0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Podział majątku firmy - co zrobić w przypadku rozwodu?

Podział majątku firmy zależy od różnych czynników, dlatego takie sprawy nie należą do najprostszych. Wśród najważniejszych czynników wpływających na sposób podziału wymienić można formę prawną prowadzenia firmy oraz termin jej utworzenia.

5 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Umowy biznesowe a obowiązek sporządzania ich przed notariuszem

Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej często podpisują różnego rodzaju umowy biznesowe. Forma umów może być dowolna, jednak w określonych sytuacjach konieczne jest ich sporządzenie i podpisanie przed notariuszem,

2 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Kapitał zakładowy - wszystko, co należy o nim wiedzieć

Pojęcie kapitału zakładowego odnosi się do trzech spółek prawa handlowego, mianowicie: spółki akcyjnej, spółki komandytowo-akcyjnej i spółki z o.o. Czym charakteryzuje się kapitał zakładowy poszczególnych spółek? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

2 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Wezwanie do zapłaty – czym jest i kiedy będzie nieważne?

Wezwanie do zapłaty nie ma określonej przepisami prawa formy ani treści, a więc prawie każde pismo w tym przedmiocie będzie pełnić swoją funkcję. Wystawienie skutecznego wezwania do zapłaty ma znaczenie dla ewentualnej późniejszej procedury sądowej.

1 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Zakaz prowadzenia pojazdów – czy można go skrócić?

W ostatnich latach wzrasta trend zwiększania bezpieczeństwa na drogach poprzez odbieranie tymczasowego prawa jazdy. Czy nałożony zakaz prowadzenia pojazdów podlega skróceniu? Kiedy sąd nie skróci zakazu pojazdów? Jakie są inne rozwiązania? Sprawdź!

31 maja 2023

Prawo gospodarcze

Pomoc dla firm w związku z wysokimi cenami energii

Mały, mikro i średni przedsiębiorca mogą jeszcze skorzystać z zamrożonych cen prądu, jeśli spełniają wymagane do tego warunki, jednak powinni to zrobić jak najszybciej. Jak wygląda pomoc dla firm w związku z cenami prądu? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

30 maja 2023

Prawo gospodarcze

Zbycie przedsiębiorstwa – kiedy wymagana jest zgoda drugiego małżonka?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może zdecydować się na zbycie przedsiębiorstwa. Czy, w przypadku, gdy zbywający pozostaje w związku małżeńskim musi posiadać zgodę drugiego małżonka, aby móc dokonać sprzedaży? Wyjaśniamy w artykule!

30 maja 2023

Prawo gospodarcze

Transakcja przekazania przedsiębiorstwa - forma prawna czynności

Zastanawiasz się nad przekazaniem swojej firmy? Dowiedz się, jak wygląda forma prawna, w której transakcja przekazania przedsiębiorstwa powinna zostać zawarta i jakie elementy przedsiębiorstwa na to wpływają. Kliknij i sprawdź!

26 maja 2023

Prawo gospodarcze

Dyrektywa OMNIBUS a publikacja opinii o produktach i usługach

Dyrektywa OMNIBUS polega na wzmocnieniu ochrony konsumenta na rynku względem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą towarów bądź usług. Kog dotyczy ta dyrektywa oraz co tak naprawdę oznacza dla sprzedawców? Wyjaśniamy w artykule!

26 maja 2023

Prawo gospodarcze

Udostępnienie umów spółek i zasad ich funkcjonowania oraz inne zmiany w KRS

W grudniu 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Nastąpiło m.in. udostępnienie umów spółek a także zasad funkcjonowania spółek. Jakie zmiany wprowadziła jeszcze nowelizacja? Na pytanie odpowiadamy w artykule!

25 maja 2023

Prawo gospodarcze

Prawo opcji w zamówieniach publicznych - na czym polega?

Prawo opcji jest instrumentem wykorzystywanym w zamówieniach publicznych. Definicja pojęcia prawa opcji nie została uregulowana w ustawie, dlatego w celu jej wyjaśnienia należy przyjrzeć się praktyce oraz aktualnemu orzecznictwu.

24 maja 2023

Prawo gospodarcze

Podwykonawstwo w zamówieniach publicznych - co warto wiedzieć

Podwykonawstwo w zamówieniach publicznych polega na powierzeniu przez wykonawcę zamówienia części prac lub dostaw innemu przedsiębiorcy, który nazywany jest podwykonawcą. W praktyce podwykonawcy często pełnią kluczową rolę w realizacji zamówień.

23 maja 2023

Prawo gospodarcze

Podróże służbowe – co powinien wiedzieć pracodawca?

Podróże służbowe pracownicy odbywają z polecenia pracodawcy. Pracownikom przysługuje zwrot kosztów poniesionych w związku z odbytą podróżą służbową. Wysokość zwrotu zależy między innymi od czasu trwania podróży służbowej oraz zapewnionego wyżywienia.

22 maja 2023

Prawo gospodarcze

Zamówienie publiczne - jak unieważnić lub odstąpić od zawartej umowy?

Zamówienie publiczne oznacza umowę zawieraną pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, który oferuje roboty budowlane, usługi lub dostawy. Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych określają przesłanki odstąpienia bądź unieważnienia zawartej umowy.

19 maja 2023

Prawo gospodarcze

Świadczenia między małżonkami w ustroju rozdzielności majątkowej

W przypadku małżeństw, które mają wspólność majątkową świadczenia między małżonkami nie podlegają opodatkowaniu. Jednak w przypadku par, które nie mają ustroju rozdzielności majątkowej, sytuacja podatkowa jest inna. Jaka? Odpowiadamy w artykule!

18 maja 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów