Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Jak księgować koszty przesyłki pocztowej?

Moje pytanie odnosi się do rozliczania kosztu przesyłki pocztowej. Czy koszty  przesyłki pocztowej powinienem księgować na podstawie faktury VAT (0%), czy może wystarczyłby dokument nadania, na którym widnieje koszt? Który wariant jest prawidłowy? 

Mariusz, Lubań Śląski

 

W tym przypadku od Pana zależy, na podstawie jakiego dokumentu zaksięguje Pan koszt. Jeżeli prosi Pan o fakturę, to ponieważ większość usług pocztowych jest zwolnionych z VAT (art. 43 ust 1 pkt 4 i 17) księguje Pan wówczas ze stawką zw (a nie 0%). Oczywiście, jeżeli na fakturze wyróżniona byłaby inna stawka, wprowadza Pan dane zgodnie z przedstawionymi na fakturze.

Natomiast ponieważ potwierdzenia wydawane przez Pocztę Polską posiadają niezbędne informacje, jakie powinny być zawarte na dowodzie księgowym (§ 13 pkt. 4 Rozp. o KPiR),  to mogą być same w sobie podstawą księgowania (można poprosić dodatkowo o pokwitowanie zapłaty - wówczas zsumowany koszt). Na podstawie potwierdzeń z danego miesiąca, na koniec okresu generowany jest jeden zbiorczy dowód wewnętrzny.