Całkowicie zamortyzowany samochód a ponowne wprowadzenie do ewidencji

Podatnicy chętnie wykorzystują w prowadzonej działalności gospodarczej swoje prywatne samochody. Aby uniknąć prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, wprowadzają samochody jako środki trwałe firmy i dokonują odpisów amortyzacyjnych. Gdy pojazd przestaje służyć celom prowadzonej działalności, a przedsiębiorca będzie użytkował samochód, wówczas może go przekazać na cele prywatne. Czy w takim przypadku, gdy podatnik zdecyduję się z powrotem wykorzystywać pojazd w firmie, może zamortyzowany samochód ponownie wprowadzić do ewidencji środków trwałych?

Samochód przekazany na potrzeby działalności gospodarczej

Przedsiębiorca, który chce wykorzystywać swój prywatny samochód w prowadzonej działalności gospodarczej, musi przekazać go na cele firmowe. Wymaga to napisania oświadczenia o przekazaniu majątku do firmy. Przekazany samochód musi być:

  • własnością bądź współwłasnością przedsiębiorcy,

  • kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,

  • przeznaczony do użytkowania w prowadzonej działalności na okres dłuższy niż rok.

Jeśli te warunki są spełnione można samochód wprowadzić do ewidencji środków trwałych firmy i amortyzować go. Kosztem uzyskania przychodów będą miesięczne odpisy amortyzacyjne.

Należy wybrać metodę amortyzacji samochodu, a do wyboru są:

  • liniowa,

  • indywidualna,

  • degresywna - nie można amortyzować samochodów osobowych,

  • jednorazowa - nie dotyczy samochodów osobowych o wartości powyżej 3.500 zł netto.

Ważne!

Zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji o końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

Całkowicie zamortyzowany samochód

Wprowadzony samochód do ewidencji środków trwałych i amortyzowany przedsiębiorca może wycofać z działalności. Nie ma tutaj znaczenia, czy jest on całkowicie zamortyzowany ,czy też nie. Wycofując samochód z firmy, należy sporządzić protokół przekazania środka trwałego na potrzeby własne. A także podać powód - najczęściej jest to zakończenie używania samochodu w celach wykonywania działalności gospodarczej. Należy również zlikwidować pojazd z ewidencji środków trwałych - służy do tego dowód LT - likwidacja środka trwałego.

W związku z tym, że samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych jako prywatny, przedsiębiorcy nie przysługiwało odliczenie podatku VAT. A więc wycofanie nie będzie rodzić konsekwencji na gruncie podatku VAT także w podatku dochodowym.

Uwaga!

Jeśli samochód nie był zamortyzowany, wówczas przy wycofaniu na cele prywatne niezamortyzowana część nie jest kosztem podatkowym.

Samochód ponownie wprowadzony do ewidencji

Może się zdarzyć, że przedsiębiorca zdecyduje się wycofany z prowadzonej działalności gospodarczej samochód ponownie wykorzystywać w firmie.

Wówczas można wcześniej zamortyzowany samochód ponownie wprowadzić do ewidencji środków trwałych firmy. Oczywiście pojazd powinien spełniać warunki środka trwałego opisane wcześniej.

W związku z tym, że podatnik decyduję się zamortyzowany samochód ponownie wprowadzić do ewidencji majątku firmy, nie może go jeszcze raz amortyzować. W takim wypadku należy ustalić wartość początkową pojazdu. Jeśli był on całkowicie zamortyzowany, wtedy samochód ponownie wprowadzony do ewidencji powinien mieć zerową wartość początkową.

Uwaga!

Jeśli samochód nie zostałby zamortyzowany do końca, wprowadzając go ponownie do ewidencji, niezamortyzowana część będzie stanowiła wartość początkową. Możliwa będzie ponowna amortyzacja poprzez kontynuację wcześniej wybranej metody amortyzacji.

 

Samochód będzie widniał w ewidencji środków trwałych. Dzięki temu przedsiębiorca uzyska możliwość ujmowania bez ograniczeń wydatków związanych z eksploatacją pojazdu w kosztach uzyskania przychodów. Nie będzie konieczne powadzenie kilometrówki.