Gwarancja de minimis to narzędzie, mające na celu pomagać przedsiębiorcom, którzy potrzebują funduszy, a z różnych przyczyn nie mogą starać się o kredyt. Bank Gospodarstwa Krajowego udziela im w takim przypadku gwarancji.
Gwarancja de minimis w praktyce
Gwarancja de minimis stanowi zarówno zabezpieczenie spłaty kredytu, jak i pomoc dla przedsiębiorców ze strony państwa. Prowadzący przedsiębiorstwo może wnioskować o udzielenie gwarancji de minimis w Banku Gospodarstwa Krajowego i mimo takich przeciwwskazań, jak duża historia kredytowa lub brak odpowiednich zabezpieczeń pieniężnych, może otrzymać od banku kredyt. W przypadku jednak, gdy przedsiębiorca nie jest w stanie spłacić należności, BGK robi to za niego, lecz zachowuje prawo do dochodzenia roszczeń od przedsiębiorcy.
Gwarancja de minimis - dla kogo?
Gwarancja de minimis może zostać udzielona tylko średnim, małym i mikro- przedsiębiorcom którzy spełniają wymagania tego programu. Jako, że jest to gwarancja publiczna, istnieje szereg ograniczeń co do korzystania z niej - gwarancji de minimis nie można na przykład udzielić przedsiębiorstwom które wyczerpały limit pomocy tego typu, czyli 200 000 € w ciągu ostatnich trzech lat (wliczając w to zwolnienia podatkowe, dotacje lub też ulgi).