetlenia. Zlikwidowane zostały także negatywne cechy towarzyszące poprzedniemu oświetleniu, czyli migotanie lamp, niedoświetlenie miejsc pracy i nierównomierność pokrycia przestrzeni światłem. Jednocześnie dzięki modernizacji zapewniono zgodność parametrów oświetlenia z normą oświetleniową dla budynków przemysłowych, co w oczywisty sposób przekłada się na komfort pracy osób zatrudnianych w Morskiej Agencji Gdynia.

Jaśniej, przyjemniej, taniej

Równie istotna, jak optymalizacja kosztów, jest także redukcja emisji dwutlenku węgla – to bezpośredni skutek zmniejszenia zużycia energii. Dzięki zastosowaniu indywidualnych rozwiązań optycznych oraz diod najnowszej generacji udało się uzyskać redukcję mocy systemu oświetleniowego aż o 60%, a wymiana 280 szt. opraw oznacza dla firmy pobór mocy mniejszy o ponad 120 kW.

Poza modernizacją w halach przemysłowych MAG Energa Oświetlenie wykonała także wymianę oświetlenia wewnętrznego w jednej z hal Stoczni Remontowej Nauta. W tym przypadku zdemontowano 83 stare oprawy i wymieniono instalację elektryczną. Po założeniu 65 nowych lamp LED zużycie energii zostało zredukowane o prawie 70%. Nowe lampy potrzebują zaledwie 9,95 kW, podczas gdy pobór mocy przez stary system wynosił ponad 41 kW. Dzięki modernizacji udało się zmniejszyć zużycie energii o 130 930 kWh rocznie. Uzyskanie takiego poziomu redukcji było możliwe dzięki zastosowaniu opraw o wysokim poziomie energooszczędności oraz specjalnie dobranej optyce opraw, która pozwala kierować strumień światła konkretnie na oświetlaną powierzchnię.

Morska Agencja Gdynia (MAG) – od ponad 70 lat reprezentuje zagraniczne linie żeglugowe, armatorów i kluby ubezpieczeniowe (P&I). Do początkowo świadczonych usług agencyjnych dla statków sukcesywnie dochodziły kolejne, takie jak spedycja i pośrednictwo pracy dla polskich marynarzy. Lata 90. XX w. to z kolei rozwój usług spedycji kolejowej i lotniczej, magazynowania, dystrybucji, a także obsługi celnej, co zaowocowało możliwością kompleksowej obsługi ładunków w transporcie międzynarodowym. Od 2007 r. Agencja oferuje z kolei usługi przeładunków komponentów farm wiatrowych w portach w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie oraz Świnoujściu, pośrednio przyczyniając się do transformacji energetycznej naszego kraju. Naturalnym krokiem była zatem dbałość o wdrażanie wewnątrz Agencji ekologicznych rozwiązań i wymiana oświetlenia hal przemysłowych. Dwa nowoczesne huby portowe służące do przeładunku lądowych farm wiatrowych po modernizacji oświetlenia świecą teraz przykładem.

Dowiedz się więcej o modernizacji oświetlenia w halach produkcyjnych od ekspertów i zapytaj o ofertę.

Artykuł sponsorowany


Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów