0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Od czego zacząć poszukiwania pracy?

Wielkość tekstu:

Poszukiwania pracy to żmudny proces. Wymaga on odpowiedniego przygotowania. Nie wystarczy przeglądać dostępne ogłoszenia, aby znaleźć wymarzoną posadę. Osoby, które zakończyły właśnie naukę, oraz długotrwale bezrobotni często popełniają zasadniczy błąd. Szukają oni jakiegokolwiek zatrudnienia. W ten sposób trudno znaleźć satysfakcjonujące zajęcie na lata. Od czego zacząć poszukiwania pracy, aby trafić na rozmowę kwalifikacyjną u potencjalnego pracodawcy?

Oferty pracy – jakiej pracy szukać?

Oferty pracy na portalach z ogłoszeniami są różne. Jedne z nich kierowane są do fachowców z odpowiednim wykształceniem oraz doświadczeniem. W przypadku innych niewymagane jest żadne doświadczenie. Od stawianych warunków zależy wysokość wynagrodzenia. Gdy kończymy właśnie naukę lub jesteśmy długotrwale bezrobotni, zależy nam na pracy. Powinniśmy jednak wystrzegać się szukania jakiejkolwiek pracy. Po pierwsze możemy czuć się w niej niespełnieni. Po drugie ogłaszając się w ten sposób, najprawdopodobniej przyciągniemy pracodawców, którzy zaoferują nam niską pensję.

Szukając pracy, powinniśmy się zastanowić, jaka praca sprawiałaby nam przyjemność. Nawet jeśli nie mamy wykształcenia zawodowego, powinniśmy starać się konsekwentnie podążać w jednym kierunku. Gdy lubimy gotować, warto pomyśleć o pracy w gastronomi. Zaczynając pracę na zmywaku, możemy skończyć jako zawodowy kucharz. Wbrew pozorom wiek nie stanowi żadnej bariery. Osoby z pasją, pragnące się szkolić, mogą trafić na pracodawcę, który to doceni. Być może pracowaliśmy już w kilku różnych branżach i jedna z nich przypadła nam szczególnie do gustu?

Gdy określimy, w jakim zawodzie chcemy zdobywać lub pogłębiać doświadczenie, koniecznie powinniśmy określić przybliżoną wysokość wynagrodzenia. Mowa tutaj o realistycznej kwocie, która umożliwi nam życie na dobrym poziomie. Warto wcześniej rozejrzeć się, ile zarabiają pracownicy na podobnych stanowiskach. Kalkulator wynagrodzeń dostępny na: https://www.aplikuj.pl/kalkulator-wynagrodzen pozwoli nam określić kwotę netto oraz brutto po wejściu w życie Polskiego Ładu.

Aplikowanie na oferty pracy – jak napisać atrakcyjny życiorys?

Kolejnym krokiem w poszukiwaniu pracy powinno być stworzenie atrakcyjnego dla pracodawcy CV. Jeśli posiadamy już życiorys, warto go skorygować pod kątem posady, o którą będziemy się starali. Możemy na przykład dopisać odpowiednie umiejętności, hobby lub predyspozycje przydatne na stanowisku, o które pragniemy zawalczyć. W przypadku osób z dużym doświadczeniem zawodowym w różnych branżach nie każda pozycja w CV będzie istotna dla pracodawcy. Należy o niej jedynie wspomnieć. Jeśli posiadamy doświadczenie na podobnym stanowisku, warto napisać o nim nieco więcej.

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować?

Dobrze przygotowany życiorys otworzy nam furtkę na rozmowę kwalifikacyjną. Koniecznie powinniśmy się do niej przygotować. Warto zapoznać się z działalnością firmy. Jeśli oferta pracy skierowana jest do osób ze znajomością języka obcego, powinniśmy prześledzić słownictwo używane w danej branży. O firmie nie musimy wiedzieć wszystkiego. Główny nacisk powinniśmy stawiać na doskonałą prezentację własnej osoby. Powinniśmy przygotować się na standardowe pytania padające podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Odpowiadając na nie płynnie, konkretnie oraz z dużą pewnością siebie, mamy duże szanse na rozpoczęcie kariery na wymarzonym stanowisku.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów