0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawa konsumenta

Prawa konsumenta

Kary od UOKiK – kiedy i za co może je nałożyć?

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mogą się zwrócić zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy. Organ ten ma dbać o zachowanie uczciwości i transparentności w biznesie. Kiedy mogą być zastosowane kary od UOKiK? Na kogo mogą być nałożone? Sprawdź!

25 października 2024

Prawa konsumenta

Przycisk „Zamawiam z obowiązkiem zapłaty” – czy konieczny?

Możliwość zrobienia zakupów online to wielkie ułatwienie dla konsumentów. Dla sprzedawców natomiast ważna jest cała ścieżka zakupowa klienta. Czy w tym aspekcie przycisk " Zamawiam z obowiązkiem zapłaty" jest konieczny? Przeczytaj!

21 października 2024

Prawa konsumenta

Reklamacja jedzenia - czy konsument ma do niej prawo?

Reklamacja jedzenia jest możliwa, choć często konsumenci nie są świadomi swoich praw. Wbrew popularnemu przekonaniu, produkty spożywcze, zarówno paczkowane, jak i sprzedawane luzem, mogą podlegać reklamacji, jeśli okażą się wadliwe. Sprawdź!

7 października 2024

Prawa konsumenta

Uzasadnienie odmówienia reklamacji - najważniejsze informacje

W przypadku, gdy sprzedany towar okazuje się wadliwy klient ma prawo do reklamacji. Nie zawsze jednak będzie ona rozpatrzona pozytywnie. Konieczne jest wtedy uzasadnienie odmówienia reklamacji. Jak prawidłowo odrzucić żądania konsumenta? Sprawdź!

27 września 2024

Prawa konsumenta

Reklamacja usług kurierskich – jak to zrobić?

Wadliwe wykonanie usługi pozwala konsumentowi na złożenie usługi. Dotyczy to również usług kurierskich. Jak zatem wygląda reklamacja usług kurierskich, jak ją złożyć i co jej nie podlega? Przeczytaj artykuł, aby znaleźć odpowiedź!

25 września 2024

Prawa konsumenta

Na kim spoczywa ciężar dowodu w postępowaniu administracyjnym?

Kto ponosi ciężar dowodu w postępowaniu administracyjnym? Sprawdź, jakie obowiązki mają organy administracyjne i strony postępowania, by wyjaśnić stan faktyczny i ustalić sprawę. Więcej informacji przeczytasz w naszym artykule!

19 września 2024

Prawa konsumenta

Odstąpienie od kary pieniężnej a interes publiczny

W jakich sytuacjach organy administracyjne mogą odstąpić od nałożenia kary pieniężnej, uwzględniając interes publiczny oraz zasady proporcjonalności? Dowiedz się, czym dokładnie jest odstąpienie od kary pieniężnej. Przeczytaj więcej w naszym artykule!

12 września 2024

Prawa konsumenta

Karta Praw Podstawowych - czy w sporze z fiskusem można się na nią powołać?

Okazuje się, że w sporze z fiskusem przydatna może być Karta Praw Podstawowych, która ma równą moc z prawem unijnym. Jakie prawa wynikają z Karty i kiedy można się na nie powołać podatnik? Więcej informacji przeczytasz w naszym artykule!

11 września 2024

Prawa konsumenta

Reklamacja nieautoryzowanego przelewu - jak wygląda procedura reklamacji bankowej?

Nieautoryzowane przelewy mogą spowodować utratę znacznych środków finansowych. Jak wygląda reklamacja nieautoryzowanego przelewu? Jak zgłosić sytuację w banku i jakie są procedury, aby odzyskać pieniądze. Przeczytaj więcej w naszym artykule!

4 września 2024

Prawa konsumenta

Wywłaszczenie nieruchomości pod budowę drogi publicznej

Wywłaszczenie nieruchomości pod budowę drogi publicznej budzi kontrowersje. Sprawdź, kiedy jest dopuszczalne zgodnie z Konstytucją RP, jakie są procedury wywłaszczeniowe i jakie prawa przysługują właścicielom. Więcej informacji w artykule!

3 września 2024

Prawa konsumenta

Świadczenia na rozpoczęcie roku szkolnego - kto dostanie 1500 zł?

Świadczenia na rozpoczęcie roku szkolnego

27 sierpnia 2024

Prawa konsumenta

Odstąpienie od umowy w orzecznictwie - co warto wiedzieć?

Odstąpienie od umowy umożliwia jednostronne zakończenie stosunku prawnego zgodnie z ustawą lub postanowieniem umownym. Kiedy można to zrobić i jakie są skutki odstąpienia od umowy? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na pytania!

12 sierpnia 2024

Prawa konsumenta

Rękojmia - obniżenie ceny wskutek wykonania uprawnień z jej tytułu

Rękojmia daje kupującemu wiele możliwości w wypadku wystąpienia wad kupionej rzeczy. Czym tak naprawdę jest rękojmia? Jakie wady sprzedanej rzeczy obejmuje? Czy może dojść do obniżenia ceny w przypadku sprzedaży wadliwej rzeczy? Przeczytaj!

7 sierpnia 2024

Prawa konsumenta

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy – co to jest i jak ustanowić?

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy jest kluczowe dla ochrony interesów obu stron kontraktu. Dowiedz się, jakie są metody zabezpieczeń roszczeń i jak je skutecznie ustanowić. Więcej informacji przeczytasz w naszym artykule!

1 sierpnia 2024

Prawa konsumenta

Pozaodsetkowe koszty kredytu - co warto wiedzieć?

Pozaodsetkowe koszty kredytu regulowane są w Ustawie o kredycie konsumenckim, jak również w Kodeksie cywilnym. Jak zatem je obliczyć? Jak wygląda ocena zdolności kredytowej w kontekście pozaodsetkowych kosztów kredytu? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

30 lipca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów