0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo spółek

Prawo spółek

Spółka cywilna a umowa i majątek spółki

Spółka cywilna jest umową osób fizycznych podlegającą regulacjom przede wszystkim Kodeksu cywilnego. Jak dokonać rejestracji umowy spółki cywilnej oraz jaką formę może przybrać wkład wniesiony przez wspólników? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

10 czerwca 2024

Prawo spółek

Niemożność osiągnięcia celu spółki z o.o. jako przyczyna jej rozwiązania

Zamierzenia biznesowe spółki z o.o. są określone w statusie spółki. Niemożność osiągnięcia celu spółki może być powodem jej rozwiązania. Sąd ma prawo wykreślić spółkę z KRS, w przypadku, gdy wspólnicy nie będą realizowali założeń. Przeczytaj o tym!

4 czerwca 2024

Prawo spółek

Doręczenie pism spółce – czy sąd ma obowiązek poszukiwania adresu spółki?

Mimo że proces doręczeń wydaje się sprawą trywialną, to zaniedbanie obowiązku wskazania aktualnego adresu korespondencyjnego może nieść za sobą daleko idące i poważne konsekwencje. Jak wygląda doręczenie pism spółce? Przeczytaj i dowiedz się!

17 maja 2024

Prawo spółek

Dziedziczenie majątku spółki z o.o.

Dziedziczenie nie musi być skomplikowaną kwestią, o ile oczywiście nie mamy do czynienia z dużą liczbą spadkobierców. Jak wygląda dziedziczenie majątku spółki? Czy majątek spółki z o.o. może wchodzić w skład spadku? Przeczytaj i dowiedz się!

9 maja 2024

Prawo spółek

Odbiór korespondencji — odpowiedzialność członków zarządu spółki

Prawidłowy odbiór korespondencji jest bardzo istotny dla właściwego działania spółki, tym bardziej że w dalszym ciągu większość organów administracyjnych i sądów pisma przesyła drogą tradycyjną. Jak zatem powinien wyglądać odbiór korespondencji? Sprawdź!

25 kwietnia 2024

Prawo spółek

Wykreślenie spółki z o.o. z KRS – co z długami spółki?

Spółka z o.o. jako odrębny byt prawny odpowiada samodzielnie za zobowiązania. Wykreślenie spółki z o.o. z KRS kończy jej istnienie, choć mogą pozostać pewne obszary, w których może działać. Co w przypadku gdy spółka miała długi? Kto odpowiada? Sprawdź!

16 kwietnia 2024

Prawo spółek

Wystąpienie wspólnika ze spółki - jak wygląda?

Spółka prawa handlowego może dokonywać zmian w obrębie wspólników należących do składu spółki, m.in. poprzez sprzedaż udziałów przez konkretnego wspólnika. Czy wiesz, w jakim jeszcze trybie może nastąpić wystąpienie wspólnika ze spółki? Wyjaśniamy!

29 marca 2024

Prawo spółek

Uczestnictwo pracowników w transgranicznym przekształceniu, połączeniu lub podziale spółek

Czy wiesz, jaka ustawa reguluje uczestnictwo pracowników w transgranicznym przekształceniu, połączeniu lub podziale spółek? Dowiedz się, jakie prawa i obowiązki mają pracownicy i organy spółki oraz jak przebiega wybór członków zespołu negocjacyjnego!

19 marca 2024

Prawo spółek

Wynagrodzenie członka rady nadzorczej - jak rozliczyć?

Wynagrodzenie członka rady nadzorczej jest przychodem dla osoby pełniącej tę funkcję w radzie nadzorczej spółki, natomiast dla spółki jest kosztem uzyskania przychodu. Jak prawidłowo rozliczyć wypłacone wynagrodzenie? Dowiedz się więcej!

15 marca 2024

Prawo spółek

Czym jest klauzula tag along i drag along?

Dlaczego klauzule tag along i drag along mogą w istotny sposób wpłynąć na status wspólników w spółce? Czym są te klauzule i na czym polegają? W jakich przypadkach można je stosować? Przeczytaj poniższy artykuł i znajdź odpowiedzi na te pytania!

7 marca 2024

Prawo spółek

Odpowiedzialność karna menedżera a ryzyko gospodarcze

Działanie na szkodę przedsiębiorstwa jest niedopuszczalne! Dlatego istotnym faktem jest, aby funkcje kierownicze pełniły osoby z doświadczeniem i odpowiednią wiedzą. Jak duża jest odpowiedzialność karna menedżera? Sprawdź!

29 lutego 2024

Prawo spółek

Rada nadzorcza a zarząd w spółkach kapitałowych

Rada nadzorcza i zarząd w spółkach kapitałowych stanowią dwa odrębne organy, których zadania polegają odpowiednio na doradzaniu i zarządzaniu. Czy wiesz, jak dokładnie wygląda podział zadań tych dwóch organów w spółkach kapitałowych? Wyjaśniamy!

22 lutego 2024

Prawo spółek

Podrobienie podpisu pod uchwałami - jakie konsekwencje za to grożą?

Podrobienie podpisu pod uchwałami może powodować liczne, negatywne konsekwencje prawne. Co grozi za fałszowanie podpisu pod uchwałami w spółce? Czy może grozić za to pozbawienie wolności? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

20 lutego 2024

Prawo spółek

Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały - warto wiedzieć

W funkcjonowaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zarząd pełni kluczową rolę. Jako organ wykonawczy jest odpowiedzialny za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentację na zewnątrz. Jak rozliczyć zatem wynagrodzenie członka zarządu? Sprawdź!

13 lutego 2024

Prawo spółek

Subskrypcja akcji a podwyższenie kapitału zakładowego

Subskrypcja akcji może wiązać się z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki. Należy również w tym wypadku pamiętać o wszystkich terminach podejmowania konkretnych działań. Dowiedz się, czym jest prawo pierwszeństwa objęcia akcji i prawo poboru akcji!

7 lutego 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów