Czy zwrot wydatków z karty kredytowej stanowi przychód do opodatkowania?

Banki kuszą przedsiębiorców różnymi promocjami, dzięki którym przedstawiane oferty są bardzo konkurencyjne. Popularny stał się m.in. zwrot wydatków z karty kredytowej. Przedsiębiorca może zyskać nawet do 5% wydanej kwoty, z pewnym górnym ograniczeniem. Taki zwrot stanowi przychód podlegający opodatkowaniu.

Opodatkowanie uzyskanego przychodu z tytułu zwrotu wydatków z karty kredytowej

Oferta tego typu jest korzystna dla każdego posiadacza karty kredytowej, daje bowiem możliwość uzyskania dodatkowej puli pieniędzy, w zamian za dokonywanie płatności kartą. Opłacone wydatki i tak przedsiębiorca musi ponieść, dlatego bonus w postaci zwrotu pieniędzy wydaje się czystym zyskiem.

W tym miejscu należy jednak pamiętać, że otrzymany przychód należy opodatkować podatkiem dochodowym. Przedsiębiorca powinien otrzymać z banku PIT-8c.

Różne interpretacje kwestii opodatkowania zwrotu wydatków z karty kredytowej

Można spotkać się ze stwierdzeniami, że osiągany przychód nie powinien podlegać opodatkowaniu, jeżeli jego wartość nie przekracza kwoty 760 zł rocznie, ponieważ dotyczy sprzedaży premiowej. W art. 21. ust. 1 pkt. 68 ustawy o PIT znajduje się zapis, że wolne od podatku dochodowego są nagrody związane z ze sprzedażą premiową do wyżej wspomnianej kwoty. Jednak w tym samym punkcie określono, iż zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Ministerstwo Finansów jest natomiast zdania, że zwrot wydatków z karty nie stanowi nagrody związanej ze sprzedażą premiową, która podlega zwolnieniu. Tak więc otrzymany przychód bezspornie należy opodatkować.