Savoir vivre to nic innego jak właściwe zachowanie w określonych miejscach i sytuacjach. Dobre maniery to podstawa, które świadczą o naszym wychowaniu i kulturze osobistej. Są one ważne nie tylko w biznesie, ale także w kontaktach prywatnych.
Savoir-vivre to zbiór dobrych manier i zasad obowiązujących w danej kulturze i szerokości geograficznej. Co ciekawe, to co w jednym kraju może okazać się wskazane i będzie budzić podziw w innym może być wytykane. Warto zatem znać odpowiednią etykietę w danym miejscu, jeśli zależy nam na tym, aby dobrze w nim wypaść. Do niedawna savoir-vivre kojarzył nam się z odpowiednimi manierami przy stole. W ciągu ostatnich lat pojęcie to jednak nabrało wielu innych znaczeń. W dzisiejszych czasach w odniesieniu do różnych kontekstów wyróżniamy między innymi savoir-vivre internetowy, polityczny, czy biznesowy.
Dobre wychowanie w życiu codziennym może nam wiele dać. Ludzie, wokół nas będą przyjaźniej nastawieni, a to z kolei na pewno wpłynie na polepszenie wzajemnych kontaktów. Jak zatem można rozpoznać kulturalnego człowieka? Nie jest ważny status społeczny ani pieniądze, a to, co “wynieśliśmy” z domu. O dobrym wychowaniu świadczy nie tylko to, co mówimy, ale także nasza mimika, sposób bycia czy postępowania w określonych sytuacjach, a także życzliwość wobec innych. Właśnie tym możemy zapracować na sympatię i szacunek - to podstawy, o których nie powinniśmy zapominać.
Zasady Savoir Vivre - dobre maniery które obowiązują zawsze i wszędzie
Każdy człowiek jest indywidualnością i ma prawo do własnego zdania, wyglądu, religii czy orientacji. Możemy mieć inne zdanie, ale stosując się do savoir vivre, warto abyśmy mieli szacunek do odmiennego podejścia. Starajmy się każdego traktować tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.
Ubiór zawsze dostosowany do okoliczności
Nasz ubiór jest ważny nie tylko w pracy, ale także na co dzień. O ile, jeśli jesteśmy sami w domu, nasz ubiór nie ma aż takiego znaczenia, to w przypadku kontaktu z innymi ludźmi starajmy się zawsze ubierać adekwatnie do okoliczności według zasad savoir vivre. Jeśli jest to jakaś uroczystość, zachowajmy elegancję. W mniej formalnych miejscach (takich jak centra handlowe, dyskoteki, puby) możemy pozwolić sobie na więcej ekstrawagancji. Z kolei jeśli wybieramy się w miejsce, gdzie wymagany jest jakiś określony z góry strój (bądź jego brak), uszanujmy to.
Savoir vivre przy stole
Choć pojęcie savoir-vivre’u podczas jedzenia to materiał na osobny artykuł, tutaj przypomnimy tylko o ogólnie obowiązujących zasadach. Do stołu siadajmy z czystymi rękami i starajmy się nie rozmawiać, kiedy mamy pełne usta. Jedzmy z zamkniętymi ustami, a kiedy skończymy posiłek, sztućce połóżmy równolegle na talerzu. Po posiłku obowiązkowo podziękujmy i spytajmy, czy możemy pomóc w uprzątnięciu stołu (jeśli jesteśmy u znajomych).
Dzwoniąc pamiętajmy o zasadach savoir vivre
Najważniejszą zasadą w kontekście używania telefonów jest pora wykonywania połączeń - przyjmuje się, że czas na takie rozmowy obejmuje godziny od 8.00 rano do maksimum 21.00 wieczorem. Jeśli jesteśmy w pracy, dłuższe prywatne rozmowy powinniśmy zaplanować po jej zakończeniu. Gdy do kogoś dzwonimy, obowiązkowo przedstawmy się na początku i powiedzmy, w jakiej sprawie telefonujemy. Jeśli połączenie zostało przerwane, zawsze ponownie nawiązuje je ta osoba, która dzwoniła za pierwszym razem.
Kiedy zostaliśmy zaproszeni...
Odwiedzając kogoś w jego domu bądź mieszkaniu, starajmy się czuć swobodnie, ale bez przesady. Niewskazane jest otwieranie drzwi czy szafek bez wyraźnego przyzwolenia ze strony gospodarza. Przed wejściem wytrzyjmy buty na wycieraczce i zostawmy je w odpowiednim miejscu. Nie trzaskajmy drzwiami i nie dotykajmy przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu. Szanujmy cudzą własność.
... oraz kiedy sami zapraszamy
Przy organizacji uroczystości powinniśmy pamiętać, by uczestników zaprosić z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem. Zadbajmy, by wszystkie osoby miały gdzie usiąść przy stole. Idealne towarzystwo to maksimum 8 osób, wówczas wszyscy mogą utrzymywać ze sobą podobny kontakt i nie stworzą się osobne grupki. Warto pamiętać, by nie zapraszać jednocześnie osób, które się nie lubią, osób wiekowych z nastolatkami oraz tych, które reprezentują dwa skrajne poglądy. Na początku spotkania zawsze obowiązkowo przywitajmy wszystkich gości. Dajmy im czas na pozostawienie płaszcza czy poprawę fryzury, a następnie zaprośmy gestem do konkretnego pokoju. W międzyczasie możemy zaprezentować mieszkanie, jeśli mamy na to ochotę. W czasie rozmów nigdy nie podkreślajmy kosztów zorganizowania spotkania (nawet jeśli były duże), a wszystkie niezręczności starajmy się niwelować już w zarodku.
Aby być dobrze postrzeganym przez pozostałych ludzi i budzić ich sympatię ważne jest, aby zachowywać na co dzień dobre maniery według zasad savoir vivre. Empatia i to jak zachowujemy się wobec innych oraz jak zostajemy przez nich ocenieni, jest bardzo ważne w kontekście naszych późniejszych relacji.