0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Strategia uśredniania kosztów - zbuduj swój krypto-portfel 

Wielkość tekstu:

Uśrednianie kosztów to strategia inwestycyjna, zgodnie z którą budujemy swoje portfolio kryptowalut poprzez inwestowanie środków pieniężnych takiej samej wysokości w regularnych odstępach czasu. Na przykład, każdego tygodnia lub miesiąca kupujemy Bitcoiny za określoną przez nas, niezmieniającą się wartość np. 100 euro.

Uśrednianie kosztów po raz pierwszy zostało opisane przez amerykańskiego inwestora Benjamina Grahama w jego książce z 1994 r. The Intelligent Investor. Graham nazwał ją tam strategią dollar-cost averaging (DCA).

Niezależnie od tego jak będziemy tę strategię nazywać, eksperci są zgodni co do tego, że jest to dobra strategia pozwalająca na zminimalizowanie ryzyka na zmieniających się rynkach. Jest odpowiednia dla długoterminowych inwestycji takich jak oszczędzanie na zakup domu lub emeryturę. 

Trzy korzyści

Jedną z korzyści stosowania strategii uśredniania kosztów jest to, że nie musimy dokonywać czasowych zakupów opartych na przewidywaniu czy cena kryptowaluty spadnie czy wzrośnie. Musimy pamiętać, że nawet najbardziej doświadczonym doradcom inwestycyjnym przewidywanie wahań rynkowych zajmuje dużo czasu. Stosując strategię uśredniania kosztów dokonujemy takiego samego zakupu niezależnie od cen, dlatego uśrednianie kosztów minimalizuje wpływ wahań rynku. Nie ponosimy ryzyka utraty  tzw. jajka gniazdowego (ang. nest egg) poprzez dokonanie zakupu kryptowaluty po wysokich cenach. Z drugiej strony jednak, nie zarobimy na inwestycji również wtedy kiedy ceny są bardzo niskie.  

Kolejną zaletą metody uśredniania kosztów jest również to, że inwestując mniejsze kwoty nie odczuwamy dużego obciążenia finansowego. Jednorazowe ulokowanie dużej ilości środków finansowych w transakcję zakupu kryptowalut może stanowić nie lada wyzwanie oraz wiąże się z dużym ryzykiem inwestycyjnym. Takiego ryzyka nie ma jeśli regularnie dokonujemy zakupów przeznaczając na inwestycje mniejsze kwoty tj. 100 - 200 euro. Dla przykładu, można oszczędzać na emeryturę biorąc ze sobą drugie śniadanie do pracy zamiast jeść w restauracji. Analogicznie jak na koncie oszczędnościowym zwiększy się wartość naszego portfela przy minimum uwagi i zaangażowania. 

Uśrednianie kosztów w praktyce

Skuteczność strategii uśredniania kosztów polega na gromadzeniu  jak największej ilości zasobów kiedy ceny są niskie. 

Przykład

Załóżmy, że planujemy inwestować każdego miesiąca 200 euro w zakup (wymyślonej) kryptowaluty SurlyCoin, która jest sprzedawana po cenie 100 euro za monetę. Zobaczmy w poniższej tabeli jak hipotetycznie będzie się kształtować wartość naszego portfela:

 

 

Cena

Zakup

Monety

Wartość portfela

Miesiąc 1

€100

€200

2

€200

Miesiąc 2

€50

€200

4

€300

Miesiąc 3

€50

€200

4

€500

Miesiąc 4

€100

€200

2

€1,200

Miesiąc 5

€200

€200

1

€2,600

Miesiąc 6

€100

€200

2

€1,500

 

Średnia cena monety SurlyCoin z ostatnich 6 miesięcy to 100 euro. Zainwestowaliśmy 1200 euro - zgodnie z wartością kryptowaluty powinniśmy mieć 12 monet,każda warta 100 euro. Stosując strategię uśredniania kosztów, nasza miesięczna inwestycja przynosi nam więcej zysków, ponieważ kupujemy więcej monet kiedy cena jest niższa, dlatego w naszym portfelu znajdzie się 15 monet, a nie 12. Wynika z tego, że średnia cena zakupu naszych monet to 80 euro. Jeśli cena waluty w następnym miesiącu wzrośnie do 100 euro, zarobimy 1500 euro na inwestycji. 

To właśnie ta dynamika zmian kształtowania cen sprawia, że metoda uśredniania kosztów jest tak dobrą strategią dla długoterminowych inwestycji. Jeśli wartość rynku kryptowalut zwiększy się na przestrzeni kilku lat, wartość naszych wcześniejszych inwestycji wzrasta. 

Co mówią eksperci?

Benjamin Graham - pionier strategii uśredniania kosztów zaleca jej stosowanie celem zminimalizowania ryzyka inwestycyjnego na zmieniających się rynkach. Zgadza się z tym również protegowany Grahama, legendarny inwestor Warren Buffett. Rekomenduje on strategię uśredniania kosztów również młodym inwestorom oraz tym, którzy nie mają wolnego czasu, aby śledzić rynek

Guru inwestycji Suze Orman podkreśla wartość stosowania strategii uśredniania kosztów na swojej stronie internetowej oraz w swojej książce. “Stawia ona [przyp.autora ta metoda] czas, pieniądze oraz rynek po twojej stronie” - pisze. “Nie tylko osiągamy lepszy efekt w stosunku do nakładu, ale również niwelujemy ryzyko utraty zainwestowanych środków.”

Analityk Nick Maggiulli z Ritzholtz Wealth Management jest również zwolennikiem stosowania strategii uśredniania kosztów. Dokonał dwóch symulacji stosując rzeczywiste dane rynkowe z lat 1920 - 1979.  W pierwszej symulacji, inwestor przeznaczał 100 dolarów miesięcznie na zakup akcji amerykańskiej korporacji przez 40 lat. W drugiej, gracz dokonywał strategicznych zakupów bazując na spadkach cen. 

Aby symulacja była ciekawsza, Maggiulli przyjął, że drugi inwestor posiada doskonałą wiedzę kiedy ceny kryptowaluty będą najniższe. 

Wyniki symulacji potwierdziły, że stosowanie strategii uśredniania kosztów przewyższa metodę “spadku cen” w 70% przypadków. 

Dolna granica

Stosując strategię uśredniania kosztów nie musimy cały czas śledzić zmian na rynku i przewidywać czy ceny będą spadać czy rosnąć. Nie konkurujemy z ekspertami od inwestycji - stosujemy  sprawdzoną strategię, która pozwala na uniknięcie ryzyka oraz zminimalizowanie wpływów wahań rynkowych.

Najprostszym sposobem na poznanie oraz stosowanie strategii uśredniania kosztów jest program Recurring Buy firmy Kriptomat.

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny

  

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów