0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Uważaj na pułapki, które możesz napotkać na początku prowadzenia działalności

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Coraz więcej uproszczeń stosuje się przy zakładaniu firmy. Jednak na początkujących przedsiębiorców czyha wciąż wiele pułapek. Warto przeczytać, jakie pułapki mogą kryć się za różnymi etapami zakładania przedsiębiorstwa i jak się przed nimi uchronić!

Biurokracja przy rejestracji firmy

Nie od dziś wiadomo, jak bardzo może dać się we znaki biurokracja. Początkujący przedsiębiorcy muszą się uzbroić w wyjątkową cierpliwość. Choć wprowadzono już pewne ułatwienia, jak “jedno okienko” czy jeden formularz do złożenia w urzędzie gminy, linia telefoniczna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Krajowej Informacji Podatkowej bywa nadal notorycznie zajęta, a kolejki w instytucjach publicznych się nie zmniejszają.

Rozwiązaniem powyższej sytuacji jest możliwość korzystania z elektronicznej formy przesyłania formularzy rejestracyjnych. Tu jednak przedsiębiorcy, którzy nie posiadają elektronicznego podpisu kwalifikowanego (czyli większość początkujących jednoosobowych działalności gospodarczych), muszą uważać:

  • nie posiadając podpisu elektronicznego, rejestracja elektroniczna możliwa jest tylko za wykorzystaniem tzw. profilu zaufanego w związku z czym konieczna będzie jednorazowa wizyta w urzędzie miasta lub gminy w celu potwierdzenia swoich danych,

  • jeżeli składając wniosek CEIDG-1 chcesz się zarejestrować jako czynny podatnik VAT, to musisz wniosek VAT-R złożyć/wysłać osobiście do urzędu skarbowego.

 

Formularz VAT-R do CEIDG-1 mogą dołączyć jedynie przedsiębiorcy samodzielnie składający wniosek rejestracyjny w CEIDG i dysponujący podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu

Odpłatne wpisy do baz przedsiębiorców - rejestrując firmę, nie daj się nabrać

Rejestracja firmy w CEIDG-1 jest bezpłatna. Baza firm prowadzonych przez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej jest jawna co postanowiły wykorzystać niektóre podmioty w celach prowadzenia nieetycznego biznesu. Na podstawie opublikowanego wpisu na adres nowo powstałych firm przesyłają one ofertę (która wygląda najczęściej jak faktura) polegającą na wpisie firmy do "Centralnego Rejestru",  "Rejestru Polskich Podmiotów" lub też podobnie nazwanego przez nich rejestru. Jest to zwykłe “naciąganie” niedoświadczonych przedsiębiorców, którzy myślą że ma to związek z państwowym CEIDG a tak nie jest. Rejestracja firmy jest bezpłatna!

 

Wskazówka:

Czytaj dokładnie korespondencję, a szczególnie to, co zapisane jest małym druczkiem! Jeżeli masz wątpliwości nie bój się kontaktować czy to z kontrahentem czy też z publiczną instytucją, która mogłaby mieć związek z otrzymanym pismem. Pamiętaj, że chodzi o Twoje pieniądze i Twoje bezpieczeństwo!

 

Ten sam sposób nieetycznego postępowania może dotknąć przedsiębiorców, którzy postanowili dokonać rejestracji swoich praw w urzędzie patentowym (np. dokonując rejestracji znaku towarowego). Po ogłoszeniu znaku w bazie urzędu patentowego do firmy przychodzi list z wycenioną pozycją dotyczącą “publikacji znaku towarowego”. Dopiero jak wczytamy się w szczegóły pisane odpowiednio małym druczkiem dojrzymy, że również jest to próba naciągnięcia na dokonanie wpisu do bazy znaków, która tak naprawdę niczemu w praktyce nie służy a kosztuje wcale nie tak mało...

Zdobywanie kapitału podczas zakładania działalności

Dobry pomysł na biznes to niestety nie wszystko. Nastawieni entuzjastycznie przedsiębiorcy często mają problem ze zgromadzeniem potrzebnych funduszy. Pomóc w tym mogą  dofinansowania z Unii Europejskiej. Stanowią one bezpieczne wsparcie finansowe, a także, co bardzo korzystne, pieniędzy pochodzących z tych źródeł zwykle nie trzeba zwracać.

 

Podczas weryfikowania rodzaju pomocy konieczne jest sprawdzenie czy pomoc o jaką się ubiegamy jest “bezzwrotna” czy też udzielana w formie zwrotnej pożyczki.

 

Jednak istnieje ryzyko, że dany przedsiębiorca nie zakwalifikuje się do programu unijnego.

Wtedy kolejną myślą jest wzięcie kredytu lub pożyczki. Te są droższe i zwykle bardziej niebezpieczne. Nawet, jeśli wybierze się kredyt na warunkach preferencyjnych w ramach programów aktywizujących, należy regularnie płacić raty. Zatem przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu należy dobrze przeanalizować swoje potrzeby pieniężne, a także możliwości spłaty.  

 

Dokładnie czytaj umowę dotacji oraz warunki jej udzielenia. Łamiąc jeden z warunków przewidzianych w umowie, możesz być zmuszony do zwrotu uzyskanych pieniędzy!

 

Natomiast, jeżeli już uda się uzyskać dotację - to nie koniec formalności. Trzeba na bieżąco dokumentować i kontrolować wydatki sfinansowane dotacją a także mieć na uwadze dodatkowe postanowienia umów dotyczących udzielonych dotacji (np. firma przyjmująca dotację zobowiązuje się zwykle działać na rynku przez określony w umowie czas, czy też zatrudniać określoną ilość osób).

 

Co do zasady dotacja nie jest przychodem a wydatki nią sfinansowane nie mogą stanowić kosztu podatkowego, a więc nie obniżają przychodu z działalności!

Aniołowie Biznesu szansą dla zakładających firmę

Choć już sama nazwa może sugerować większe bezpieczeństwo niż to, które występuje w przypadku kredytów, i tu czyhają pułapki. Anioły Biznesu to przedsiębiorcy posiadający doświadczenie, dobrą pozycję na rynku i środki finansowe, które w dodatku chcą inwestować w nowe firmy. Co więcej, nierzadko można liczyć na wsparcie merytoryczne, a także oprzeć się na ich ugruntowanej reputacji. Jednak Aniołowie Biznesu najchętniej stawiają na te firmy, od których oczekują bardzo wysokich profitów. Należy zatem pamiętać, aby w umowie z doświadczonym przedsiębiorcą zawrzeć warunki korzystne dla obu stron.

Pułapki mogą czyhać także w przepisach - brakuje w nich jednoznaczności. Dlatego, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i problemów, dobrze być w stałym kontakcie z doświadczoną księgową, prawnikiem lub przedsiębiorcą prowadzącym już jakiś czas własną działalność gospodarczą.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów