0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-03-26

Artykuły:

Ulgi podatkowe za 2023 rok cz. 2

W trakcie sporządzania zeznań rocznych za 2023 rok, przedsiębiorcy mogą wykorzystać różne ulgi podatkowe i odliczenia, w tym te dotyczące darowizn na cele pożytku publicznego. Pobierz darmowy ebook "Ulgi podatkowe za 2023 - część 2" i dowiedz się więcej!

26 marca 2024

Niesłusznie pobrana zaliczka na podatek przez pracodawcę - jak ją odzyskać?

Zdarza się, że pracodawca pobierze zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości wyższej niż należna. W takiej sytuacji mamy do czynienia z nadpłatą. Sprawdź, czy niesłusznie pobrana zaliczka na podatek może zostać odzyskana w trakcie roku?

26 marca 2024

Nieskuteczność egzekucji a przerwanie biegu terminu przedawnienia - warto wiedzieć!

Zastosowanie środka egzekucyjnego ma wpływ na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Należy jednak zwrócić uwagę na nieskuteczność egzekucji a przerwanie biegu terminu przedawnienia, jak postępować, gdy egzekucja jest nieskuteczna? Sprawdź!

26 marca 2024

Kontrakt menedżerski a ubezpieczenia ZUS

Kontrakt menedżerski zaliczany jest do umów o świadczenie usług. Poznaj przepisy jakie regulują oskładkowanie tego typu umów. Jak postępować w przypadku zbiegu tytułów ubezpieczeń, kiedy menedżer jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą? Przeczytaj!

26 marca 2024

Czy całkowita niezdolność do pracy oznacza brak możliwości podjęcia zatrudnienia?

Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności nie zawsze mogą lub mają możliwość podjęcia zatrudnienia. Czy całkowita niezdolność do pracy faktycznie oznacza zakaz podejmowania jakiejkolwiek aktywności zawodowej? Przeczytaj i dowiedz się!

26 marca 2024

Korygowanie deklaracji zgłoszeniowych

Korektę deklaracji należy przekazywać do ZUS-u w celu poprawienia danych z deklaracji pierwotnej. Metoda korekty zależy od rodzaju błędu, jaki został popełniony. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wygląda korygowanie deklaracji zgłoszeniowych!

26 marca 2024

Stypendium aktywizacyjne - czy jest zwolnione z podatku dochodowego?

Przyznanie stypendium wiąże się z szeregiem konsekwencji podatkowych. Otrzymana kwota stanowi przychód dla beneficjenta. Co jednak, kiedy podatnik otrzymał stypendium aktywizacyjne? Czy podlega zwolnieniu z podatku dochodowego? Sprawdź!

26 marca 2024

Obowiązek wskazania przyczyny wyboru pracownika do zwolnień — z uwzględnieniem najnowszego orzecznictwa SN

Zwolnienia grupowe wiążą się z szeregiem obowiązków. Jednym z nich jest wskazanie w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę nie tylko samej przyczyny zwolnienia, ale także obowiązek wskazania przyczyny wyboru pracownika do zwolnień. Sprawdź!

26 marca 2024

Rozporządzenie GSR2 – General Safety Regulation

W zakresie bezpieczeństwa pojazdów wprowadzone zostało rozporządzenie GSR2. Celem nowych przepisów jest zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Jakie wymogi przewiduje GSR2? Przeczytaj artykuł i poznaj więcej szczegółów na ten temat!

26 marca 2024

Cesja leasingu na ryczałcie a stawka podatku

Przychody z przeniesienia praw do leasingu zawartego przez przedsiębiorcę są uznawane jako przychód z działalności gospodarczej Cesja leasingu na ryczałcie wciąż wzbudza kontrowersje w kwestii stawki podatku. Sprawdź stanowisko fiskusa w tej kwestii.

26 marca 2024

Zwłoka a opóźnienie – czy oznaczają to samo?

Rzetelne wykonywanie umów jest jedną z naczelnych zasad prawa zobowiązań. Niestety strony kontraktu nie zawsze wykonują swoje obowiązki w terminie. Zwłoka a opóźnienie - czym się od siebie różnią? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź!

26 marca 2024

Rozwiązanie umowy w trakcie ciąży a prawa pracownicy

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży pracowniczki, a także w okresie jej urlopu macierzyńskiego. Kodeks pracy przewiduje jednak sytuacje, kiedy może nastąpić rozwiązanie umowy w trakcie ciąży Sprawdź to!

26 marca 2024

Wydatek eksploatacyjny pojazdu - koszt podatkowy a odliczenie VAT

Dowiedz się, jakie warunki należy spełnić, aby najkorzystniej rozliczyć poniesiony wydatek eksploatacyjny pojazdu osobowego. Czy sposób rozliczenia na gruncie podatku VAT i PIT uzależniony jest od metody finansowania samochodu w firmie? Sprawdź!

26 marca 2024

Samochód osobowy w leasingu - rozliczenie VAT

Użytkujesz samochód na podstawie umowy leasingu operacyjnego? Dowiedz się, w jaki sposób rozliczyć samochód osobowy w leasingu operacyjnym. Kiedy przysługuje pełne odliczenie podatku VAT, a kiedy tylko częściowe? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

26 marca 2024

VAT OSS – zasady rozliczania podatku VAT w ramach pakietu e-commerce

Wraz z tzw. pakietem VAT e-commerce weszły w życie przepisy w ramach których przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rynkach zagranicznych mogą rozliczyć podatek VAT przy zastosowaniu VAT OSS. W artykule przedstawiamy rozliczenie VAT w procedurze VAT OSS!

26 marca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów