0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa

Podnajem nieruchomości drugiemu małżonkowi - czy jest legalny?

Wspólność małżeńska to rodzaj współwłasności o charakterze bez udziałowym. Dlatego, warto zadać sobie pytanie: czy prawnie dopuszczalny jest podnajem nieruchomości drugiemu małżonkowi oraz jakie ewentualne skutki podatkowe niesie. Dowiedz się więcej!

17 stycznia 2024

Ordynacja podatkowa

Przewłaszczenie na zabezpieczenie na gruncie podatku PIT i VAT

Przewłaszczenie na zabezpieczenie jest umową, w której wierzyciel nabywa własność rzeczy dłużnika, aby zabezpieczyć swoją wierzytelność. W większości przypadków obejmuje nieruchomości. Jakie skutki podatkowe niesie za sobą umowa przewłaszczenia? Sprawdź!

16 stycznia 2024

Ordynacja podatkowa

Opodatkowanie fundacji rodzinnej na gruncie CIT i PCC

Fundacja rodzinna jako podmiot gospodarczy obowiązuje w prawie podatkowym od niedawna. Ma ona na celu utrzymanie majątku firmy co przekłada się na rozwój i realizacje inwestycji. W artykule wyjaśniamy, jak prezentuje się opodatkowanie fundacji rodzinnej!

16 stycznia 2024

Ordynacja podatkowa

Umowa powierniczego nabycia nieruchomości a podatki

Umowa powiernictwa nie jest regulowana przez przepisy prawa cywilnego. Powiernictwo w praktyce funkcjonuje jednak z uwagi na zasadę swobody umów. Czy zatem, umowa powierniczego nabycia nieruchomości podlega opodatkowaniu PIT, VAT i PCC? Sprawdź!

15 stycznia 2024

Ordynacja podatkowa

Przeksięgowanie nadwyżki w VAT na zaliczkę PIT - kiedy jest możliwe?

Przedsiębiorcy często stosują przeksięgowanie nadwyżki w VAT na zaliczkę PIT. Jakie wyróżnia się sytuację przeksięgowania bądź zaliczenia nadwyżki VAT? W jaki sposób należy poinformować urząd skarbowy o tym fakcie? Odpowiadamy w artykule!

11 stycznia 2024

Ordynacja podatkowa

Opodatkowanie PCC umowy spółki - kiedy jest konieczne?

Umowa lub zmiana umowy spółki osobowej oraz kapitałowej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czy wiesz, jak wygląda opodatkowanie PCC umowy spółki oraz kto jest zobowiązany do zapłaty podatku PCC-3? Wyjaśniamy w artykule!

9 stycznia 2024

Ordynacja podatkowa

Obowiązek sporządzenia informacji o cenach transferowych podmiotów zwolnionych

Jednym z obowiązków podmiotów powiązanych, jest złożenie informacji o cenach transferowych. Sprawdź, jak dokładnie wygląda obowiązek sporządzenia informacji o cenach transferowych podmiotów zwolnionych. Jakich formalności należy w tym temacie dopełnić?

5 stycznia 2024

Ordynacja podatkowa

Tryb awaryjny KSeF - co należy robić?

Większość podatników VAT będzie zobowiązana do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Nowe przepisy obejmują także tryb awaryjny KSef. Dowiedz się więcej na ten temat w naszym artykule!

5 stycznia 2024

Ordynacja podatkowa

Faktury sprzedaży na poczet przyszłych świadczeń - jak je rozliczać?

Różnorodność klientów wymaga unikatowego podejścia do rozwiązywania ich problemów w celu zaspokojenia ich potrzeb. Częstym problemem klientów są faktury sprzedaży na poczet przyszłych świadczeń. Na co należy uważać i jakie warunki należy spełnić? Sprawdź!

4 stycznia 2024

Ordynacja podatkowa

Darowizna pieniężna pomiędzy małżonkami - jak opodatkować w 2024 roku?

Otrzymanie darowizny może powodować konsekwencje podatkowe. Czy w 2024 roku darowizna pieniężna pomiędzy małżonkami podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn? Jaki wpływ na rozliczenie podatkowe darowizny ma wspólność majątkowa?

3 stycznia 2024

Ordynacja podatkowa

Zmowa przetargowa - najważniejsze informacje

Zmowa przetargowa jest nieformalną umową pomiędzy przedsiębiorcami dotyczącymi udziału w przetargu, w szczególności jeśli chodzi o zakres prac czy ceny. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie są przewidziane kary za zmowy przetargowe!

29 grudnia 2023

Ordynacja podatkowa

Zwolnienie z PCC - kto i kiedy może z niego skorzystać?

Podatek od czynności cywilnoprawnych to zapłata za dokonywanie niektórych czynności prawnych, m.in. takich jak sprzedaż, czy zamiana rzeczy i praw majątkowych. Czy wiesz, kiedy wystąpi obowiązek zapłaty oraz kto może liczyć na zwolnienie z PCC? Sprawdź!

29 grudnia 2023

Ordynacja podatkowa

Ogłoszenie upadłości a podatek od nieruchomości - jaka stawka podatku?

Ogłoszenie upadłości a podatek od nieruchomości sprowadzają do pytania czy podatnik w stanie upadłości podlega pod takie same stawki podatku, jak podmioty prowadzące aktywną działalność? Czy obowiązuje taka sama stawka podatku? Sprawdź!

28 grudnia 2023

Ordynacja podatkowa

Prawne i podatkowe sankcje za uczestniczenie w zagranicznych grach hazardowych

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą wynikać z uczestnictwa w grach hazardowych, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Omawiamy prawne i podatkowe sankcje za uczestniczenie w zagranicznych grach hazardowych przez internet.

27 grudnia 2023

Ordynacja podatkowa

Zwrot nienależnie zapłaconego PCC - jakie skutki w firmie?

Podatek PCC, który jest zapłacony dla przedsiębiorstwa stanowi koszt uzyskania przychodu. Jednakże możliwe jest wystąpienie sytuacji, w której ma miejsce zwrot nienależnie zapłaconego PCC. Jakie skutki może wywołać taki zwrot? Sprawdź!

27 grudnia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów