Poradnik Przedsiębiorcy

Środki z rachunku VAT przeznaczysz na zapłatę KRUS – od kiedy?

Zapowiedziany pakiet SLIM VAT 2, który wejdzie w życie od 1 października br., rozszerza możliwość wykorzystania środków z rachunku VAT. Od kiedy środki z rachunku VAT będzie można przeznaczyć na zapłatę KRUS? Sprawdziliśmy!

Składki KRUS pokryte środkami z rachunku VAT

Obecnie środki z rachunku VAT przedsiębiorcy mogą przeznaczać na spłatę następujących zobowiązań podatkowych, a także składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne podatników podlegających pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Aktualne przepisy wykluczają zatem możliwość przekazania środków zgromadzonych na rachunku VAT na spłatę składek KRUS – wkrótce ma się to jednak zmienić.

Przedsiębiorcy podlegający pod KRUS od 1 stycznia 2022 roku otrzymają sposobność przeznaczenia środków z rachunku VAT na poczet zapłaty składek KRUS.

Zmiany te wprowadzone zostaną na skutek pakietu SLIM VAT 2, który będzie wdrożony w wyniku ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz prawa bankowego od 1 października 1 br. Przyniesie to niemałe zmiany.

Sprawdź najistotniejsze zmiany podatkowe, jakie wprowadzi SLIM VAT 2, czytając artykuł: Pakiet Slim VAT 2 już od 1 października! Jest podpis prezydenta