0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej - resort finansów wyjaśnia

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ewidencjonowanie sprzedaży na kasiefiskalnej przeszło zmiany od strony prawnej za sprawą rozporządzenia Ministra Finansów, które weszło w życie z początkiem kwietnia 2013 roku. Modyfikacja przepisów była źródłem wielu kontrowersji interpretacyjnych. To z kolei skłoniło resort finansów do zajęcia stanowiska - według niego zmiany nie były wielką rewolucją. Szczególnie dlatego, że polscy przedsiębiorcy dostali długi, bo aż półroczny, okres na wdrożenie nowych przepisów, a modyfikacje były tylko doprecyzowaniem i uszczegółowieniem prawa, jakie obowiązywało do 31 marca 2013 roku.

Ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej - wymiana kas

Kluczową wiadomością dla właścicieli firm, którzy są zobligowani do ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej jest to, że (jak tłumaczyło Ministerstwo Finansów) nie trzeba wymieniać sprzętu, który nie pozwala na przystosowanie się do znowelizowanego prawa. W przypadku gdy urządzenie pozwala aktualnie na właściwą ewidencję sprzedaży, można z niego korzystać aż się zużyje. Kluczowe jest zaś, by rejestrować sprzedaż na kasie, która jest odpowiednia do profilu firmy - czyli do takiej, która ma właściwą pamięć. Ale to akurat żadna nowość - przepis ten obowiązywał jeszcze przed zmianami.

Ministerstwo wyjaśniło ponadto, że kwestia konieczności zamieszczania NIP nabywcy (na jego żądanie) na paragonie dotyczy wyłącznie kas posiadających taką funkcjonalność. Najbardziej istotne jest to, by urządzenie pozwalało na prawidłowe rozliczanie podatnika.

Ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej - nazwa towaru na paragonie

Nowe regulacje zawierają zapis mówiący o tym, że na paragonie fiskalnym trzeba zamieścić informację jednoznacznie identyfikującą towar lub usługę (par. 8 ust. 1 pkt 6). Nie ma mowy jednak o tym, jak szczegółowe muszą to być dane. To na podatniku ciąży kwestia zagwarantowania jednoznacznej identyfikacji towaru bądź usługi, gdyż zależy ona od jego asortymentu. Ważną informacją jest to, że zmienione regulacje pozwalają na posługiwanie się skrótami - które były wcześniej powszechnie stosowane w praktyce. Ministerstwo wyjaśniło to na przykładzie podatnika mającego w asortymencie pięć gatunków jabłek - każdy w tej samej cenie za kilogram. W takiej sytuacji ma on prawo do zaprogramowania ich na kasie jako po prostu“jabłka”. Ale jeśli ma on w sprzedaży np. ziemniaki i młode ziemniaki w różnych cenach, wtedy ewidencjonowanie towarów na kasie fiskalnej musi być rozdzielne.

Uściślenie regulacji dotyczącej nazwy towaru/usługi na paragonie miało swoje źródło w różnorodnej praktyce w tej dziedzinie. Trzeba dodać, że - wbrew wielu opiniom - wcześniej wcale nie było akceptowalne ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej, przy zastosowaniu nazewnictwa opartego wyłącznie na grupach towarowych, uniemożliwiających jednoznaczną identyfikację sprzedawanych dóbr.

Wyjaśnienia resortu finansów dotyczące zmian w ewidencjonowaniu sprzedaży na kasie fiskalnej uspokoiły wielu przedsiębiorców. Wątpliwości podatników były uzasadnione, gdyż lektura nowych regulacji nie daje jasnego obrazu tego, co ministerstwo chciało osiągnąć. Komentarz resortu uspokoił najbardziej tych, którzy myśleli, że muszą pozbyć się starej kasy, niespełniającej wymagań postawionych w znowelizowanych przepisach - przecież nabycie nowego, bardziej funkcjonalnego urządzenia to duży koszt, dla niektórych niemal nie do udźwignięcia.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów