0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawa konsumenta

Prawa konsumenta

Odstąpienie od umowy na odległość konsumenta a prawa sprzedawcy

Zakupy przez internet pozwalają kupującemu odstąpić od umowy w danym terminie i na oznaczonych warunkach. Czy sprzedawca może odmówić odbioru takiej przesyłki i kto tak naprawdę ponosi koszty, jeśli chodzi o odstąpienie od umowy na odległość? Sprawdź!

23 kwietnia 2024

Prawa konsumenta

Unieważnienie patentu – kto może złożyć wniosek?

Uzyskanie patentu na wynalazek daje twórcy monopol na korzystanie ze stworzonego rozwiązania. Jednak w każdej chwili prawo do patentu może zostać unieważnione. Kto i w jakich okolicznościach może złożyć wniosek o unieważnienie patentu? Sprawdź!

19 kwietnia 2024

Prawa konsumenta

Produkty niebezpieczne a UOKiK

Produkty niebezpieczne wprowadzane do obrotu handlowego wymagają szczególnego nadzoru prawnego. Przedsiębiorcy wytwarzający takie towary muszą spełniać szczególne warunki w zakresie informowania o rodzaju niebezpiecznego produktu. Jakie? Przeczytaj!

18 kwietnia 2024

Prawa konsumenta

Prawa konsumenta - kiedy może nie płacić za wykonaną usługę?

W transakcjach biznesowych istnieje zasada wzajemności czyli wykonane świadczenie wymaga zapłaty. Jednak w relacji między przedsiębiorcą a konsumentem to konsument posiada prawa, np. do odstąpienia od umowy, co jest istotną częścią prawa konsumenta.

12 kwietnia 2024

Prawa konsumenta

Klauzule abuzywne a odpowiedzialność banku - kiedy bank jej nie ponosi?

Banki we wzorcach umów stosują zapisy przerzucające na klientów ryzyko walutowe, przez co w wielu przypadkach uznawane one zostają przez sądy za klauzule abuzywne. Jak wygląda relacja klauzule abuzywne a odpowiedzialność banku? Sprawdź!

5 kwietnia 2024

Prawa konsumenta

Reklamacje między przedsiębiorstwami - jak wyglądają?

Od 2023 roku obowiązują nowe zasady reklamacji w obrocie gospodarczym. Zmiany te wynikają z implementacji do polskiego ustawodawstwa dyrektyw europejskich. W artykule omawiamy, jak po zmianach przebiegają reklamacje między przedsiębiorstwami!

22 marca 2024

Prawa konsumenta

Postępowanie reklamacyjne konsumenta - obowiązki przedsiębiorcy

Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta wprowadziła istotne zmiany w procedurze reklamacyjnej inicjowanej przez nabywcę będącego konsumentem. W artykule omawiamy, jak wygląda postępowanie reklamacyjne, gdy stroną reklamującą jest konsument!

15 marca 2024

Prawa konsumenta

Reklamacja umowy o dzieło - wzór z omówieniem

Pomimo rozwoju technologii nietrudno o przypadek, gdy zlecony wykonawca nie sprosta naszym oczekiwaniom. W efekcie otrzymujemy produkt wadliwy, niespełniający swojej funkcji lub niezgodny z pierwotną wizją. Sprawdź, jak wygląda reklamacja umowy o dzieło.

26 lutego 2024

Prawa konsumenta

Reklamacja towaru - kto ponosi koszty przesyłki?

Zamówiliśmy towar przez internet i zapłaciliśmy za przesyłkę. Co w przypadku, kiedy chcemy zareklamować produkt? Czy reklamacja towaru zobowiązuje nas do poniesienia kosztów przesyłki? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

22 lutego 2024

Prawa konsumenta

Wady nieruchomości - jakie uprawnienia przysługują nabywcy?

Czy wiesz, że nabywając jakikolwiek budynek posiadasz określone prawa? Czasem może się zdarzyć, że wady nieruchomości będą bardzo znaczące dla nabywcy. Jak wówczas korzystać z przysługujących nabywcy uprawnień? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

21 lutego 2024

Prawa konsumenta

Oprocentowanie nadpłat od urzędu skarbowego a wyrok TSUE

Przy rocznych rozliczeniach z urzędem podatnik może zyskać nadpłatę. Na podstawie wyroku TSUE prezentujemy w jakich sytuacjach występuje oprocentowanie nadpłat od urzędu skarbowego, które można otrzymać i w jakich sytuacjach można się o nie ubiegać!

12 lutego 2024

Prawa konsumenta

Klauzule abuzywne w umowach z konsumentami

Klauzule abuzywne to niedozwolone klauzule umowne, które kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami. Takie klauzule rażąco naruszają interesy konsumenta i mogą zostać uznane przez sąd za nieważne. Czytaj więcej!

29 stycznia 2024

Prawa konsumenta

Błędna ocena dowodów w postępowaniu cywilnym – jak sformułować zarzut?

Strony w procesie cywilnym powołują określone dowody, a ciężar dowodu spoczywa na osobie, która w toku procesu udowadnia swoje twierdzenia. Co w sytuacji, gdy wystąpi błędna ocena dowodów w postępowaniu cywilnym przez sąd? Czy można to zakwestionować?

8 stycznia 2024

Prawa konsumenta

Prawa konsumenckie dla przedsiębiorców - co przysługuje przedsiębiorcy?

Przepisy dotyczące praw konsumenta mogą być stosowane również przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Przepisy omawiające prawa konsumenckie dla przedsiębiorców określają dokładnie jakie prawa ma przedsiębiorca. Sprawdź!

27 grudnia 2023

Prawa konsumenta

Zaliczka a zadatek jako zwrot niezależnego świadczenia

Podczas zawierania umowy dotyczącej realizacji usług lub umowy sprzedaży, często pojawia się kwestia zaliczki lub zadatku. Warto zwrócić uwagę, że zaliczka a zadatek to dwie odmienne regulacje. Co z zaliczką w przypadku, gdy nie doszło do zawarcia umowy?

7 grudnia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów