0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Księgowość firm

Księgowość firm

Wydatki o charakterze osobistym w kosztach firmowych

Podatnik może ująć w kosztach firmowych jedynie te wydatki, które mają związek z prowadzoną przez niego działalnością czyli związane są z uzyskaniem przychodu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie wydatki o charakterze osobistym można ująć w kosztach.

27 września 2023

Księgowość firm

Rozpoczęcie działalności gospodarczej (cz. 1) - Formy organizacyjne i prawne

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się z podjęciem wielu istotnych dla późniejszego działania decyzji. Czy wiesz, jakie formy organizacyjne i prawne można wybrać oraz gdzie taką informację należy zgłosić? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!

20 września 2023

Księgowość firm

Refakturowanie wydatków za media - wszystko o czym warto wiedzieć!

Dostarczanie mediów to usługa dodatkowa, która często towarzyszy wynajmowi nieruchomości. Wówczas wynajmujący może refakturować wydatki za media na najemcę. Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić refakturowanie wydatków za media i jaką stawkę VAT stosować.

19 września 2023

Księgowość firm

Prowadzenie przedsiębiorstwa przez fundację rodzinną - czy jest możliwe?

Fundacja rodzinna to nowa forma prawna w Polsce, która umożliwia prowadzenie przedsiębiorstwa przez rodzinę. Czy prowadzenie przedsiębiorstwa przez fundację rodzinną jest w pełni możliwe? Czy ma ograniczony zakres? Sprawdź w naszym artykule!

18 września 2023

Księgowość firm

Rozpoczęcie działalności gospodarczej – podstawowe zagadnienia

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma decyzjami, dlatego też znajomość podstawowych zagadnień pozwoli bez trudności dopełnić niezbędnych formalności. Przeczytaj artykuł i poznaj podstawowe zagadnienia w zakresie założenia działalności!

18 września 2023

Księgowość firm

Urząd właściwy dla VAT i urząd właściwy dla PIT - czy zawsze te same?

Który urząd skarbowy jest właściwy do rozliczeń podatkowych? To pytanie często pojawia się przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej, ale też i w trakcie jej prowadzenia. Czy urząd właściwy dla VAT i urząd właściwy dla PIT to ta sama instytucja?

15 września 2023

Księgowość firm

Koszty reprezentacji i reklamy a koszt uzyskania przychodu

Koszty reprezentacji i reklamy od wielu lat budzą kontrowersje w odniesieniu do ich rozliczenia. Sprawdź, kiedy wspomniane wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów i kiedy możliwe jest odliczenie podatku VAT. Odpowiedź znajdziesz w naszym w artykule!

14 września 2023

Księgowość firm

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów - na czym polega WNT?

Czy wiesz, na czym polega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie warunki należy spełnić, aby zawierane transakcje zostały uznane za WNT oraz w jaki sposób ustalić podstawę opodatkowania i rozliczyć się z urzędem!

13 września 2023

Księgowość firm

Komputer w firmie - jak go zaksięgować i amortyzować?

Komputer w firmie może stanowić kluczowe narzędzie pracy. W jaki sposób należy zaksięgować zakup komputera, czy możliwe jest otrzymanie dotacji na jego zakup? W jaki sposób amortyzować komputer? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

13 września 2023

Księgowość firm

Faktura zbiorcza – czy jest zgodna z przepisami?

W przypadku, gdy przedsiębiorca dokonuje w ciągu jednego miesiąca kilku sprzedaży dla tego samego kontrahenta, ma on możliwość ujęcia wszystkich transakcji na jednej fakturze. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak powinna być rozliczona faktura zbiorcza!

11 września 2023

Księgowość firm

Wydatki powyżej 15 tys. zł opłacone gotówką a koszty podatkowe

Prowadząc działalność przedsiębiorcy wykorzystują różne formy płatności w celu opłacenia zawieranych transakcji. Czy wiesz, że wydatki powyżej 15 tys. zł opłacone gotówką nie są uznawane za koszt podatkowy pomimo ich związku z działalnością? Sprawdź!

6 września 2023

Księgowość firm

W jaki sposób ująć koszty transportu na fakturze sprzedaży?

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż wysyłkową ponoszą wydatki związane z transportem, którymi często obciążają nabywcę. Jednak sposób opodatkowania kosztów wysyłki nie jest jednoznaczny. Dowiedz się, jak wykazać koszty transportu na fakturze sprzedaży!

6 września 2023

Księgowość firm

Wycofanie samochodu firmowego z działalności gospodarczej

Wielu przedsiębiorców posiada w firmie samochody osobowe stanowiące środek trwały w firmie. Jednak zdarza się, że w późniejszym czasie decydują się na wycofanie samochodu firmowego z działalności. Sprawdź, jak rozliczyć takie zdarzenie w PIT i VAT!

6 września 2023

Księgowość firm

Ulgi dla osób rozpoczynających działalność - jakie są zachęty do założenia firmy?

Osobom rozpoczynającym działalność przysługują różne ulgi, które mają na celu ułatwienie startu i rozwoju ich przedsiębiorstwa. W naszym artykule przyjrzymy się, jakie są ulgi dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Przeczytaj i sprawdź!

4 września 2023

Księgowość firm

Sprzedaż biżuterii a kasa fiskalna - warto wiedzieć

Czy wiesz, kiedy występuje obowiązek nabijania sprzedaży na kasie fiskalnej? W artykule wyjaśniliśmy sporną kwestię - sprzedaż biżuterii a kasa fiskalna. Sprawdź, kiedy konieczna jest rejestracja kasy i czy dotyczy sprzedaży każdego rodzaju biżuterii!

31 sierpnia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów