0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Porównaj ubezpieczenia samochodu – zobacz, ile zaoszczędzisz dzięki kalkulatorowi OC/AC

  • oc

Wielkość tekstu:

Posiadanie samochodu wiąże się z różnymi kosztami. Zwykle to koszty eksploatacyjne i serwisowe. Co roku pojawia się jednak także koszt związany z ubezpieczeniem samochodu. W jaki sposób można znaleźć najtańszą polisę OC/AC? Czy jest to trudne? Co jest najistotniejsze w OC? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. 

Analizując raport Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA), trudno nie oprzeć się wrażeniu, że Polacy po prostu pokochali samochody. Okazuje się bowiem, że statystycznie na każdy tysiąc naszych rodaków przypada aż 747 aut. W Europie pod tym względem wyprzedza nas tylko Luksemburg, gdzie jest więcej samochodów – 781 aut na tysiąc mieszkańców. Zakup samochodu nie jest już żadnym problemem dla statystycznego Polaka. Inna sprawa, że najczęściej jeździmy starymi pojazdami – średnio mają 14,1 lat. Łatwiej kupić auto niż je utrzymać. Nic dziwnego, że właściciele samochodów starają się maksymalnie obniżyć koszty utrzymania pojazdu. Warto zacząć od znalezienia najtańszego OC.

Porównaj ubezpieczenia samochodu – zobacz, ile zaoszczędzisz dzięki kalkulatorowi OC/AC

Od czego zależy cena OC?

Cena obowiązkowego ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników. Kalkulując wysokość składki, ubezpieczyciel bierze pod uwagę przede wszystkim takie kwestie jak:

  • wiek kierowcy (młode osoby są traktowane jako bardziej ryzykowni kierowcy),
  • doświadczenie za kierownicą,
  • historia ubezpieczeniowa (poziom szkodowości),
  • miejsce zamieszkania (duże miasta to większe prawdopodobieństwo kolizji lub wypadku),
  • marka samochodu,
  • pojemność silnika (im większa, tym pojazd szybciej może jeździć, a więc większe prawdopodobieństwo wypadku).

Jak znaleźć tanie OC samochodu?

Od czego zacząć szukanie korzystnego OC? Na początek należy wyjaśnić, że w Polsce takie ubezpieczenie jest regulowane przez przepisy prawa. To oznacza, że zakres OC jest narzucany odgórnie i u każdego ubezpieczyciela polisa będzie działała dokładnie w taki sam sposób. To z kolei oznacza, że należy się kierować przede wszystkim ceną OC, szukając ubezpieczenia dla naszego samochodu. Trudno jednak odwiedzać placówki ubezpieczycieli i tam pytać o ofertę. Tymczasem poznanie wielu propozycji jest konieczne, żeby móc świadomie wybrać najlepszą polisę. Na szczęście jest rozwiązanie tego problemu.

Najlepiej poszukać w sieci kalkulatora OC/AC. Warto wybrać porównywarkę ubezpieczeń znaną i renomowaną. W takim wypadku będziemy mieli pewność, że dostajemy narzędzie rzetelne i wiarygodne. Jak działa kalkulator oc online? 

Aby porównywarka mogła podać kalkulację składek i porównać różne oferty ubezpieczycieli, trzeba wprowadzić do formularza odpowiednie informacje. Najpierw podajemy dane samochodu (np. model, marka, rok produkcji, rodzaj paliwa), dane kierowcy, a potem porównywarka wyświetla wyselekcjonowane dla nas oferty OC. Wszystko zajmuje zaledwie kilka minut. 

Ile trzeba zapłacić za OC auta?

Ile trzeba zapłacić za OC samochodu na początku 2022 roku? Korzystając ze wspomnianego wcześniej kalkulatora OC/AC Punkta.pl, sprawdziliśmy, na jaki wydatek trzeba się przygotować. Wykonaliśmy kilka kalkulacji na podstawie różnych kryteriów. 

Pierwsza to OC dla mężczyzny z Opola, który jest właścicielem auta Opel Astra z 2011 roku i ma 25 lat. Okazało się, że za najtańszą polisę taka osoba zapłaci 762 zł. Kalkulacja wykonana dla 40-letniego kierowcy z Warszawy, który jest właścicielem samochodu Skoda Octavia z 2015 roku, pokazała, że może on kupić najtańsze OC za 1150 zł. Natomiast obliczenia dla 62-letniego kierowcy z Kołobrzegu, który jeździ Fordem Mondeo z 2020 roku, wykazały, że nie powinien wydać na ubezpieczenie auta więcej niż 629,59 zł. Dzięki kalkulatorowi OC/AC poznaliśmy błyskawicznie ceny różnych ofert. 

Dlaczego warto wykupić AC?

Na koniec warto jeszcze przypomnieć o ubezpieczeniu autocasco. Coraz więcej właścicieli samochodów przekonuje się do niego. AC jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, ale zwiększa bezpieczeństwo osób korzystających z auta i samego pojazdu. AC to gwarancja pokrycia kosztów szkody, która powstała z winy właściciela auta, z powodu działania osób trzecich lub warunków atmosferycznych. To także rekompensata z tytułu kradzieży samochodu. AC najlepiej wykupić w pakiecie z OC, ponieważ wtedy możemy liczyć na zniżki. Jaki to będzie koszt? Sprawdzamy, znowu korzystając z kalkulatora OC/AC. Zrobiliśmy kalkulację dla przykładowego 53-letniego kierowcy z Sopotu, który jest właścicielem Skody Fabii z 2015 roku. Okazało się, że ten właściciel pojazdu najtańszy pakiet OC/AC może kupić już za 886 zł.

Ubezpieczenie samochodu to zwykle duży wydatek dla właścicieli samochodów. Na szczęście dzięki takim narzędziom, jak kalkulatory OC/AC, można szybko znaleźć najtańszą polisę, a do tego jeszcze wykupić ją bez wychodzenia z domu. Warto korzystać z nowoczesnych narzędzi, żeby nie przepłacać za ubezpieczenie auta.

Artykuł zewnętrzny, tekst partnera

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów