Od 1 stycznia 2025 roku małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) działające na terenie Unii Europejskiej zyskają nowe możliwości, dzięki wprowadzeniu procedury SME. Ta innowacyjna regulacja ma na celu uproszczenie zasad dotyczących podatku VAT i stworzenie bardziej przyjaznego środowiska dla małych firm prowadzących działalność transgraniczną.
Na czym polega procedura SME?
Procedura SME umożliwi małym firmom z siedzibą w Polsce korzystanie ze zwolnień z VAT obowiązujących w innych krajach UE. Oznacza to, że przedsiębiorca z Polski, który spełnia określone warunki, będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z VAT obowiązującego np. w Niemczech czy Francji. Analogicznie, przedsiębiorcy z innych krajów UE będą mogli skorzystać ze zwolnienia z VAT obowiązującego w Polsce.
Jakie są korzyści z procedury SME?
Wśród korzyści, jakie niesie za sobą dla podatników procedura SME można wymienić:
1. Uproszczenie formalności
Procedura SME ma na celu zmniejszenie biurokratycznych obciążeń dla małych firm.
2. Zmniejszenie kosztów
Zwolnienie z VAT może znacząco obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
3. Ułatwienie dostępu do nowych rynków
Dzięki procedurze SME małe firmy będą mogły łatwiej eksportować swoje produkty i usługi do innych krajów UE.
Kto może skorzystać z procedury SME?
Z procedury SME będą mogły skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa, których roczny obrót w całej UE nie przekracza 100 000 euro.
Dodatkowo państwo członkowskie, w którym podatnik chce skorzystać ze zwolnienia musi wprowadzić tego typu zwolnienie a podatnik musi spełniać wszystkie warunki, aby zwolnienie to było zasadne.
Jeśli ww. będzie spełnione należało będzie złożyć powiadomienie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia w Naczelnym Urzędzie Skarbowym Warszawa-Śródmieście oraz uzyskać numer identyfikacyjny EX.
Warto mieć jednak na uwadze, że korzystanie z procedury SME będzie obligowało podatnika do składania informacji kwartalnych o obrocie w państwach UE, wzór tej informacji sobie zostanie udostępniony w drodze rozporządzenia Ministra Finansów.
Jakie zmiany jeszcze w 2025 roku?
Poza procedurą SME, podatników czekają również zmiany w zakresie limitu zwolnienia podmiotowego z VAT, czyli ze względu na obrót. Planowane zmiany zakładają, że od 2025 roku do limitu obrotów uprawniających do tego zwolnienia będą wliczane dostawy towarów do innych krajów UE (dostawy realizowane w ramach WDT).