0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Podatkowy

Podatki dochodowe

Pośrednictwo w sprzedaży części samochodowych a ryczałt - jak opodatkować?

Ryczałt ewidencjonowany kusi niższymi stawkami podatku. Jednak, że nie każdy rodzaj działalności może z niego skorzystać. Pośrednictwo w sprzedaży części samochodowych a ryczałt, czy działalność ta wyklucza z prawa do ryczałtu? Wyjaśniamy w artykule!

7 maja 2024

Transakcje zagraniczne

Eksport - stawka VAT 0% a procedura wywozu

Eksport to wywóz towarów z terytorium Polski poza obszar celny, czyli poza terytorium UE. Czy wiesz, jaką stawkę VAT powinno się stosować przy eksporcie? Dowiedz się, jakie warunki muszą być spełnione, aby można było zastosować stawkę 0% VAT! Sprawdź!

7 maja 2024

Podatki dochodowe

Odliczenie straty z lat ubiegłych na ryczałcie i najmie - kiedy jest możliwe?

Co do zasady, stratę z danego źródła przychodu można odliczyć od dochodu z tego samego źródła. Jednak co w sytuacji, kiedy podatnik prowadzi zarówno działalność, jak i najem prywatny? Czy możliwe jest odliczenie straty z lat ubiegłych na ryczałcie?

7 maja 2024

Transakcje zagraniczne

Import towarów - jak prawidłowo rozliczyć?

Import towarów na terytorium Polski to dziedzina gospodarki, która stanowi obszar działalności wielu polskich firm. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, w jaki sposób i w jakim terminie należy prawidłowo rozliczyć podatek VAT od importu towarów!

7 maja 2024

Podatek VAT

Zawiadomienie ZAW-NR a wpłata na rachunek spoza białej listy!

Czy wiesz jak uchronić się przez konsekwencjami podatkowymi w przypadku zapłaty za fakturę na rachunek bankowy który nie znajduje się na białej liście podatników VAT? W tym celu należy złożyć zawiadomienie ZAW-NR. Sprawdź, jak wypełnić formularz!

6 maja 2024

Samochód w firmie

Wykup samochodu osobowego z leasingu po zakończeniu umowy w 2024 roku

Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na wykup samochodu osobowego z leasingu w ramach prowadzonej działalności lub jako wykup na osobę prywatną. Rozliczenie każdej z tych transakcji następuje na odmiennych zasadach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

6 maja 2024

Ordynacja podatkowa

Jak przebiega przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o.?

W artykule analizujemy przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji podatkowych takiego przekształcenia przy wyborze estońskiego CIT. Szczegółowo omówiono także sposób obliczania dochodu z przekształcenia.

6 maja 2024

Podatek VAT

Faktura korygująca w KSeF - jak powinna być wystawiona?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest innowacyjnym rozwiązaniem umożliwiającym wystawianie elektronicznych faktur, w tym również faktur korygujących. Sprawdź, jak powinna być wystawiona faktura korygująca w KSeF i czy będzie obowiązywać nota korygująca.

6 maja 2024

Podatki dochodowe

Podatek od wygranych. Ile wynosi i kiedy trzeba go zapłacić?

Otrzymując nagrodę w konkursie lub prezent, należy zapłacić podatek od wygranej. Jednak nie w każdej sytuacji trzeba go uiszczać. Dowiedz się, kiedy płaci się podatek od wygranych i ile wynosi takie podatek oraz na kim ciąży obowiązek jego zapłaty!

6 maja 2024

Podatek VAT

JPK zerowy - czy jest obowiązek jego złożenia?

Podatnikom trudno jest zrozumieć, że JPK zerowy za okres w którym podatek nie wyszedł do zapłaty również musi być złożony w urzędzie. Czy wiesz, jakie są konsekwencje niezłożenia pliku? Sprawdź, odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

2 maja 2024

Ordynacja podatkowa

Przekazanie gospodarstwa rolnego w drodze umowy dożywocia - jak opodatkować?

Umowa dożywocia to popularna forma przekazania nieruchomości rolnej. Wiąże się ona nie tylko z konsekwencjami prawnymi, ale również podatkowymi. Jak opodatkować przekazanie gospodarstwa rolnego w drodze umowy dożywocia? Wyjaśniamy w artykule!

2 maja 2024

Podatki dochodowe

Ulga na złe długi dla rozliczeń z pracownikiem na gruncie CIT i VAT

Wiele firm świadczy usługi na rzecz pracowników. Czasami zdarza się, że pracownik nie ureguluje należności za wykonaną usługę. Czy w takiej sytuacji firmie przysługuje ulga na złe długi dla rozliczeń z pracownikiem? Jak rozliczyć CIT i VAT? Sprawdź!

2 maja 2024

Podatek VAT

GTU przy sprzedaży zwolnionej z VAT - czy należy je stosować?

Kody GTU, czyli szczególne oznaczenia grup towarów i usług, są co do zasady obowiązkowe dla czynnych podatników VAT. Co jednak w przypadku sprzedaży zwolnionej z VAT? Czy stosowanie kodów GTU przy sprzedaży zwolnionej z VAT jest obowiązkiem podatnika?

2 maja 2024

Ordynacja podatkowa

Postępowanie zabezpieczające a przerwanie biegu terminu przedawnienia

Zastosowanie środka egzekucyjnego w ramach egzekucji administracyjnej może spowodować przerwanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Dowiedz się, czym jest postępowanie zabezpieczające i czy skutkuje przerwaniem biegu przedawnienia.

2 maja 2024

Podatki dochodowe

Najem prywatny - kiedy należy wystawić rachunek?

W jaki sposób należy potwierdzić najem prywatny składnika majątku? Czy konieczne jest wystawienie faktury? A może należy wystawić inny dokument? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule! Przeczytaj i sprawdź!

2 maja 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów