0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Księgowość firm

Księgowość firm

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług - definicja i przykłady

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług ma miejsce wtedy, gdy polski przedsiębiorca dokonuje sprzedaży usług na rzecz kontrahenta z kraju UE (innego niż Polska). Sprawdź, czytając nasz artykuł, jak prawidłowo opodatkować sprzedaż na rzecz kontrahenta z UE!

28 marca 2023

Księgowość firm

Rozwiązanie umowy najmu na czas określony

Umowa najmu może dotyczyć nie tylko nieruchomości, lecz także rzeczy ruchomych. Może ona zostać również zawarta na czas określony, jak i nieokreślony. W artykule przedstawiamy, jak przebiega rozwiązanie umowy najmu zawartej na czas określony!

27 marca 2023

Księgowość firm

W jakim momencie ująć wynagrodzenie w KPiR?

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej przedsiębiorcy zatrudniający osoby na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych są zobowiązani do wypłaty wynagrodzeń, naliczenia i odprowadzenia składek ZUS. Sprawdź, kiedy ująć wynagrodzenie w KPiR!

27 marca 2023

Księgowość firm

Zakup na firmę a prywatnie - czy warto brać fakturę na każdy towar?

Dokonując zakupu towaru zdarza się, że przedsiębiorcy proszą o wystawienie faktury, aby móc rozliczyć dany zakup w kosztach firmy. Trzeba jednak pamiętać, że zakup na firmę a prywatnie jest traktowany w inny sposób. Czy zawsze warto brać fakturę? Sprawdź!

23 marca 2023

Księgowość firm

Ujęcie w kosztach opłaty wstępnej za samochód z leasingu operacyjnego

Czy wiesz, jak powinno wyglądać ujęcie w kosztach opłaty wstępnej w przypadku leasingu operacyjnego samochodu osobowego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak księgować koszty leasingu samochodu o wartości powyżej 150.000 zł!

23 marca 2023

Księgowość firm

Księgowanie składek społecznych finansowanych przez płatnika z umów o pracę

Począwszy od wynagrodzeń z tytułu umów o pracę należnych za styczeń 2023 roku zmienił się sposób księgowania składek społecznych. Przedstawiamy, jak zmieniło się w ustawie o podatku dochodowym księgowanie składek społecznych finansowanych przez płatnika!

22 marca 2023

Księgowość firm

Samochód osobowy w leasingu - rozliczenie VAT

Użytkujesz samochód na podstawie umowy leasingu operacyjnego? Dowiedz się, w jaki sposób rozliczyć samochód osobowy w leasingu operacyjnym. Kiedy przysługuje pełne odliczenie podatku VAT, a kiedy tylko częściowe? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

22 marca 2023

Księgowość firm

Dropshipping a obowiązek podatkowy w podatku dochodowym

W obrocie gospodarczym od pewnego czasu występuje zjawisko dropshippingu który jest modelem logistycznym sprzedaży internetowej. Możliwe są jego dwa warianty. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak rozliczyć dropshipping na gruncie podatku dochodowego!

17 marca 2023

Księgowość firm

PKWiU, czyli Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług

PKWiU, czyli Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług obowiązuje w polskim systemie prawnym już od kilku lat. Kiedy przedsiębiorca ma obowiązek stosowania określenia PKWiU? Jak funkcjonuje klasyfikacja? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

16 marca 2023

Księgowość firm

PCC od zakupu zwierzęcia na umowę kupna-sprzedazy

Umowa kupna-sprzedaży wiąże się dla kupującego z obowiązkiem zapłaty podatku PCC. Czy w sytuacji, gdy przedmiotem sprzedaży w takiej umowie jest zwierzę zastosowanie znajdzie podatek PCC? Sprawdź, czy powinieneś zapłacić PCC od zakupu zwierzęcia!

14 marca 2023

Księgowość firm

Wezwanie do zapłaty z doliczeniem rekompensaty 40 Euro – wzór z omówieniem

Wezwanie do zapłaty jest formą przedsądowego dochodzenia należności od dłużnika, który z różnych przyczyn nie chce uregulować swojego zobowiązania. Przeczytaj i sprawdź, jakie dane powinno zawierać wezwanie do zapłaty z doliczeniem rekompensaty 40 Euro!

13 marca 2023

Księgowość firm

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów - na czym polega WNT?

Czy wiesz, na czym polega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie warunki należy spełnić, aby zawierane transakcje zostały uznane za WNT oraz w jaki sposób ustalić podstawę opodatkowania. Sprawdź, odpowiedź w artykule!

10 marca 2023

Księgowość firm

Różnice kursowe w KPiR - jak je prawidłowo wykazać?

Przy płaceniu za towar lub usługi w obcej walucie, w wyniku różnic pomiędzy wartością faktury a rzeczywistą zapłatą, mogą wystąpić tzw. różnice kursowe. Czy wiesz, jak wyliczyć wartość różnic kursowych i kiedy stanowią koszt a kiedy przychód? Sprawdź!

9 marca 2023

Księgowość firm

NIP europejski - kto ma obowiązek jego posiadania?

Zawierając transakcje z kontrahentami z innych krajów UE, przedsiębiorcy powinni pamiętać, że są zobowiązani aby posiadać NIP europejski. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy w każdym przypadku konieczna jest rejestracja przedsiębiorcy do VAT-UE!

9 marca 2023

Księgowość firm

Odnaleziona faktura kosztowa - czy można ją zaksięgować?

W toku prowadzenia działalności w natłoku obowiązków może zdarzyć się, że przedsiębiorca zapomni zaksięgować fakturę. Czy odnaleziona faktura kosztowa może zostać zaksięgowana w kolejnych okresach? Jak to zrobić na gruncie VAT i PIT? Przeczytaj i sprawdź!

9 marca 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów