Poradnik Przedsiębiorcy

Płaca minimalna znacznie wzrośnie!

Obecnie płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto, jednak już od nowego roku kwota minimalnego wynagrodzenia znacznie wzrośnie. Rząd zaakceptował także nową minimalną stawkę godzinową za pracę. Jakich zmian należy się spodziewać?

Płaca minimalna znacznie wzrośnie

We wtorek 14 września rząd zadecydował, że płaca minimalna na rok 2022 będzie wynosiła 3010 zł brutto. Oznacza to, że w porównaniu z rokiem 2021 wynagrodzenie minimalne wzrośnie o 210 zł, czyli o 7,5%. Należy zauważyć, że jeśli od 2022 roku nie zostałyby wprowadzone zmiany podatkowe, czyli tzw. Nowy Polski Ład, to płaca minimalna netto od 2022 roku będzie wynosić około 2209,56 zł. Jeśli jednak Nowy Polski Ład zwolni najmniej zarabiających pracowników z konieczności płacenia podatku, wówczas płaca minimalna wyniesie jeszcze więcej – dokładnie o około 153 zł.

Podwyżkę minimalnej pensji tak komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich: „W kolejnych latach powinniśmy dążyć, aby minimalne wynagrodzenie stanowiło około 50% przeciętnego wynagrodzenia. Wzrost minimalnego wynagrodzenia będzie w 2022 roku nieznacznie wyprzedzał zakładany na przyszły rok wzrost przeciętnego wynagrodzenia”.

Stawka godzinowa w 2022 roku

Do 19,70 zł wzrośnie zaś stawka godzinowa za pracę na umowach cywilnoprawnych. Dotychczas wynosiła ona 18,30 zł brutto. To również spory wzrost, bo aż o 7,5%. Należy pamiętać, że stawkę godzinową stosuje się do umowy zlecenia i umowy o świadczenie usług. Za niestosowanie się do minimalnych stawek godzinowych pracodawcy grozi kara grzywny.

Już od 2022 roku 2,2 mln Polaków, którzy pracują za najniższą stawkę dopuszczalną w Polsce, zarobi więcej. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na sytuację ekonomiczną wielu gospodarstw. Płaca minimalna będzie bowiem wynosić 3010 zł brutto, zaś minimalna stawka godzinowa 19,70 zł.