0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Księgowość firm

Księgowość firm

Faktura za leasing w księdze przychodów i rozchodów

Podczas zawierania umowy o leasing operacyjny u przedsiębiorców prowadzących KPIR mogą pojawić się wątpliwości. Jak powinna zostać ujęta w księdze przychodów i rozchodów faktura za leasing lub opłata wstępna? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

19 czerwca 2024

Księgowość firm

Wznowienie działalności z datą wsteczną - czy to możliwe?

W trakcie prowadzenia działalności przedsiębiorcy napotykają różne trudności, które czasami powodują konieczność zawieszenia działalności. Na jaki maksymalny okres można zawiesić firmę oraz czy możliwe jest wznowienie działalności z datą wsteczną?

19 czerwca 2024

Księgowość firm

Transakcja sporadyczna - czym jest i czego dotyczy?

Transakcja sporadyczna to pojęcie, którego nie da się odnaleźć zarówno w przepisach ustawy o VAT, ani w regulacjach unijnych. Gdzie zatem szukać informacji na jej temat? Czy transakcja sporadyczna i transakcja pomocnicza to tożsame pojęcia? Sprawdź!

19 czerwca 2024

Księgowość firm

Okulary korekcyjne i soczewki - czy można ująć w kosztach podatkowych?

Zakup okularów korekcyjnych lub soczewek dla pracowników jest niekiedy obowiązkiem przedsiębiorcy. Jak ująć go w kosztach przedsiębiorstwa? Czy okulary korekcyjne dla przedsiębiorcy można ująć w koszty? Dowiedz się więcej na ten temat czytając artykuł!

19 czerwca 2024

Księgowość firm

Wadliwe prowadzenie ksiąg przez biuro rachunkowe - kto odpowiada?

Wadliwe prowadzenie ksiąg może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Czy wiesz, kto ponosi odpowiedzialność za wadliwe prowadzenie ksiąg, jeżeli księgowość firmy prowadzi biuro rachunkowe? Kto odpowiada za szkodę przedsiębiorcy? Wyjaśniamy!

18 czerwca 2024

Księgowość firm

Towar handlowy przekazany na potrzeby wewnętrzne firmy - ujęcie w KPiR

Niejednokrotnie zdarza się, że przedsiębiorcy przekazują zakupiony towar na cele prowadzonej działalności. Jak rozliczyć towar handlowy przekazany na potrzeby wewnętrzne firmy? Czy powstaje wtedy obowiązek podatkowy VAT i PIT? Przeczytaj i sprawdź!

17 czerwca 2024

Księgowość firm

Koszty uzyskania przychodu 2024 - co to jest i jak liczyć?

W przypadku rozliczania się na skali podatkowej oraz liniowo podatnicy mogą pomniejszyć dochód o koszty uzyskania przychodów. Co to są koszty firmowe? Jakie wydatki można do nich zaliczyć, aby nie zostały zakwestionowane przez urzędy? Odpowiadamy!

17 czerwca 2024

Księgowość firm

Działalność nierejestrowana 2024 - jaki jest limit przychodu?

Zgodnie z bieżącymi przepisami, wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrósł również limit przychodu dla działalności nierejestrowanej. Czy wiesz ile wynosi limit przychodu w 2024 roku do wysokości którego nie trzeba zakładać działalności gospodarczej?

14 czerwca 2024

Księgowość firm

Zakup kampera na gruncie podatku VAT i PIT

Zakup kampera stał się ze względu na wygodę podróżowania popularny wśród przedsiębiorców. Pojawia się zatem pytaniem jak rozliczyć taki zakup na gruncie VAT oraz PIT. Na początek warto określić cel wykorzystywania pojazdu.

12 czerwca 2024

Księgowość firm

Jak sprawdzić NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej?

Numer NIP służy do dokonania identyfikacji podatnika. Zastanawiasz się, jak sprawdzić NIP zarówno swój, jak i swojego kontrahenta? Czy wiesz, że obecnie możesz też zweryfikować NIP osoby prywatnej? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak tego dokonać!

12 czerwca 2024

Księgowość firm

Jakie obowiązki ma spółka nieruchomościowa w kontekście podatków?

W artykule omówiono wprowadzenie instytucji spółek nieruchomościowych do polskiego systemu podatkowego. Celem tego jest poprawa efektywności poboru podatku od zbycia udziałów przez nierezydentów. Jakie obowiązki podatkowe ma spółka nieruchomościowa?

11 czerwca 2024

Księgowość firm

Wyszukiwarka VIES - jak zweryfikować numer VAT UE i NIP z Unii Europejskiej?

Rozpoczynając współpracę z firmą z UE warto sprawdzić, czy jest ona zarejestrowana do VAT-UE. Można tego dokonać przez bazę VIES – wyszukiwarkę znajdującą się na stronie Komisji Europejskiej. Sprawdź, dlaczego warto weryfikować klientów w systemie VIES!

11 czerwca 2024

Księgowość firm

Kamper w działalności gospodarczej a koszty

W dobie pandemii kamper w działalności gospodarczej przestał być czymś wyjątkowym. Część przedsiębiorców decyduje się na zakup kampera w celu wynajmu czy też wykorzystania go w działalności jako mobilne biuro. Czy takie wydatki mogą być kosztem?

11 czerwca 2024

Księgowość firm

Rower w firmie a koszty uzyskania przychodu

Zakup roweru na firmę jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Sprawdź, czy wydatek poniesiony na rower w firmie może zostać uznany za koszt uzyskania przychodu w przypadku posiadania już samochodu w jednoosobowej działalności gospodarczej!

7 czerwca 2024

Księgowość firm

UPL-1 po likwidacji firmy - wszystko co musisz wiedzieć!

Podatnicy składający deklaracje podatkowe, mogą ustanowić pełnomocnika w tym zakresie. UPL-1 to formularz, który to umożliwia. Pełnomocnictwo może być też udzielone w ramach przedsiębiorstwa. Czy UPL-1 po likwidacji firmy będzie obowiązywać? Przeczytaj!

7 czerwca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów