Poradnik Przedsiębiorcy

Płatności kartą będą kontrolowane przez fiskusa w wyniku zmian Polskiego Ładu – co się zmieni?

Polski Ład w swoich założeniach wprowadza liczne modyfikacje, które mają wesprzeć w uszczelnianiu systemu podatkowego. Nowo zaproponowane zmiany, jakie zakłada reforma, mają pozwolić fiskusowi na wgląd do płatności kartą. Jak to możliwe? Sprawdziliśmy!

Kontrola płatności kartą a reforma Polskiego Ładu

Zmiany zapowiedziane od 1 lipca 2022 roku dotyczące kas fiskalnych nakładają na podatników konieczność integracji kasy z terminalem płatniczym. Jako że jest to obowiązek przedsiębiorcy, który został zawarty w projekcie rządowej reformy Polskiego Ładu, za uchylanie się od niego będzie nałożona kara w wysokości 5000 zł.

Celem wdrożenia zmian jest uszczelnianie systemu podatkowego. Wówczas podatnicy, którzy unikają opodatkowania, nie będą mieli możliwości naginania przepisów w tym zakresie.

Nowe założenia mają znowelizować ustawę o podatku od towarów i usług, a także prawo przedsiębiorców. Obejmą tych, którzy umożliwiają swoim klientom płatności bezgotówkowe oraz wszystkich, którzy zainstalowali kasy fiskalne online.

W art. 19a ust. 3 Prawa przedsiębiorców zostanie doprecyzowany obowiązek integracji kasy fiskalnej online wraz z terminalem płatniczym, wskutek czego ewidencja prowadzona na kasie rejestrującej przez przedsiębiorcę umożliwiającego płatności musi gwarantować połączenie urządzenia z Centralnym Repozytorium Kas.
Zmiany te oznaczają, że fiskus w momencie wejścia przepisów w życie wraz z ewidencją sprzedaży prowadzonej przy zastosowaniu kasy fiskalnej będzie miał bezpośredni wgląd do płatności bezgotówkowych, jakie przyjął przedsiębiorca.

Kiedy kontrola nad płatnościami kartą wejdzie w życie?

Obecnie projekty ustaw dotyczących CIT oraz PIT wraz z niektórymi innymi ustawami zostały skierowane do pierwszego czytania przez Sejm. Przepisy wejdą w życie 1 lipca 2022 roku.