0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak się skoncentrować i poprawić swoją skuteczność?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Żyjemy szybko, wykonujemy wiele czynności, mamy dużo pracy, jeszcze więcej rozpraszaczy wokół nas, dlatego nic w tym dziwnego, że coraz trudniej jest nam skupić się na zadaniach. Przez to rozwlekamy je w czasie, nie doprowadzamy do końca, robimy bardzo pobieżnie. Jak się skoncentrować na jednym zadaniu, w czasach, w których wydaje się to niemalże niemożliwe?

Jak się skoncentrować - odpowiednia dieta

Gdyby zapytać przypadkowej grupy ludzi, co powinno się jeść lub pić, aby w pełni skoncentrować się na zadaniach, z pewnością większość odpowiedziałaby bez wahania: kawę. Tak wspomaga się większość z nas. Jednak nie wolno zapominać, że zbyt wiele filiżanek w ciągu dnia może źle wpływać na nasze zdrowie. Z pewnością nikt nie chce, aby ucierpiało na tym jego serce. Poza tym im więcej kawy pijemy, tym bardziej rozdrażnieni możemy się czuć. Pamiętajmy więc, że taki wspomagacz warto ograniczać. Poza tym nie wszyscy lubią ten charakterystyczny smak, a jak się skoncentrować, chce wiedzieć wielu.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, jak ważna w naszym życiu jest odpowiednia dieta. Nie powinno więc też dziwić, że zdrowe, racjonalne odżywianie wpływa także na pracę naszego mózgu.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, jak istotne jest picie wody. Odwodnienie sprawić może bowiem, że będziemy czuli się senni, zmęczeni, na niczym nie będziemy mogli się skupić, a na domiar złego może zacząć boleć nas głowa. Miejmy zawsze w zasięgu ręki szklankę z wodą i nie zapominajmy jej wypijać.

Naszą koncentrację poprawić może również śniadanie. Nie bez powodu mówi się, że to najważniejszy posiłek dnia. Pełnowartościowe śniadanie sprawi, że nasz mózg będzie lepiej pracował, poprawi się pamięć krótkotrwała i będziemy pełni energii przez cały dzień (jeżeli oczywiście nie zrezygnujemy z pozostałych posiłków).

To, co jemy, jest znaczące, jednak nie można nie zwracać uwagi na to, ile jemy. Przejedzony człowiek nie może się skoncentrować w pełni, a jedyne, o czym marzy, to drzemka.

Każdy kto lubi słodycze, powinien zaopatrzyć się w kilka kostek gorzkiej czekolady. Zawarta w niej pirazyna pomaga w przyśpieszeniu czasu reakcji i sprawia, że po prostu łatwiej nam się myśli.

W naszej diecie powinny się znaleźć kwasy omega-3. Wprowadźmy więc do niej ryby, orzechy, awokado czy oliwę. One także zwiększą wydajność naszego mózgu i poprawią jego pracę.

Warto również pić melisę. Chociaż wydawać by się mogło, że takie zioła uspokajają, więc rozleniwiają - nic bardziej mylnego! Co prawda melisa uspokoi nasze nerwy, ale też rozbudzi nasz umysł.

W walce o koncentrację doskonale sprawdzi się również natka pietruszki. Jest nie tylko doskonałym źródłem witaminy C, lecz także jednym ze składników ułatwiających prawidłową pracę mózgu.

Koncentrację i pamięć poprawi także imbir, a wszystko dlatego, że poprawia on ukrwienie mózgu.

Nie ma więc wątpliwości, że szukając źródła swoich problemów z koncentracją, trzeba się dokładnie przyjrzeć temu, co jemy. Być może właśnie w tym tkwi problem. Jednak nie tylko kwestia diety jest istotna.

Jak się skoncentrować? Śpij i ćwicz!

Zbawienny wpływ odpowiedniej ilości snu na nasz organizm jest niezaprzeczalny. Nie inaczej dzieje się w przypadku koncentracji. Jak się skoncentrować i aktywnie zająć się zadaniem, kiedy jesteśmy niewyspani. Ciężki powieki, uciekające myśli i jedno marzenie: położyć się znowu do łóżka, z pewnością nie sprawią, że wszystko, co mamy do zrobienia, wykonamy szybko, sprawnie i dobrze. Dlatego też warto zadbać o odpowiednia dla nas ilość snu. Poza tym to zwiększy nie tylko naszą koncentrację, lecz także odporność, która również nie sprzyja aktywności.

Jeżeli w ciągu dnia spadnie poziom naszej energii i nie mamy jak się skoncentrować, to jeśli możemy, zamiast wypić filiżankę kawy, lepiej położyć się na 10-20 minut. Taka krótka drzemka świetnie regeneruje i sprawia, że powracamy do pracy ze zdwojoną siłą.

W ciągu dnia powinno się znaleźć choćby 10 minut tylko dla siebie, które poświęcimy wyłącznie na relaks, odsuniemy od siebie wszystko, o czym stale myślimy i np. pogapimy się w sufit. Odpoczynek jest naprawdę ważny i nie można go stale odkładać na później.

Aby mózg pracował lepiej, trzeba ćwiczyć. Regularna aktywność fizyczna dotlenia mózg i sprawia, że pracuje on znacznie lepiej. Poza tym, mówiąc: ćwiczenia, nie mamy na myśli tylko ruchu ciała. Nie zapominajmy o gimnastyce mózgu - rozwiążmy jakąś łamigłówkę, sięgnijmy po sudoku czy krzyżówkę, poświęćmy nieco czasu na układanie puzzli.

Co jeszcze możesz zrobić dla swojej koncentracji?

Jesteś wyspany, odżywiasz się zdrowo, biegasz 3 razy w tygodniu, rozwiązujesz w wolnych chwilach krzyżówki i nadal nie wiesz, jak się skoncentrować? Być może przeszkadzają ci wszelkiego rodzaju rozpraszacze.

Przede wszystkim warto zapanować nad swoim miejscem pracy. Miej zawsze porządek na biurku i w komputerze. Wszystko, czego potrzebujesz, przygotuj wcześniej i połóż w zasięgu ręki.

Skoncentruj się w danej chwili tylko na jednym zadaniu. Zajmij się nim od początku do końca. Dzięki temu nie wybijesz się z rytmu i łatwiej będzie ci je opanować.

W głowie masz ciągle zbyt wiele myśli i wykonując jedną pracę, myślisz już o tym, jak zrobić kolejną, przez co wszystko robisz nie do końca tak, jak tego chcesz? Zapisuj od razu wszystko, co przychodzi ci do głowy, uporządkujesz w ten sposób swoje myśli i będziesz jak się skoncentrować na tym, co jest najważniejsze.

Wyłącz dźwięki telefonu, powiadomień, wyłącz internet, jeżeli tylko masz taką możliwość, lub zablokuj wszystkie strony, które mogą cię rozpraszać. Zdecydowanie łatwiej będzie ci się skoncentrować, jeżeli nie będziesz słyszeć dźwięku wiadomości z Facebooka, nie przerwiesz pracy półgodzinną rozmową ze znajomą i nie spędzisz 3 godzin na portalu plotkarskim.

Pamiętaj również o tym, żeby ubierać się wygodnie, jeżeli tylko pozwala ci na to dress code twojej firmy. Trudno skoncentrować się na zadaniach, kiedy coś cię uwiera i gniecie. Elegancki, ale wygodny strój będzie strzałem w dziesiątkę.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów