Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

3 sposoby na pieniądze z banku - poznaj je

Wielkość tekstu:

Współcześnie banki w swojej ofercie posiadają wiele różnych sposobów na pozyskanie przez firmę niezbędnych w danym momencie pieniędzy. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z najbardziej popularnego kredytu, albo zdecydować się na rozwiązania rzadziej wybierane, ale cenione - kartę kredytową oraz konto z limitem zadłużenia. Czym różnią się poszczególne produkty oraz kiedy rozważyć skorzystanie z każdego z nich? Poznaj sposoby na pieniądze z banku.

Najpopularniejsze sposoby na pieniądze z banku - kredyt

Najbardziej powszechnym sposobem na pozyskanie pieniędzy z banku, zarówno wśród firm, jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności, jest kredyt gotówkowy. Ubiegający się o uzyskanie środków w ten sposób, zobowiązany jest do przedstawienia odpowiedniego wniosku wraz z szeregiem dokumentów. Na ich podstawie bank (w zależności od przyjętych metod) sprawdza, czy klient zainteresowany otrzymaniem kredytu wykazuje zdolność kredytową. Chodzi tu o zbadanie przez instytucję finansową, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie w przyszłości spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

Przy decyzji o przyznaniu (lub nie) kredytu, bank bierze pod uwagę również historię pożyczek zaciąganych przez zainteresowanego oraz kwestię terminowości dokonywanych spłat. Jeżeli klient przejdzie całą procedurę weryfikacji i sprawdzania, bank udziela mu kredytu na określoną kwotę, podając jednocześnie liczbę rat, ich wysokość, wysokość odsetek oraz harmonogram spłat, którego bezwzględnie należy przestrzegać.

Przez wzgląd na fakt, iż bank chce mieć “coś” od udzielonego kredytu, powszechne jest naliczanie prowizji, która zostaje dodana automatycznie do kwoty samej pożyczki, przelewanej na konto kredytobiorcy.

Co może przemawiać za tą formą pozyskania pieniędzy dla własnej firmy? Przede wszystkim szybki dostęp do znacznych środków oraz fakt możliwości zaliczenia do kosztów firmowych odsetek, prowizji oraz innych wydatków związanych z pozyskaniem kredytu. Należy przy tym pamiętać, iż spłata kapitału nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

Dla zdyscyplinowanych karta kredytowa?

Karty kredytowe kojarzą się przeważnie z głównymi bohaterkami popularnych filmów, które przy pomocy kart swoich mężów dokonują bardzo udanych zakupów, doskonale się przy tym bawiąc. Prawda jest taka, że ta forma pozyskania pieniędzy jest przyjemną alternatywą dla kredytu. Nie trzeba spędzać wielu godzin na wypełnianiu wniosków i poszukiwaniu banku, który zgodzi się udzielić pożyczkę.

Klient banku może zdecydować się na posiadanie karty kredytowej. Następuje to na jego wniosek. Dzięki temu w razie potrzeby możliwe jest uzyskanie dodatkowej gotówki przy zakupach lub po jej wypłaceniu z bankomatu. Tu również znaczenie mają historia oraz zdolność kredytowa klienta, ale tym razem wpływa ona na wysokość ustalonego na karcie limitu. Oczywiście - im lepiej w ocenie banku wypada przedsiębiorca, tym układ będzie dla niego korzystniejszy.

Praktyka pokazuje, iż jest to szybka, wygodna i tania forma pożyczania pieniędzy z banku, ale dla ludzi rozsądnie dysponujących środkami pieniężnymi. Wraz z określonym limitem banki ustalają okres spłaty, który może obejmować nawet dwa miesiące. Przekroczenie tego terminu skutkować będzie naliczaniem bardzo wysokich odsetek. W efekcie może to doprowadzić do sytuacji, kiedy z pozoru bardzo tania pożyczka, zamieni się w pożyczkę dość kosztowną.

Do zalet takiego rozwiązania należą kwestie podatkowe - wszystkie wydatki związane z korzystaniem z firmowej karty można wliczyć w koszty działalności firmy.

A może konto bankowe z limitem?

Limit na koncie bankowym jest produktem przeznaczonym dla klientów posiadających tzw. ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, na który regularnie wpływają np. wynagrodzenia. Tu również znaczenie mają historia i zdolność kredytowa - także w tym wypadku wpływają one na wysokość przyznanego limitu.

Limit w koncie to dobre rozwiązanie stanowiące swego rodzaju rezerwę finansową, która pozwala na bieżące regulowanie zobowiązań, nawet wówczas, gdy na koncie klienta nie znajdują się żadne środki. Oczywiście nie można przekroczyć ustalonego na koncie limitu, ale za to można skorzystać z niego wielokrotnie.

Jest to opcja bardzo korzystna pod względem ekonomicznym, bowiem odsetki naliczane są jedynie od kwoty zaciągniętego kredytu. Co więcej, zadłużenie spłacane jest automatycznie po wpływie pierwszych środków na konto, dzięki czemu klient chroniony jest przed zbędnym naliczaniem odsetek, które w przypadku konta firmowego przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Obecnie w ofertach banków znaleźć można bardzo wiele produktów, zróżnicowanych pod kątem cenowym oraz kosztowym. Instytucje finansowe prześcigają się w propozycjach kredytowych dla klientów, zapewniając korzystne warunki oraz niskie oprocentowanie. Jednak mimo wszystko, przy wyborze formy pozyskania dodatkowej gotówki, szczególnie dla firmy, warto zwrócić uwagę również na terminy oraz ewentualne odsetki od niewywiązywania się z umowy kredytowej.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów