Poradnik Przedsiębiorcy

Zerowy PIT dla rodzin – ilu rodziców skorzysta?

Emocje wokół Polskiego Ładu nie cichną. Kolejną ze zgłaszanych poprawek jest zerowy PIT dla rodzin, który ma wspierać politykę prorodzinną w kraju. Po wdrożeniu zerowego PIT-u rodziny mogą zyskać nawet do kilkunastu tysięcy rocznie. Którzy rodzice skorzystają z preferencji podatkowej? Sprawdziliśmy!

Ulgi na dzieci

Obecne wsparcie dla rodzin realizowane jest w postaci programu rządowego Rodzina 500 plus, ale również w ramach systemu podatkowego. Podatnicy mogą skorzystać z ulg na pierwsze i drugie dziecko w wysokości 1112,04 zł rocznie, na trzecie – 2000,04 zł, z kolei na czwarte i kolejne to kwota 2700 zł.

Zerowy PIT dla rodzin – kto skorzysta?

Proponowanym rozwiązaniem, jakie ma oferować Polski Ład, jest zerowy PIT dla rodzin wielodzietnych. Oznacza to, że rodzice z co najmniej czwórką dzieci, o rocznych dochodach nieprzekraczających 170 000 zł, nie zapłacą podatku dochodowego. Jak podkreślają twórcy ulgi, zerowy PIT dla rodzin ma być ukłonem w stronę rodzin wielodzietnych.

Rodzice co najmniej czwórki dzieci nie zapłacą podatku, jeśli ich wspólne dochody nie przekroczą 170 tys. zł rocznie.

W praktyce oznacza to, że zerowy PIT dla rodzin obejmie tych rodziców, których wspólne dochody wynoszą około 14 tys. zł miesięcznie.

Zerowy PIT dla rodzin ma stanowić podatkową zachętę, tuż obok świadczenia 500 plus, do powiększania rodziny.