0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Programy do zabezpieczenia komputera - jakie wybrać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Bezpieczeństwo komputera jest zależne przede wszystkim od człowieka. Największy wpływ na ochronę danych ma ludzka przezorność - przede wszystkim w kwestii dobierania i zapamiętywania haseł. Ważne są też omijanie podejrzanych stron internetowych i nieotwieranie plików od nieznanych nadawców. W firmie jednak ciężko jest kontrolować każdego pracownika. Można organizować szkolenia i przeprowadzać pogadanki na temat ochrony komputera - zawsze może się trafić niesubordynowany lub po prostu lekkomyślny pracownik, który notorycznie łamie podstawowe reguły. Wtedy ostatnią linią obrony stają się zainstalowane na dysku twardym programy do zabezpieczenia komputera. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich.

Programy do zabezpieczenia komputera - antywirusowe

Najważniejsza bariera przed wszelkimi złośliwymi wirusami i robakami. Na rynku funkcjonuje przynajmniej kilkanaście porządnych programów antywirusowych, w tym kilka godnych polecenia. Warto zwrócić uwagę na ofertę firm McAffee, ESET oraz Norton. Ci producenci sprzedają świetnej jakości oprogramowanie ochronne w specjalnych pakietach dla firm. Obok programów komercyjnych można znaleźć także darmowe alternatywy. Do najpopularniejszych należą: AVG Anti-Virus Free oraz Panda Cloud Antivirus. Przy wybieraniu takiej aplikacji trzeba sprawdzić, jak mocno obciąża ona komputer - może się okazać, że mała wydajność maszyny w połączeniu z ciągle pracującym antywirusem da fatalny efekt.

Należy pamiętać, że nawet najlepszy antywirus jest bezradny, jeśli nie aktualizuje się go regularnie. Pracownicy mogą o tym zapomnieć, dlatego mądrze jest ustawić w nich automatyczne pobieranie najnowszych informacji o wirusach. Większość współczesnych programów ochronnych zapewnia stały monitoring pracy komputera, jednakże warto raz na jakiś czas włączać kompleksowe skanowanie całego systemu.

Programy do zabezpieczenia komputera - aktualizacje systemu

Rzecz przez wielu lekceważona - niesłusznie. Trzeba pamiętać o tym, że rzesze hakerów z całego świata każdego dnia znajdują luki w systemach operacyjnych, które ich twórcy muszą na bieżąco łatać. Zostawanie w tyle z aktualizacjami może skończyć się kiepsko - dlatego zadbaj, by na każdym komputerze firmowym były one zautomatyzowane. Ta sama zasada tyczy się wszystkich innych instalowanych na dysku programów. Ponadto rozsądnie jest śledzić doniesienia od producenta systemu operacyjnego - zdarza się, że wypuszcza on specjalne łatki, które rozwiązują jeden konkretny problem, który przysparza kłopotów użytkownikom.

Programy do zabezpieczenia komputera - czyszczące

Jeśli komputer zostanie zainfekowany, pomoże dogłębny skan aplikacją antywirusową. A co w sytuacji, gdy na dysku znajdą się adware (programy reklamowe) i spyware (szpiegowskie), których antywirus nie wykrywa i nie potrafi usunąć? Wtedy metody ratunkowe są dwie - albo usuwanie ręczne, odpowiednie raczej dla zaawansowanych użytkowników, albo instalacja i skan specjalnym programem. Najpopularniejsze oprogramowanie do likwidacji adware i spyware to m.in Spyware Terminator, Spybot S&D oraz Emsisoft Emergency Kit.

Programy do zabezpieczenia komputera - szyfrowanie plików

Świetnym rozwiązaniem dla tych firm, które operują na wrażliwych danych, jest zabezpieczanie całych obszarów dysku programem szyfrującym. Takie aplikacje zwykle są dostarczane razem z pakietem oprogramowania pisanego specjalnie pod potrzeby przedsiębiorstwa. Jeśli taka możliwość jest niedostępna, pozostaje instalacja dostępnym w sieci produktów, takich jak np. AxCrypt lub BestCrypt. Można skorzystać też z profesjonalnych, komercyjnych rozwiązań. Pewnym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa danych w firmie jest składowanie ich na jednym serwerze, skąd są udostępniane pozostałym maszynom. Alternatywa to wykupienie miejsca w internetowej w chmurze. Dla ochrony plików warto wdrożyć efektywny backup.

Programy do zabezpieczenia komputera - czynnik ludzki a bezpieczeństwo IT

Jak już wspomniano wcześniej, największym zagrożeniem i zarazem najsłabszym ogniwem w linii obronnej sieci firmowej jest człowiek. Więcej informacji na temat szkoleń pracowników znajdziesz pod tym LINKIEM.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów