0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo gospodarcze

Tajemnica przedsiębiorstwa a naruszenie zasad zachowania poufności

Tajemnica przedsiębiorstwa jest terminem uregulowanym w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W przypadku jej naruszenia skutkującego ujawnieniem, wykorzystaniem lub pozyskaniem informacji, poszkodowanemu przysługują określone żądania.

17 maja 2023

Windykacja

Uchylenie mandatu nałożonego na podstawie kodeksu karnego skarbowego

Zastanawiasz się, czy możliwe jest uchylenie mandatu nałożonego przez Urząd Skarbowy? Dowiedz się, jakie są warunki takiego postepowania oraz gdzie i w jakim terminie należy złożyć wniosek. Omówimy też skutki prawne takiego działania!

16 maja 2023

Prawo spółek

Wpis do rejestru sądowego – kto, co i kiedy powinien zgłosić do KRS-u?

Krajowy Rejestr Sądowy jest jednym z najważniejszych rejestrów prowadzonych w Polsce. Istnieje szereg podmiotów, które chcąc działać w Polsce, muszą uzyskać w pierwszej kolejności wpis do rejestru sądowego, a następnie na bieżąco go aktualizować.

16 maja 2023

Prawo gospodarcze

Zabezpieczenie roszczenia - kiedy może mieć miejsce?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą trafić na nieuczciwych kontrahentów, którzy nie będą wywiązywać się z obowiązku zapłaty za nabyte towary lub usługi. W takiej sytuacji koniecznym może okazać się zabezpieczenie roszczenia. Sprawdź!

15 maja 2023

Prawo spółek

Łączenie się spółek przez przejęcie - kiedy jest możliwe?

Łączenie się spółek jest uregulowane w przepisach Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z przepisami łączenie się spółek jest możliwe poprzez przejęcie lub zawiązanie nowej spółki. Nie możliwe jest dokonanie połączenia ze spółką w likwidacji oraz upadłości.

15 maja 2023

Prawo gospodarcze

Wycena nieruchomości – co warto wiedzieć?

Wycena nieruchomości dokonywana jest w celu ustalenia wartości nieruchomości. Wyceny dokonuje rzeczoznawca majątkowy. Jakie są sposoby określania wartości nieruchomości? Jakie metody oraz techniki szacowania wartości stosowane są przez rzeczoznawcę?

12 maja 2023

Prawo gospodarcze

Umowy o podwykonawstwo na roboty budowlane - co warto wiedzieć?

Umowy o podwykonawstwo w przypadku zamówień publicznych na roboty budowlane regulowane są w ustawie Prawo zamówień publicznych. Jak przebiega procedura zawarcia umowy o podwykonawstwo? Czy zamawiający może zgłosić zastrzeżenia do projektu umowy? Sprawdź!

11 maja 2023

Prawo gospodarcze

Skarga pauliańska – jakie możliwości ma wierzyciel?

Skarga pauliańska to możliwość zabezpieczenia się wierzycieli, gdy wskutek czynności prawnej dłużnika korzyść majątkową uzyskała osoba trzecia. Czy osoba uzyskująca korzyść majątkową musi być spokrewniona z dłużnikiem? Kiedy można wnieść skargę?

11 maja 2023

Prawo gospodarcze

Niedopełnienie obowiązku nadzoru - kogo dotyczy przepis?

Niedopełnienie obowiązku nadzoru związane jest z czynami narażającymi na szkodę instytucje skarbowe. Przepis ten został ujęty w art. 84 Kodeksu karnego skarbowego. Kogo dotyczy? Co grozi sprawcy, który dopuścił się popełnienia czynu zabronionego?

10 maja 2023

Prawo gospodarcze

Znak towarowy - jak uzyskać prawo ochronne?

Znak towarowy jest elementem charakterystycznym służącym identyfikacji danego przedsiębiorstwa. Jak wygląda procedura zgłoszenia znaku do rejestru w Urzędzie Patentowym? Kiedy nie można zastrzec znaku towarowego? Co w przypadku wydania odmowy decyzji?

10 maja 2023

Prawo gospodarcze

Droga konieczna - jak ustanowić jej służebność?

Droga konieczna jest szczególnym rodzajem służebności. Polega na ustanowieniu drogi prowadzącej do drogi publicznej przez nieruchomość sąsiadującą z drogą publiczną na rzecz nieruchomości, która nie ma lub ma ograniczony dostęp do drogi publicznej.

9 maja 2023

Prawo gospodarcze

Kadencja członka zarządu - czym różni się od mandatu?

Kadencja to okres na jaki dana osoba zostaje powołana do zarządu w celu sprawowania funkcji. Ile może trwać kadencja członka zarządu? Czy członkowie zarządu powoływani są na czas nieokreślony? Jakie są różnice między kadencją a mandatem członka zarządu?

9 maja 2023

Prawo gospodarcze

Znak towarowy - jakie koszty wiążą się z utrzymaniem prawa ochronnego?

Znak towarowy stosuje się w celu odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Za znak towarowy może służyć logo i nazwa firmy. Ile wynosi opłata na prawo ochronne? W jakim terminie powinno się uiścić opłatę?

8 maja 2023

Prawo gospodarcze

Biała lista podatników VAT – czym jest i jakie dane zawiera?

Dowiedz się, czym jest biała lista podatników VAT. Sprawdź jakie sankcje grożą za niezastosowanie się do przepisów. Od kiedy możesz je ponieść? Jak możesz się przed nimi ratować? W naszym artykule tłumaczymy niejasności dotyczące tego zagadnienia.

8 maja 2023

Prawo gospodarcze

Przekroczenie terminu zapłaty w transakcjach handlowych

Transakcja handlowa to umowa, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi. Jakie skutki może rodzić opóźnienie z zapłatą? W artykule przedstawiamy, czym skutkuje przekroczenie terminu zapłaty w transakcjach handlowych

5 maja 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów