Księgowanie na podstawie paragonu fiskalnego

Mam pytanie dotyczące księgowania paragonu fiskalnego za zakup papieru do drukarki (artykuł biurowy). Czy księgowanie na podstawie paragonu jest możliwe? Czy nastąpi również ujęcie w rejestrze zakupu VAT?

Marek, Leszno

 

Zgodnie z § 14 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zakup artykułów biurowych w jednostkach handlu detalicznego może zostać udokumentowany paragonami zaopatrzonymi w datę i stempel (oznaczenie) jednostki wydającej paragon - określającymi ilość, cenę jednostkową oraz wartość, za jaką dokonano zakupu. Na odwrocie paragonu podatnik musi uzupełnić jego treść, wpisując swoje nazwisko (nazwę zakładu), adres oraz rodzaj (nazwę) zakupionego towaru.

Księgowanie odbywa się wtedy w kwocie netto. Dodatkowo paragon nie jest dokumentem, na podstawie którego można dokonać odliczenia podatku VAT.