Poradnik Przedsiębiorcy

Składka zdrowotna przedsiębiorcy 3%, a nie 9% – czy to możliwe? – Nowy Ład

Z doniesień prasowych wynika, że wciąż trwają debaty dotyczące składki zdrowotnej przedsiębiorcy od 2022 roku. Dzieje się tak, ponieważ składki ZUS odgrywają znaczącą rolę w rozliczeniu podatkowym. Wpływają nie tylko na wysokość obciążeń wobec ZUS-u, ale również urzędu skarbowego. Warto też przypomnieć, że planowana jest także zmiana w odliczeniu składek od podatku. Czy składka zdrowotna przedsiębiorcy będzie wyższa?

Składka zdrowotna przedsiębiorcy dziś

Obecnie podstawa wyliczania składki zdrowotnej jest stała, stąd składka jest ryczałtowa. Co to znaczy? Że niezależnie od dochodu, jaki dany przedsiębiorca uzyskuje, składkę zdrowotną płaci zawsze taką samą. W 2021 roku wynosi ona 381,81 zł, z czego 328,78 zł pomniejsza dodatkowo podatek dochodowy do zapłaty.

Składka zdrowotna w 2022 roku

Plany są takie, by składka zdrowotna od stycznia 2022 roku nie mogła być odliczana od podatku. Co za tym idzie, uregulowanie składki nie obniży zobowiązania wobec urzędu skarbowego. Również jej wymiar ma się zmienić. W jakim kierunku? Rząd zapowiedział, że stawka, na podstawie której byłaby określana składka zdrowotna, to 9%, tak jak dziś. Zmienić ma się natomiast podstawa wyliczenia. Planuje się bowiem, by nie była ona stała, a zależała od wielkości faktycznie osiąganych przez przedsiębiorcę dochodów.

Na dobry początek 3%, a nie 9%

Ponieważ rządzącym zależy na szybkim odbiciu gospodarki, to w planach – jak wynika z doniesień prasowych – pojawił się pomysł na obniżenie stawki w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów. Wciąż opłacona składka nie będzie obniżać podatku, ale jej wymiar ma być liczony jako 3% dochodu, a nie 9%. W kolejnych latach stawka byłaby stopniowo podwyższana.