Poradnik Przedsiębiorcy

Video marketing - efektywna forma przekazu

Oryginalność jest dzisiaj jedną z najbardziej pożądanych cech w reklamie i marketingu. O ile kilka czy kilkanaście lat temu do przeciętnego odbiorcy kierowany był prosty komunikat, który przekonywał go do zakupu czy skorzystania z oferty, o tyle dzisiaj jest to niewystarczające i uważane za mało kreatywne, czyli po prostu nudne. Według statystyk najskuteczniejszymi formami przekazu są obraz i film. Tak, to oznacza, że współczesne społeczeństwo jest wzrokowcami. Nie można jednak od razu skazywać na stratę treści pisanych, które – dobrze do siebie dobrane – potrafią zainteresować odbiorcę. Co więcej, siłą perswazji potrafią przekonać go do zakupu czy chociażby bliższego zapoznania się z ofertą. Połączeniem obrazu i słowa, a nawet dźwięku jest video marketing, czyli strategia będąca wizją przyszłości.

W czym video marketing jest lepszy od tekstu?

W zależności od celu w jakim powstaje konkretny film video lub tekst, znajdą się zagorzali zwolennicy jednego lub drugiego. "Film jest lepszy, bo działa wizerunkowo, a ludzie są wzrokowcami" powiedzą jedni. Inni będą upierać się przy treściach pisanych: "Dobry merytoryczny tekst zoptymalizowany pod SEO może zdziałać cuda". Taka wymiana zdań może nie mieć końca. Zaryzykujmy jednak i spróbujmy przedstawić argumenty przekonujące o tym, że video też może być skuteczną formą przekazu treści i budowania pozytywnego wizerunku marki.

Na początku trzeba jednak zastanowić się, kim jest nasza grupa docelowa. W przypadku video marketingu, podobnie jak w przypadku treści pisanych, w inny sposób buduje się relacje z młodymi ludźmi, inaczej z osobami starszymi, a jeszcze w inny sposób z młodymi rodzicami czy też poważnymi lekarzami i prawnikami. W każdym z tych przypadków video marketing może się sprawdzić naprawdę doskonale. Jest ono zaskakujące, stosunkowo rzadko jeszcze spotykane, oryginalne i w krótkim czasie pozwala na przekazanie bardzo dużej ilości informacji.

Video marketing może pobudzać ciekawość. Kiedy? Wtedy, gdy zdecydujemy się na reklamę we fragmentach. Można ją wówczas porównać do serialu, który jest emitowany w kilku, kilkudziesięciu, a nawet kilkuset odcinkach, a widz czeka na kolejny z wielką niecierpliwością, chcąc dowiedzieć się, co będzie dalej. Reklamę dobrze jest podzielić na kilka spotów, co zachęci internautę do obejrzenia kolejnego przygotowanego przez nas video.

Następną zaletą video marketingu jest duża dawka rozrywki, jaką dostarcza. Stanowi to dobrą okazję, aby przełamać stereotyp poważnego szefa firmy i zaprezentować siebie w nieco „krzywym zwierciadle”. To pokaże, że jesteś człowiekiem podobnym do swoich klientów. Oprócz tego zbudujesz solidny fundament zaufania. Człowiek, który występuje w video, zwraca się bezpośrednio do oglądających i ma uśmiech na twarzy oraz błysk w oku, jest wzorem osoby, której można zaufać. Wykorzystaj to, a grono twoich klientów na pewno się powiększy. Nie można pominąć również faktu, że film może trwać 30 sekund i przekazywać dużo więcej wartościowej treści w ciekawy sposób niż tekst, na czytanie którego trzeba poświęcić niekiedy nawet 10 minut. Jak to mówią, „czas to pieniądz”, a więc postaw na oszczędność i ciekawe rozwiązanie.

Video marketing pomaga również rozwiązać problem przekazu skomplikowanej treści. Fachowe słownictwo nie zawsze jest zrozumiałe dla odbiorcy, co sprawia, że tekst jest dla niego nudny i rezygnuje on z kontynuacji czytania. Wtedy koło ratunkowe stanowi obraz. Łatwiej jest pokazać, jak korzystać z nowoczesnego robota kuchennego, niż opisać instrukcję obsługi.

