0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Czy wykonawca może zainicjować zerwanie umowy?

Podpisanie umowy oznacza co do zasady konieczność jej wykonania zgodnie z przyjętymi ustaleniami. Co jednak, gdy w kontrakcie nie wskazano możliwości jego wcześniejszego rozwiązania. Czy którakolwiek ze stron może zainicjować zerwanie umowy? Sprawdź!

19 marca 2024

Prawo gospodarcze

Ubezpieczenia eksportowe i KUKE – co warto wiedzieć?

Przedsiębiorcy, którzy działają w obrocie międzynarodowym mogą skorzystać z ubezpieczenia gwarantowanego. Ubezpieczenia eksportowe mają za zadanie wspierać polskich przedsiębiorców. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

15 marca 2024

Prawo gospodarcze

Zarejestrowany znak towarowy a zmiana danych firmy

Czasami zdarza się, że po zarejestrowaniu znaku towarowego przedsiębiorca zmienia zakres swojej działalności lub dane firmy. Czy takie modyfikacje wpływają na prawo ochronne udzielone na znak towarowy? Przeczytaj i dowiedz się!

15 marca 2024

Prawo gospodarcze

Darowizna otrzymana przez małżonka – czy wchodzi do majątku wspólnego?

Czy wiesz, że małżonkowie mogą przekazywać sobie darowizny? Przedmiot darowizny może wejść albo do majątku wspólnego, albo do majątku odrębnego małżonków. Sprawdź, kiedy zatem darowizna otrzymana przez małżonka wchodzi do majątku wspólnego!

14 marca 2024

Prawo gospodarcze

E-doręczenia – jak nadać dostęp pracownikom?

Spora grupa podmiotów może spodziewać się pewnych zmian. Czym są e-doręczenia? Jak nadać do nich dostęp swoim pracownikom? Przeczytaj artykuł i poznaj szczegółowe informacje! Nie czekaj i przygotuj się na zmiany już teraz!

14 marca 2024

Prawo gospodarcze

Rozszerzenie powództwa – czy jest to możliwe?

W niektórych sytuacjach postępowanie sądowe trwa jednak na tyle długo, że pierwotne żądanie powoda może się powiększyć. Czy w polskim prawie dopuszczalne jest rozszerzenie powództwa? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź!

14 marca 2024

Prawo gospodarcze

Zobowiązania przemienne - na czym polegają?

Zobowiązania przemienne to specyficzny typ zobowiązania, gdzie dłużnik ma możliwość spełnić świadczenie innego rodzaju, zamiast pierwotnie określonego. Co może być przedmiotem zapisu takiego zobowiązania oraz jak sformułować zobowiązanie alternatywne?

13 marca 2024

Prawo gospodarcze

Kryptoreklama w mediach – czym jest i dlaczego lepiej się jej wystrzegać?

Każdy przedsiębiorca chce mieć jak największą sprzedaż oraz wzmocnioną pozycję na rynku, w tym pomaga mu marketing. Przedsiębiorcy często wykorzystują działania w internecie, jednak czasem idą o krok za daleko. Czym jest kryptoreklama i co za nią grozi?

12 marca 2024

Prawo gospodarcze

Orzecznictwo dla przedsiębiorców - frankowiczów a rewolucja w sądach

Znane są już wyroki sądów dla konsumentów korzystających w przeszłości z kredytów we frankach szwajcarskich. W artykule omawiamy, jak wygląda orzecznictwo dla przedsiębiorców - frankowiczów i czy w przypadku tych osób istnieje szansa na korzystny wyrok!

8 marca 2024

Prawo gospodarcze

Umowa ramowa w zamówieniach publicznych

Zawarcie umowy ramowej zgodnie z postanowieniami PZP stanowi wyjątkowy sposób udzielania zamówienia. Umowa ramowa może być podpisana nie z jednym, a z kilkoma wykonawcami. Przeczytaj artykuł, aby zagłębić się w szczegóły zasad zamówień publicznych!

8 marca 2024

Prawo gospodarcze

Skarga na bezczynność organu - w jaki sposób ją złożyć?

Spotkałeś się z bezczynnością organów administracyjnych w ważnej sprawie? Pamiętaj, że masz możliwość zaskarżenia postępowania! Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak prawidłowo powinna być złożona skarga na bezczynność organu!

7 marca 2024

Prawo gospodarcze

AI ACT - czy wpłynie na obowiązki przedsiębiorców?

Unia Europejska za pomocą AI ACT chce uregulować prawnie byt sztucznej inteligencji w zakresie jej bezpiecznego wykorzystania. Jak regulacje w AI ACT wpłyną na nowe obowiązki przedsiębiorców, którzy są operatorami bądź dostawcami sztucznej inteligencji?

6 marca 2024

Prawo gospodarcze

Przewóz osób - jakie wymogi trzeba spełnić?

Przewóz osób jest szczegółowo regulowany przepisami prawnymi, zatem nie każdy kierowca ma możliwość przewozu ludzi. Jakie wymagania się z tym wiążą? Przeczytaj artykuł, aby zapoznać się ze wszystkimi informacjami na ten temat!

6 marca 2024

Prawo gospodarcze

Umowa drapieżna - czym jest i jakie są jej skutki?

Czy znasz wystarczająco informacji na temat umów cywilnych? Czy wiesz, czym jest umowa drapieżna i jakie konsekwencje jej zawierania można ponieść? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej informacji na ten temat, aby być na bieżąco!

5 marca 2024

Prawo gospodarcze

Termin zwrotu pożyczki - jak go określić w umowie?

Umowa pożyczki uregulowana jest w Kodeksie cywilnym. Dochodzenie roszczenia przez pożyczkodawcę wymaga spełnienia określonych warunków, a jednym z nich jest upływ terminu na dobrowolne wykonanie zobowiązania. Jak ustalić termin zwrotu pożyczki w umowie?

1 marca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów