Poradnik Przedsiębiorcy

Udostępnienie pracownikowi pojazdu służbowego – zmiany w ryczałcie!

Udostępnienie pracownikowi pojazdu służbowego dla celów prywatnych zmieni się od 2022 roku na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Założenia te zostały ujęte w projekcie ustawy o PIT, który został opublikowany w zeszły wtorek. Sprawdziliśmy, co zmieni się w tym zakresie od przyszłego roku.

Udostępnienie pracownikowi pojazdu służbowego a PIT

Obecnie udostępnienie pracownikowi pojazdu służbowego dla celów prywatnych stanowiło po stronie pracownika przychód podlegający opodatkowaniu. Jego wartość została wprost określona w art. 12 ust. 2a ustawy o PIT, gdzie mowa o wartości nieodpłatnego świadczenia, które przysługuje pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych, a wysokość tego świadczenia wynosi:

  • 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3,

  • 400 zł miesięcznie dla pojazdów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

Dowiedz się więcej, czytając artykuł: Samochód służbowy wykorzystywany do celów prywatnych.

Zmiany Polskiego Ładu a udostępnienie pracownikowi pojazdu służbowego

Projekt nowelizacji ustawy o PIT wprowadza zmiany w zakresie udostępniania pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych w zakresie wskaźnika ustalającego wysokość nieodpłatnego świadczenia dla pracownika.

Wskaźnik rozróżniający wysokość ustawowego ryczałtu nie będzie już uwzględniał pojemności silnika, a moc silnika pojazdu służbowego do 60 kW oraz powyżej tej pojemności.

Dodatkowo w art. 12 ust. 2a pkt 1 projektu ustawy o PIT został uwzględniony pojazd elektryczny poprzez dodanie zapisu, który wprost będzie wskazywać ten typ pojazdu, dla którego wartość ryczałtu wyniesie 250 zł miesięcznie.