Księgowość firm

Księgowość firm

Nocleg ze śniadaniem w podróży przedsiębiorcy - jak rozliczyć?

Nocleg ze śniadaniem w podróży przedsiębiorcy może stanowić problem podczas rozliczania wydatków związanych z tą podróżą. Sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć podróż służbową w sytuacji, gdy usługa hotelowa i wyżywienie są ujęte na jednej pozycji faktury!

28 czerwca 2022

Księgowość firm

Błędna data sprzedaży na fakturze – jak ją skorygować?

Wystawiając faktury, zdarzają się sytuacje, że przedsiębiorca popełni błąd. Jednym z nich może być błędna data sprzedaży na fakturze. Jak wówczas należy dokonać korekty? Czy nabywca może korygować otrzymane faktury? Przeczytaj nasza artykuł i sprawdź!

24 czerwca 2022

Księgowość firm

Wydatki o charakterze osobistym w kosztach firmowych

Podatnik może ująć w kosztach firmowych jedynie te wydatki, które mają związek z prowadzoną przez niego działalnością czyli związane są z uzyskaniem przychodu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie wydatki o charakterze osobistym można ująć w kosztach.

23 czerwca 2022

Księgowość firm

Księgowanie kosztów na podstawie biletów MPK, PKP i PKS

W czasie wyjazdów służbowych mogą zajść sytuacje, w których przedsiębiorca będzie korzystał z komunikacji miejskiej. W związku z czym pojawia się pytanie czy możliwe jest księgowanie kosztów na podstawie biletów? Sprawdź, odpowiedź znajdziesz w artykule!

23 czerwca 2022

Księgowość firm

Impreza dla pracowników w kosztach firmy

W celu zaliczenia wydatków poniesionych na organizację imprezy dla pracowników do kosztów podatnik musi wykazać cel motywacyjno-integracyjny, jaki z niej wynika. Dowiedz się, kiedy impreza dla pracowników może być zaliczona do kosztów podatkowych!

23 czerwca 2022

Księgowość firm

Koszty reprezentacji i reklamy a koszt uzyskania przychodu

Koszty reprezentacji i reklamy od wielu lat budzą kontrowersje w odniesieniu do ich rozliczenia. Sprawdź, kiedy wspomniane wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów i kiedy możliwe jest odliczenie podatku VAT. Odpowiedź znajdziesz w naszym w artykule!

22 czerwca 2022

Księgowość firm

Różnice kursowe w KPiR - jak je prawidłowo wykazać?

Przy płaceniu za towar lub usługi w obcej walucie, w wyniku różnic pomiędzy wartością faktury a rzeczywistą zapłatą, mogą wystąpić tzw. różnice kursowe. Czy wiesz, jak wyliczyć wartość różnic kursowych i kiedy stanowią koszt a kiedy przychód? Sprawdź!

21 czerwca 2022

Księgowość firm

Informacja o podstawie zwolnienia nie zawsze wymagana na fakturze

Podatnicy zwolnieni z podatku od towarów i usług mogą dokumentować sprzedaż fakturami, a nie rachunkami. Sprawdź, czy informacja o podstawie zwolnienia z VAT na fakturze zawsze jest obowiązkowa? Dowiedz się, kiedy podstawa zwolnienia nie jest konieczna!

21 czerwca 2022

Księgowość firm

Czy bilet kupiony przez Internet można uznać za fakturę?

W obecnych czasach coraz bardziej popularny wśród przedsiębiorców staje się zakup biletów, np. PKP za pośrednictwem różnych stron internetowych. Sprawdź, czy bilet kupiony przez internet można uznać za fakturę! Odpowiedź znajdziesz czytając nasz artykuł!

21 czerwca 2022

Księgowość firm

Zapomniana faktura kosztowa - ewidencja w KPiR

Podczas prowadzenia działalności zdarzają się sytuacje, kiedy dokumenty wpływają do firmy z opóźnieniem lub faktura kosztowa nie zostanie ujęta w ewidencjach w faktycznej dacie otrzymania. Sprawdź, jak może być zaksięgowana zapomniana faktura kosztowa!

21 czerwca 2022

Księgowość firm

Zakup towarów od osoby prywatnej - jak udokumentować?

Przedsiębiorco! Czy wiesz jak wykazać w księdze przychodów i rozchodów zakup towarów od osoby prywatnej? Jakie dokumenty są niezbędne przy księgowaniu takiego wydatku? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak rozliczyć podatek od takiej transakcji.

20 czerwca 2022

Księgowość firm

Czy zakup wody, kawy i herbaty można zaliczyć do kosztów?

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy często dokonują zakupów artykułów gospodarczych, biurowych i spożywczych wykorzystywanych w firmie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy zakup wody, kawy czy herbaty może stanowić koszt podatkowy!

20 czerwca 2022

Księgowość firm

Rodzaje schematów podatkowych - jakie wyróżniamy?

Zgłaszanie schematów podatkowych ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Dzięki temu organy podatkowe zapobiegają unikaniu opodatkowania. Jakie zatem wyróżniamy rodzaje schematów podatkowych? Jakie są terminy na udostępnienie informacji MDR?

17 czerwca 2022

Księgowość firm

Koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej

W przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych podatnicy mogą pomniejszyć dochód o koszty uzyskania przychodów. Co to są koszty firmowe? Jakie wydatki można do nich zaliczyć, aby nie zostały zakwestionowane przez urzędy? Dowiedz się z naszego artykułu

17 czerwca 2022

Księgowość firm

Księga przychodów i rozchodów - wszystko co warto wiedzieć!

Księga przychodów i rozchodów jest ewidencją księgową, która służy ujmowaniu operacji gospodarczych w formie uproszczonej. Kto powinien prowadzić KPiR? Kto może zostać zwolniony z tego obowiązku? Jak ewidencjonować w niej zdarzenia gospodarcze? Sprawdź!

17 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów