Podatek VAT
Działalność nierejestrowana a rejestracja do VAT UE – kluczowe zasady
Działalność nierejestrowana a rejestracja do VAT UE to kwestia, która budzi wiele zapytań wśród przedsiębiorców. Uproszczona forma działalności spełnia kryteria VAT, co rodzi wątpliwości dotyczące obowiązku rejestracji do VAT UE. Przeczytaj artykuł!
31 października 2024
Anulowanie wystawionych faktur - kiedy zachodzi taka możliwość?
Możliwość anulowania faktury występuje w sytuacji kiedy nie trafiła ona do obrotu prawnego oraz nie doszło do transakcji. Sprawdź, co zrobić kiedy konieczne jest anulowanie wystawionych faktur i czy można anulować fakturę wystawioną w KSeF!
30 października 2024
Ewidencja sprzedaży u podatników zwolnionych z VAT
Ewidencja sprzedaży to narzędzie dla przedsiębiorców zwolnionych z VAT, które ułatwia kontrolę nad limitami. Dzięki niej można uniknąć przekroczenia progu 200 000 zł i zapewnić sobie spokój na gruncie rozliczeń podatkowych. Sprawdź, jak ją prowadzić!
28 października 2024
Odliczenie VAT z faktur VAT-OSS - czy jest do niego prawo?
Odliczenie VAT z faktur VAT-OSS dotyczy przedsiębiorców korzystających z tej procedury. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z odliczenia i uniknąć problemów związanych z przepisami dotyczącymi VAT!
28 października 2024
Korekta JPK V7 po wykreśleniu z rejestru VAT – czy to możliwe?
Czy korekta JPK V7 po wykreśleniu z rejestru VAT jest możliwa? Fiskus twierdzi, że nie, natomiast sądy administracyjne przyznają podatnikom takie prawo. W artykule omówiono różnice w podejściu organów podatkowych i sądów oraz ich skutki dla podatników.
25 października 2024
Zwolnienie lekarskie a prawo do odliczenia VAT
Zwolnienie lekarskie a prawo do odliczenia VAT budzi wątpliwości nie tylko u pracowników, ale także u przedsiębiorców. Czy w okresie zwolnienia możliwe jest odliczenie podatku VAT oraz uwzględnianie wydatków w kosztach podatkowych? Wyjaśniamy w artykule!
23 października 2024
Sprzedaż towaru po zaniżonej cenie a odliczenie VAT
Sprzedaż towaru po zaniżonej cenie może budzić wątpliwości co do prawa do odliczenia VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy taka transakcja wyklucza możliwość odzyskania podatku VAT i jakie są kluczowe zasady dotyczące takich przypadków!
22 października 2024
Zwolnienie z VAT dla wykładowców - czy to możliwe?
Zwolnienie z VAT dla wykładowców budzi wiele wątpliwości w kontekście usług edukacyjnych. Przeczytaj artykuł i sprawdź czy wykonywane przez wykładowców świadczenia nie będą stanowiły czynności podlegających opodatkowaniu VAT!
18 października 2024
Wyprowadzka za granicę a złożenie deklaracji PIT w Polsce
Wyprowadzka za granicę a złożenie deklaracji PIT to ważne zagadnienie dla osób, które opuszczają Polskę na stałe. W artykule omawiamy, jak ustalić właściwy urząd skarbowy i złożyć ostatnią roczną deklarację PIT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
17 października 2024
Odpowiedzialność kupującego za podatek VAT – kiedy powstaje?
Czy wiesz, że odpowiedzialność kupującego za podatek VAT może być solidarna z obowiązkami sprzedawcy? Dowiedz się, w jakich przypadkach zapłata gotówką lub na niewłaściwy rachunek naraża nabywcę na ryzyko odpowiedzialności za cudze zaległości podatkowe.
17 października 2024
Błędny numer VAT UE a WNT - co warto wiedzieć?
Błędny numer VAT UE może powodować nieprawidłowości w rozliczeniach i dodatkowe obowiązki dla polskiego podatnika. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy podanie innego numeru VAT UE niż kraj zakończenia wysyłki towarów wpływa na obowiązki podatkowe.
16 października 2024
VAT-R - jak prawidłowo wypełnić formularz?
Jesteś zobowiązany do rejestracji do VAT, a może chcesz zrezygnować ze zwolnienia dobrowolnie? VAT-R jest deklaracją składaną w celu rejestracji/aktualizacji danych w zakresie podatku od towarów i usług (VAT).W artykule przedstawiamy, jak wypełnić VAT-R!
30 października 2024
Ulga na zakup kasy fiskalnej dla nievatowca - jak skorzystać?
Przedsiębiorca kupujący kasę fiskalną może skorzystać z ulgi na jej zakup. Czynni podatnicy VAT wykazują ją w pliku JPK_V7. Jak natomiast powinna zostać rozliczona ulga na zakup kasy fiskalnej dla nievatowca? Sprawdź, jak złożyć wniosek i uzyskać zwrot!
16 października 2024
Kiedy składać deklaracje VAT-UE a kiedy nie?
Deklaracje VAT-UE, a prawidłowo mówiąc informacje podsumowujące VAT-UE zobowiązani są składać podatnicy, którzy m.in. dokonują transakcji WNT lub świadczą sprzedaż usług na rzecz kontrahentów z UE. Kiedy należy ją składać, a kiedy nie trzeba? Sprawdź!
16 października 2024
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku WNT?
Czy wiesz, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru nakłada na nabywcę obowiązek rozliczenia VAT od zawartej transakcji? Jak zatem rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku WNT? Wyjaśniamy w artykule!
16 października 2024