0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

SaaS (Software as a Service), czyli oprogramowanie jako usługa

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Udostępnianie za pośrednictwem internetu szeregu systemów i aplikacji to obecnie powszechnie stosowane zjawisko. Coraz większa popularność takiego działania wynika zarówno z wygody, jak i oszczędności. Ponadto umożliwia ono nieograniczone możliwości rozwoju firmy, dzięki dostępowi do danych z każdego miejsca, w którym można połączyć się z siecią. Zatem warto poznać system SaaS i rozważyć zastosowanie go we własnym przedsiębiorstwie.

System SaaS - co to jest i jak to działa? 

System SaaS (Software as a Service) z angielskiego oznacza “oprogramowanie jako usługa” i właśnie taka definicja najlepiej charakteryzuje całe przedsięwzięcie. System taki umożliwia dystrybucję i korzystanie z oprogramowania przez internet. Użytkownik nie jest właścicielem oprogramowania, nie musi więc instalować go na swoim komputerze i nie zajmuje się jego serwisowaniem. Wszystkie obowiązki związane z aktualizacją, zarządzaniem i pomocą techniczną przez cały czas spoczywają na dostawcy usługi. Jest to z pewnością ogromny krok naprzód w porównaniu do dotychczasowego modelu, który bazował i w większości przypadków kończył się na zakupie oprogramowania. System SaaS przewraca do góry nogami tradycyjny model i oferuje potężne narzędzie, którego nie trzeba kupować na własność. W zamian za opłatę abonamentową nowy użytkownik otrzymuje od usługodawcy dostęp do platformy i po założeniu własnego loginu i hasła, może w pełni korzystać z wszystkich funkcji oprogramowania.

Jak rozwijał się SaaS?

Rozwój usług oferowanych za pośrednictwem systemu SaaS stał się możliwy dzięki coraz sprawniejszemu dostępowi do internetu oraz rozwiewaniu wątpliwości użytkowników, związanych z bezpieczeństwem i niezawodnością takich rozwiązań. Rozwój standardów sieciowych oraz powiększanie się możliwości przeglądarek internetowych umożliwiły interakcję użytkownika z systemem, który znajdował się na odległym serwerze. Poszerzenie standardów wykorzystywanych przy projektowaniu stron internetowych dało początek tworzeniu interaktywnych aplikacji webowych. W rezultacie każda przeglądarka stała się środowiskiem, w którym bezproblemowo można uruchamiać niezależne programy. Dzięki standaryzacji wykorzystywanych w tym celu rozwiązań, wszystkie programy działają poprawnie podczas używania ich za pośrednictwem przeglądarek internetowych, w związku z czym są dostępne dla każdego użytkownika niezależnie od platformy sprzętowej i systemu operacyjnego.

Jakie korzyści i obawy niesie SaaS?

Wykorzystywanie usług i oprogramowania dystrybuowanego za pośrednictwem systemu SaaS we własnym przedsiębiorstwie niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim umożliwia rozpoczęcie korzystania z programu w każdej chwili, bez potrzeby instalacji, gwarantuje swobodę i zwiększa mobilność przedsiębiorców. Ponadto system SaaS pozwala obniżyć koszty związane z zakupem sprzętu i rozbudowaniem infrastruktury w firmie, szczególnie związane z zakupem serwerów i wygospodarowaniem miejsca dla tych urządzeń. Zdecydowanie wyższy koszt zakupu konkretnego oprogramowania zmniejsza się na rzecz stosunkowo niższej opłaty abonamentowej. Odchodzą również koszty związane z aktualizacją zakupionego wcześniej produktu i jego serwisowaniem. W przypadku oprogramowania w systemie SaaS, usługi te są wliczone w opłatę abonamentową.

System SaaS to technologia, która wciąż budzi pewne obawy. Za największą wadę uznaje się całkowitą zależność od internetu, zaś najczęściej pojawiające się wątpliwości związane są z powierzeniem dystrybutorowi usługi wszystkich ważnych danych firmy.

Wśród usług, które są najczęściej udostępniane za pośrednictwem systemu SaaS, znajdują się pakiety do prowadzenia księgowości, aplikacje CRM służące do zarządzania relacjami z klientem, czy systemy wspomagające prace z zakresu HR.

Sektor usług oferowanych za pośrednictwem systemu SaaS rozwija się dynamicznie i przypuszcza się, że taka tendencja zostanie zachowana również w przyszłości. W Polsce system SaaS to obecnie etap poszukiwania nisz rynkowych przez potencjalnych dostawców usług. Mimo to, firmy coraz chętniej korzystają z oprogramowania udostępnianego przez dystrybutorów, którzy już zdążyli rozpocząć działalność za pośrednictwem systemu. Głębsza analiza tematu pozwala nawet zaobserwować oferty przygotowane przez przedsiębiorstwa prowadzące taki sam rodzaj działalności. Polacy powoli przyzwyczajają się do nowinek technologicznych, dlatego potrzeba czasu, aby system w pełni się rozwinął.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów