0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Oszuści atakują! — Kanga Exchange ponownie udaremniła krypto scam

Wielkość tekstu:

Globalna cyfryzacja niezaprzeczalnie przyczyniła się do powiększenia stale rosnącej liczby oszustw finansowych. Scammerzy wymyślają coraz nowsze i doskonalsze metody służące do wyłudzania pieniędzy przez kryptowaluty. Podają się przykładowo za “brokerów kryptowalut”, stosując różne socjotechniki, wzbudzające zaufanie u ofiary. Dzięki nim skutecznie wyłudzają potężne sumy pieniędzy. 

Coraz częściej spotkać się można z pewnym sposobem oszustów na “wypranie” skradzionych pieniędzy. Polega on na przesłaniu wspomnianych środków na giełdowy portfel kryptowalutowy oraz następne wypłacenie ich na przykład w kantorze wymiany walut fiducjarnych i kryptowalut. Kanga Exchange niezawodnie szkoli swoich pracowników tak, aby potrafili na czas wykryć próbę oszustwa i jej zapobiec.

Jak Kanga Exchange ponownie udaremniła oszustwo?

W lipcu bieżącego roku Kanga Exchange poinformowała o próbie oszustwa, które próbowano popełnić w partnerskim kantorze giełdy znajdującym się w Bydgoszczy. Pracownicy kantoru wraz z zespołem giełdy znając procedury AML (ang. Anti Money Laundering) udaremnili poważne oszustwo. Nie udałoby się to gdyby nie przeprowadzone wcześniej szkolenia i odpowiednia reakcja zespołu.

W poniedziałek, 14 listopada pracownikom giełdy Kanga udało się udaremnić oszustwo na 25 tysięcy zł. Jest to kolejny przypadek kiedy oszuści próbowali wykorzystać giełdę kryptowalut do swoich niemoralnych planów. 

Jak wyglądał przebieg zajścia? Sprawcy zadzwonili do ofiary i nakłonili ją do inwestycji w kryptowaluty. Środki trafiły na konto klienta założone przez przestępców na giełdzie Kanga Exchange. Nakazali oni ofierze wypłatę tych środków na adres publiczny portfela sieci blockchain BTC (jest to adres portfela na sieci Bitcoin, dzięki niemu informacje o zawieranych transakcjach są widoczne dla każdego). Giełda, stosując się do procedur AML udaremniła przesłanie środków na portfel oszustów i tym samym nie dopuściła do popełnienia przestępstwa na szkodę ofiary. 

Czy istnieją regulacje prawne ograniczające pranie pieniędzy?

Jakie regulacje prawne przyczyniają się do ograniczenia oszustw i prania pieniędzy? Według ustawy AML kantory, giełdy kryptowalutowe oraz podmioty dostarczające portfele kryptowalutowe zobowiązane są do przestrzegania licznych procedur. Mają one na celu ograniczenie przestępcom możliwości prania pieniędzy. Do procedur stosowanych przez firmy kryptowalutowe zalicza się:

  • regularne szkolenia z zakresu AML dla pracowników odpowiedzialnych za nadzorowanie AML w firmie,
  • raportowanie do GIIF (Generalny Inspektor Informacji Finansowej), czyli niezwłoczne przekazywanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa związanego z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu,
  • regularne dokumentowanie oraz określanie oceny ryzyka AML, 
  • wprowadzenie oraz stosowanie się do wewnętrznych procedur, takich jak bieżąca weryfikacja i identyfikacja klientów KYC (Know Your Customer).

Stosując się do wymienionych procedur pracownicy giełdy wiedzieli, jak powinni zachować się w sytuacji podejrzenia oszustwa. To dzięki nim w sprawny sposób udało się zapobiec kradzieży. Wiedz jednak, że nie każdą próbę oszustwa można rozpoznać na czas. Nieraz oszustom udaje się przechytrzyć procedury bezpieczeństwa i uciec ze skradzionymi środkami bez śladu. Dobrze zatem, abyś wiedział, jak rozpoznać próbę oszustwa i jak możesz się przed nią uchronić.

Jak uchronić się przed oszustwem?

Tak naprawdę nietrudno paść ofiarą oszustwa. Czasem wystarczy jedno kliknięcie w scammerski link otrzymany w wiadomości WhatsApp lub w e-mailu, aby skontaktował się z Tobą natarczywy oszust.  Podający się za brokera lub maklera scammer może namawiać Cię do inwestycji, obiecując niebywałe zyski. Jednak w rzeczywistości chce on tylko Twoich pieniędzy. Aby uchronić się przed utratą swojego kapitału, edukuj się w zakresie bezpieczeństwa w Internecie.

Przede wszystkim pamiętaj, aby nie powierzać nikomu w Internecie swoich danych osobowych, takich jak pesel lub hasła. 

Decydując się na skorzystanie z usługi brokera lub maklera sprawdź go dokładnie, zweryfikuj jego opinię w sieci i nie daj się zwieść fałszywym obietnicom wysokich i szybkich zysków z inwestycji. 

Nie klikaj w nieznane linki lub załączniki, ponieważ mogą okazać się sfałszowanymi stronami phishingowymi lub instalatorem złośliwego oprogramowania - wirusa komputerowego.

Kampania “Nie Pie(p)rz”

Prowadząc kampanię społeczną Nie pie(p)rz Kanga Exchange przeciwdziała procederowi prania pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, edukując o oszustwach i zasadach wiążących się z AML. W ramach kampanii w social mediach lub na blogu cyklicznie zamieszczane są merytoryczne artykuły, posty edukacyjne, a także materiały wideo. Dbając o bezpieczeństwo swoich danych osobowych oraz kapitału, bądź na bieżąco z publikacjami.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów