0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kasowy PIT dla przedsiębiorców - czym jest?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Do polskiego systemu podatkowego ma zostać wprowadzony kasowy PIT, co wynika z zapowiedzi nowego rządu. Głównym zadaniem kasowego PIT jest zmiana zasad momentu powstania przychodu u osób fizycznych, które rozliczają podatek PIT. Wprowadzenie tej zmiany byłoby ułatwieniem dla tych osób, które nie otrzymują zapłaty od wierzycieli.

Kasowy PIT - jakie wprowadza zmiany?

Aktualnie w działalnościach gospodarczych, za przychód uważane są kwoty należne, nawet jeśli w rzeczywistości nie zostały otrzymane. W związku z tym przychód do opodatkowania powstaje już w momencie wystawienia faktury, dostawy towaru, bądź wykonania usługi, bez względu na to, czy kontrahent dokonał zapłaty, czy też nie. 

Kasowy PIT ma prowadzić do zmiany zasad momentu powstania przychodu, ponieważ zobowiązanie podatkowe ma być opłacone dopiero po otrzymaniu zapłaty za wystawione faktury, a nie za samo wystawienie faktury.

Kasowy PIT a ulga na złe długi

W obecnym systemie podatkowym istnieje już mechanizm, który zabezpiecza przedsiębiorców. W przypadku jeśli przedsiębiorca nie otrzyma zapłaty w ciągu 90 dni, od dnia terminu płatności faktury, wówczas istnieje możliwość skorzystania z ulgi na złe długi oraz dokonania korekty przychodu. Jednakże rozwiązanie to ma swoje wady, ponieważ nie zawsze istnieje możliwość skorzystania z ulgi oraz dokonanie korekty przychodu może nastąpić dopiero po 90 dniach, co w praktyce oznacza, że do momentu złożenia korekty przedsiębiorca musi wykazać wyższy dochód do opodatkowania. 

Wprowadzenie kasowego PIT byłoby rozwiązaniem odpowiadającym na problemy problemy przedsiębiorców w związku z niepłacącymi kontrahentami. Jednak na więcej szczegółów w zakresie stosowania kasowego PIT należy poczekać przynajmniej do opublikowania projektu ustawy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów