0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Księgowość firm

Księgowość firm

Zmiana adresu zamieszkania a konieczność aktualizacji UPL-1

Czy zmiana adresu zamieszkania osoby upoważnionej zobowiązuje do aktualizacji w urzędzie złożonego dotychczas pełnomocnictwa UPL-1? Kiedy należy aktualizować formularz pełnomocnictwa do składania deklaracji papierowych i elektronicznych?

9 listopada 2022

Księgowość firm

Mikrorachunek podatkowy do rozliczeń VAT, PIT i CIT

Czy wiesz, że przedsiębiorcy mają obowiązek zapłaty podatku VAT, PIT i CIT na mikrorachunek podatkowy? W każdej chwili możesz zweryfikować numer indywidualnego konta na stronie udostępnionej przez MF! Poznaj korzyści z wprowadzenia mikrorachunku!

4 listopada 2022

Księgowość firm

Limit transakcji gotówkowej a obowiązek płatności przelewem

Codziennie przedsiębiorcy regulują swoje zobowiązania wykorzystując różne formy płatności. Czy wiesz, ile wynosi obecnie obowiązujący limit transakcji gotówkowej w transakcjach B2B i B2C? Jakie są konsekwencje przekroczenia tego limitu? Sprawdź!

29 września 2022

Księgowość firm

Zbycie nieruchomości a rozdzielność majątkowa - rozliczenie PIT

Jak rozliczyć przychód z odpłatnego zbycia przy ustanowionej rozdzielności małżeńskiej? Jaką deklarację należy złożyć w przypadku zbycia nieruchomości przy rozdzielności majątkowej? Zbycie nieruchomości a rozdzielność majątkowa na gruncie PIT - sprawdź!

28 września 2022

Księgowość firm

NIP europejski - kto ma obowiązek jego posiadania?

Zawierając transakcje z kontrahentami z innych krajów UE, przedsiębiorcy powinni pamiętać, że są zobowiązani aby posiadać NIP europejski. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy w każdym przypadku konieczna jest rejestracja przedsiębiorcy do VAT-UE!

13 września 2022

Księgowość firm

Jak poprawnie nazwać spółkę? Wszystko co warto wiedzieć!

Jakie elementy powinna zawierać nazwa przedsiębiorstwa? Czy nazwa spółki musi zawierać nazwisko? Czy nazwa spółki zawsze musi być unikalna? Czy wiesz jak poprawnie nazwać spółkę? Wszystko co powinieneś wiedzieć znajdziesz w artykule!

9 września 2022

Księgowość firm

Faktura korygująca od 2021 roku – księgowanie na przykładzie

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy często otrzymują lub wystawiają faktury korygujące. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, w jaki sposób powinna być prawidłowo zaksięgowana faktura korygująca po stronie nabywcy i sprzedawcy od 2021 roku.

3 września 2022

Księgowość firm

Diety w podróży służbowej gdy w hotelu wykupione są posiłki

Podróże służbowe to często nieodłączny element prowadzenia biznesu. Zarówno pracownikom jak i przedsiębiorcom przebywającym w delegacji przysługują diety. Jak wyliczyć wartość diety w podróży służbowej gdy w hotelu zapewnione są posiłki? Sprawdź!

31 sierpnia 2022

Księgowość firm

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. a podatek VAT

Czy sprzedaż udziałów w spółce z o.o. powinna zostać opodatkowana podatkiem od towarów i usług? Jaki wpływ na podatek VAT ma kwestia zarządzania spółką przez osobę sprzedającą udziały? Czy sprzedaż udziałów w spółce z o.o. to działalność gospodarcza?

30 sierpnia 2022

Księgowość firm

Obniżone składki ZUS dla nowych firm - co warto wiedzieć?

Ustalenie daty rozpoczęcia działalności gospodarczej to jedna z formalności jaka staje na drodze początkującego przedsiębiorcy, aby obniżone składki ZUS dla nowych firm były najbardziej opłacalne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym jest ulga na start!

23 sierpnia 2022

Księgowość firm

Brak UPO – alternatywne sposoby na jego pozyskanie!

Brak UPO dotyka podatników, którzy uzyskali błąd wysyłki bądź po prostu zapomnieli go wygenerować. Dowiedz się, czytając nasz artykuł: o najczęstszych błędach wysyłki, jak je rozwiązać oraz co zrobić, gdy nie jest znany numer referencyjny wysyłki!

17 sierpnia 2022

Księgowość firm

Zmiana nazwy firmy - czy jest to możliwe?

Zmiana nazwy firmy może stać się szansą dla przedsiębiorcy na nowy start, jeśli pierwsza nazwa nie okazała się dla niego szczęśliwa. Sprawdź, co powinna zawierać nazwa firmy oraz gdzie należy zgłosić jej zmianę. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

12 sierpnia 2022

Księgowość firm

Zakup na firmę a prywatnie - czy warto brać fakturę na każdy towar?

Dokonując zakupu towaru zdarza się, że przedsiębiorcy proszą o wystawienie faktury, aby móc rozliczyć dany zakup w kosztach firmy. Trzeba jednak pamiętać, że zakup na firmę a prywatnie jest traktowany w inny sposób. Czy zawsze warto brać fakturę? Sprawdź!

8 sierpnia 2022

Księgowość firm

Odnaleziona faktura kosztowa - czy można ją zaksięgować?

W toku prowadzenia działalności w natłoku obowiązków może zdarzyć się, że przedsiębiorca zapomni zaksięgować fakturę. Czy odnaleziona faktura kosztowa może zostać zaksięgowana w kolejnych okresach? Jak to zrobić na gruncie VAT i PIT? Przeczytaj i sprawdź!

5 sierpnia 2022

Księgowość firm

Remanent z działalności przy wniesieniu majątku aportem do spółki

Aport przedsiębiorstwa do spółki powoduje ustanie bytu prawnego jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy konieczny będzie zatem remanent z działalności przy wniesieniu majątku aportem do spółki? Dowiedz się, co można wnieść aportem do spółki! Sprawdź!

4 sierpnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów