0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Motorower i motocykl w firmie – jak odliczać VAT?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorcy coraz częściej wykorzystują jednoślady w działalności gospodarczej. Motorower bądź motocykl w firmie są dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy borykają się z rosnącymi cenami paliw i traceniem czasu na postoje w miejskich korkach. Warto zastanowić się jakie - poza wymienionymi - korzyści może osiągnąć właściciel firmy w związku z użytkowaniem jednośladu w celach służbowych.

Motorower a motocykl w firmie

Decydujące dla określenia zakresu prawa do odliczenia podatku VAT jest ustalenie różnic pomiędzy motorowerem a motocyklem. W tym celu należy skorzystać z definicji tych pojęć, zawartych w ustawie z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym:

  • motorower - jest to pojazd dwu - lub trójkołowy, zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

  • motocykl - jest to pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy. Określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół.

W związku z tym, że motocykljest pojazdem samochodowym, natomiast motorower już nie, na podatniku VAT ciążą różne konsekwencje podatkowe.

Motorower w przedsiębiorstwie a odliczenie VAT

Ze względu na to, że zgodnie z przepisami motorower nie jest uznawany za pojazd samochodowy, od nabycia motoroweru, paliwa, jak i od innych wydatków związanych z jego eksploatacją np. części czy serwisu, przysługuje prawo do odliczenia VAT na zasadach ogólnych.

Jeżeli zakupiony motorower ma służyć wyłącznie działalności opodatkowanej, to przedsiębiorca posiada pełne prawo odliczenia podatku VAT.

Dużym udogodnieniem dla przedsiębiorcy jest brak obowiązku zgłaszania motoroweru do urzędu skarbowego, a dodatkowo nie trzeba dla niego prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT.

Motocykl w firmie a odliczenie 50% VAT

Dzięki temu, że motocykl w firmie uznawany jest za pojazd samochodowy, od jego zakupu i eksploatacji przysługuje ograniczone prawo odliczenia podatku VAT.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami jeśli motocykl wykorzystywany jest w działalności w sposób mieszany (prywatnie i służbowo), wówczas podatnik może odliczyć 50% VAT od zakupu motocykla i jego eksploatacji. Zmienione przepisy od 1 lipca 2015 r. pozwalają również na odliczenie 50% VAT od zakupu paliwa do motocykli.

Motocykl w firmie ze 100% odliczeniem VAT

Wprowadzone zmiany w przepisach pozwalają obecnie na odliczenie 100% podatku VAT od zakupu i eksploatacji pojazdów samochodowych, wówczas pojazd ten (w tym przypadku motocykl) musi być wykorzystywany wyłącznie w celach firmowych. Wskazanie, że motocykl w firmie będzie użytkowany wyłącznie do celów działalności, wiąże się z dokonaniem zgłoszenia motocykla w urzędzie skarbowym przy użyciu druku VAT-26, ustaleniem zasad użytkowania motocykla w firmie oraz prowadzeniem szczegółowej kilometrówki do celów VAT. Tylko na tej podstawie będzie można odliczyć od jego nabycia, zakupu paliwa, jak i od innych wydatków związanych z jego eksploatacją 100% VAT.

Podatek VAT a odzież ochronna i kaski

By bezpiecznie poruszać się na jednośladach, kierujący nimi potrzebuje specjalnej odzieży (rękawiczek, butów, kurtek, spodni) oraz kasku. Według ustawodawcy tego typu zakup akcesoriów motocyklowych nie ma bezpośrednio związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W związku z czym wydatki te uznawane są za wydatki na cele osobiste. W konsekwencji podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury dokumentującej zakup akcesoriów motocyklowych, z uwagi na fakt, że przedmioty te nie mają związku z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów