Poradnik Przedsiębiorcy

Inicjatywa senatorów: zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych

Grupa senatorów chce zakazu handlu trunkami alkoholowymi na stacjach benzynowych. Projekt ustawy powstał na fali ostatnich dramatycznych doniesień na temat wypadków drogowych, które były powodowane przez pijanych kierowców.

Zespołowi z taką inicjatywą ustawodawczą lideruje Kazimierz Jaworski, senator z Polski Razem. Oprócz niego zmianę w prawie popierają ludzie z PO, PiS oraz senatorowie niezrzeszeni. Jeśli projekt przejdzie przez proces legislacyjny i uzyska aprobatę większości parlamentarnej, stacje benzynowe zostaną dopisane do obecnej listy miejsc, w których istnieje zakaz sprzedaży, spożywania i podawania alkoholi. Dziś takie ograniczenie istnieje między innymi w szkołach.

Inicjatywa członków izby wyższej parlamentu nie wzięła się znikąd - tło dla niej stanowią ostatnie wydarzenia, w tym hekatomba w Kamieniu Pomorskim. Pijany i odurzony narkotykami kierowca zabił tam sześć osób. Ponadto niemal każdego dnia w Polsce policja zatrzymuje nietrzeźwe osoby za kółkiem. Niedawno zmiany w prawie zapowiedział premier Donald Tusk - chodzi m.in o zamontowanie w każdym aucie alkomatu.