Video marketing niejedno ma imię

Video marketing posiada tak wiele różnych form, że niekiedy trudno zdecydować się na tę jedną. Nie trzeba się jednak przed tym bronić. Można jednocześnie prowadzić videoblog oraz zamienić tradycyjną korespondencję e-mailową na video e-mail.

  • Prezentacja produktu – nowy produkt, który właśnie pojawił się w twojej ofercie, nie musi być zaprezentowany jedynie w formie zdjęcia i krótszego lub dłuższego opisu. Zaprezentowanie go w krótkim filmiku może sprawić, że jeszcze wyraźniej uwydatnią się jego największe zalety. Taki nowy produkt zostanie również lepiej zauważony niż setka innych, przedstawionych w sposób mało wyszukany.

  • Instrukcje i poradniki – jak już zostało wspomniane, na video łatwiej jest przedstawić skomplikowaną instrukcję obsługi jakiegoś urządzenia. Poprzez ruchomy obraz możemy pokazać jego prawidłowe zastosowanie i jednocześnie dodatkowe funkcje czy największe zalety. Nie musimy jednak ograniczać się tylko do tego, co znajduje się w naszym sklepie. Poszerzając horyzonty, dobrze jest nieco odejść od tematu tych produktów, które są dostępne w naszej ofercie. Internauci cenią sobie dużą dawkę praktycznych porad i wskazówek. Bądź dla nich inspiracją!

  • Webinary – to nic innego jak wykłady online. W ten sposób masz nawet możliwość emitowania przekazu na żywo. Jest to propozycja dla bardziej odważnych lub doświadczonych, szkolenia, warsztaty czy wykłady nie muszą być jednak emitowane w czasie rzeczywistym. Obie opcje są doskonałym sposobem na przekazanie dużej ilości wartościowej wiedzy. Internauta nie musi nawet opuszczać swojego domu, aby dowiedzieć się czegoś ciekawego na interesujący go temat.

  • Opinie i referencje – gdzie klient szuka informacji na temat produktu, który chce kupić? Naturalnie pierwszym źródłem, do jakiego sięga, są opinie użytkowników. W jednym filmiku możesz zgromadzić wszystkie lub najważniejsze i najbardziej cenne opinie i referencje. Ciekawy sposób ich prezentacji będzie dodatkowym atutem.

  • Video e-mail – każdy z nas ma świadomość, że dziennie do kosza trafiają tysiące maili z reklamami, które nie są przez odbiorcę nawet otwierane, a co dopiero czytane. Bardzo trudno jest wzbudzić zainteresowanie użytkownika, który każdego dnia dostaje kilkanaście maili z różnych sklepów internetowych. Trzeba się czymś wyróżnić. Tym „czymś” może być właśnie video marketing. W ten sposób przełamiesz nudę i monotonię, a oprócz tego będziesz postrzegany jako przedsiębiorca wyjątkowy.

  • Videoblog – jedna z najpopularniejszych form video marketingu. Na blogu firmowym mogą być nie tylko teksty, lecz także filmiki. To doskonały kanał komunikacji z klientami oraz budowania pozytywnego wizerunku swojej marki i zaufania do siebie. Posty w formie video mogą zaskoczyć i przykuć uwagę. Dużo przyjemniej ogląda się filmik prezentujący nowy przepis kulinarny, niż się go czyta.

Video marketing a SEO

Filmy video doskonale sprawdzają się w kampaniach reklamowych i marketingowych. Strony, na których można je obejrzeć, plasują się wyżej w wyszukiwarkach. Google docenia i nagradza kreatywność oraz wyjątkowość. Dobrze, żeby video pojawiało się na twojej stronie regularnie, a nie tylko było jednorazową odskocznią od monotonii. Musisz być przekonujący i pokazać, że jesteś prawdziwym profesjonalistą. Zobaczysz, że twoje starania zostaną docenione i zyskasz lepszą pozycję w wyszukiwarkach, a tym samym będziesz bardziej widoczny dla swoich potencjalnych klientów.

Video marketing – warto spróbować, żeby przekonać się o jego skuteczności. To może być dla ciebie również świetna zabawa i duża satysfakcja. Każdy pomysł można urzeczywistnić.