Poradnik Przedsiębiorcy

Peer-to-peer – definicja, historia powstania i wpływ na rozwój Internetu (cz. 2)

Peer-to-peer - Audiogalaxy

Audiogalaxy to nieistniejąca już sieć peer-to-peer stworzona z myślą o udostępnianiu muzyki. Wyróżniała się interfejsem użytkownika – a właściwie jej brakiem. Wyszukiwanie plików następowało bowiem poprzez stronę internetową. Można było tutaj skorzystać z zaawansowanych wyników wyszukiwania (nazwa utworu, wykonawcy, jakość, najpopularniejsze czy polecane przez innych użytkowników), a także wejść na forum dyskusyjne. Warto dodać, że choć wyszukiwanie plików odbywało się poprzez witrynę internetową, tak już łączenie z dostępnymi źródłami oraz przełączanie na inne w przypadku braku aktywności było procesem niezależnym od użytkownika. Proces ten miał na celu zabezpieczenie prywatności odwiedzających. Ostatecznie w maju 2002 roku po przegranym procesie sądowym z RIAA (zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki) Audiogalaxy zablokowało funkcję przesyłania i wymiany muzyki.

Peer-to-peer - Gnutella

Gnutella to jedna z pierwszych sieci P2P pozbawiona centralnych serwerów. Aby połączyć się z siecią, należy pobrać zewnętrzną aplikację, a następnie wyszukać dowolny host należący do Gnutelli. W przypadku braku miejsc użytkownik przełączany jest na inny adres do momentu odnalezienie wolnego miejsca. Warto dodać, że nawet w przypadku nieudanego połączenia z hostem w pamięci programu zapisana zostaje historia wyszukiwania. Ten rodzaj połączeń ma jedną istotną wadę. W momencie połączenia host otrzymuje listę wszystkich wyników wyszukiwania, co ogranicza odnalezienie wartościowych materiałów. W kolejnych latach Gnutella doczekała się modyfikacji w postaci eDonkey czy Kazaa, jednak z czasem straciła na popularności.

Peer-to-peer - Direct Connect

Sieć P2P pracująca na małych serwerach, ograniczająca się do czata oraz wyszukiwarki. Elementem wyróżniającym jest możliwość ścisłej kontroli użytkowników poprzez wprowadzenie określonych zasad. W zależności od serwera użytkownik w pierwszej kolejności ma obowiązek udostępnić określoną, minimalną ilość zasobów (np. 2 GB plików z muzyką). Dzięki temu Direct Connect uniknęło największego problemu, który do dziś występuje w wielu sieciach P2P. Chodzi tu o tzw. "pijawki" (tzw. leechers), czyli osoby, które korzystają z sieci tylko po to, aby pobierać materiały, niczego nie oferując w zamian. Oprócz tego należy pamiętać o udostępnieniu minimalnej liczby slotów, odpowiadających za liczbę użytkowników mających dostęp do naszych materiałów. W przypadku niedostosowania się do określonych wymagań użytkownik może zostać wyrzucony z kanału (kick), usunięty na czas określony (ban) lub nieokreślony. Do tego dochodzi jeszcze podział na aktywnych (odblokowane porty) i pasywnych (brak możliwości przekierowania portu, sieć kryjąca się za firewallem) użytkowników. Oznacza to, że dwóch odbiorców posiadających łącze pasywne nie może od siebie pobierać plików.

Peer-to-peer - BitTorrent

Najpopularniejsza obecnie sieć P2P na świecie, która umożliwia pobieranie i wysyłanie różnorodnych materiałów (muzyka, filmy, programy, e-booki, gry). Podstawowa funkcja sieci umożliwia kopiowanie jednego pliku przez wielu użytkowników przy jednoczesnym pobieraniu i wysyłaniu jego fragmentów. Wyróżnia się następującymi elementami:

  • Peer – użytkownik udostępniający lub pobierających plik w określonym momencie,

  • Seeder – użytkownik posiadający kompletny plik (100%) i udostępniający go innym użytkownikom,

  • Tracker – serwer zawierający i przekazujący informacje o użytkownikach (adresy IP) korzystających z sieci Torrent,

  • Plik .torrent – plik niezbędny do uruchomienia procesu pobierania; pomimo niewielkiej wagi zawiera informacje o adresie i archiwum trackera, umożliwiając błyskawiczne połączenie,

  • Info hash – 40-znakowa liczba zapisana szesnastkowo, której zadaniem jest identyfikacja trackera wybranych plików,

  • Share ratio – stosunek ilości danych wysłanych do pobranych, ogólnie przyjęta norma wynosi 1, choć w przypadku prywatnych sieci Torrent możliwe są większe wymagania narzucone przez moderatorów,

  • Leecher – jak już wspomniano wcześniej, jest to osoba pobierająca pliki i jednocześnie nie udostępniająca niczego w zamian.

Zachęcamy do zapoznania się z kolejnymi częściami cyklu:

Peer-to-peer – definicja, historia powstania i wpływ na rozwój Internetu (cz. 1)