0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

PIT online 2021 - dlaczego warto rozliczać się przez internet?

Wielkość tekstu:

Składanie PIT-u już od dawna przestało kojarzyć się wielu podatnikom ze staniem w długich kolejkach na poczcie lub w urzędzie skarbowym. Nie bez znaczenia pozostaje także marginalne znaczenie księgowej w kwestii rozliczania zeznań. Dzieje się tak za sprawą zyskujących na popularności bezpłatnych programów, które krok po kroku przeprowadzają nas przez proces zarówno rozliczenia, jak i przedstawienia deklaracji fiskusowi.

Zalety e-deklaracji

Wśród najczęściej pojawiających się zalet e-deklaracji, które wymieniają podatnicy jest szybki zwrot nadpłaty. W praktyce oznacza to, że pieniądze pojawiają się na koncie maksymalnie po 45 dniach od przyjęcia przez urząd skarbowy naszego zeznania. Analogicznie w jego papierowej wersji czas się wydłuża - nawet do 3 miesięcy. 

Składanie PIT-u przez internet to znaczne przyspieszenie całego procesu związanego z jego weryfikacją. Mowa o tym, że wysłana deklaracja automatycznie pojawia się w systemach elektronicznych fiskusa. W związku z tym urzędnicy nie muszą wpisywać zamieszczonych w nim danych ręcznie.

PIT online dla wielu podatników jest równoznaczny z dużą oszczędnością zarówno czasu, jak i pieniędzy. Niewątpliwym ułatwieniem jest brak konieczności korzystania z pomocy księgowości, a ponadto znajomości przepisów podatkowych, które dla przeciętnego podatnika okazują się dość zawiłe. 

Koniec końców stawianie na bezpłatne programy do rozliczenia zeznania podatkowego, to brak konieczności wychodzenia z domu, co dla wielu jest niewątpliwie olbrzymim atutem. Warto jednak dokładnie zweryfikować poszczególne programy, aby mieć pewność, że nasze dane będą kompleksowo chronione, a PIT rzeczywiście znajdzie się w systemie fiskusa. 

Jednym z nich jest program do rozliczania podatku dochodowego dostępny na stronie https://www.podatnik.info/. Jego bezpieczeństwo zostało potwierdzone za pomocą certyfikatu SSL. Oznacza to, że dane, które przekazujemy są w pełni zabezpieczone przed niepowołanymi osobami. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt iż po wysłaniu dokumentu otrzymujemy potwierdzenie naszych działań - urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO). 

PIT przez internet - darmowy program i usługa Twój e-PIT

Bardzo dużym ułatwieniem dla podatników decydujących się na złożenie deklaracji za pomocą bezpłatnego programu jest to, że nie będzie od nich wymagane posiadanie podpisu elektronicznego. Weryfikacja danych odbywa się poprzez podanie imienia i nazwiska, daty urodzenia, a ponadto kwoty przychodu za 2020 rok. Należy także przygotować PESEL lub NIP. 

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku skorzystania z usługi Twój e-PIT. Resort finansów dokonuje weryfikacji naszych danych poprzez:

bankowość elektroniczną,

e-dowód osobisty,

profil zaufany,

dane autoryzacyjne,

aplikację mObywatel.

Pamiętajmy także o konieczności podania informacji o kwocie przychodu - o której mowa jest uzależnione tym, jaki PIT składamy do fiskusa. O ile po zalogowaniu się do systemu będziemy mieli podgląd na wstępne rozliczenie deklaracji przez urzędników, o tyle nie zapominajmy o dokładnym sprawdzeniu zawartych w niej informacji. To ważne, aby uniknąć konieczności składania korekty. Aby do tego nie dopuścić warto skorzystać z opisanego już darmowego programu.

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów