0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Półpasiec - czy jest groźny?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Osoby, które na niego chorowały, zgodnie twierdzą, że nigdy więcej nie chciałyby tego powtarzać. Nic w tym dziwnego, choroba ta bowiem nie należy do lekkich i niegroźnych. Półpasiec może trwać od 2 do nawet 4 tygodni, jest uciążliwy, bolesny, a jego pojawienie się wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza. To bardzo ważne, ponieważ nieleczony może prowadzić do poważnych powikłań. Jak go rozpoznać i co ma wspólnego z ospą? Przeczytaj w dalszej części artykułu.

Półpasiec - co go wywołuje?

Półpasiec jest wywoływany przez wirus Varicella zoster, który pochodzi z grupy wirusów Herpes (odpowiadających np. za opryszczkę). Może on spowodować zachorowanie na ospę wietrzną lub właśnie półpasiec, choć częściej jest to właśnie pierwsze w wymienionych schorzeń. Ospa wietrzna w większości występuje u dzieci, jednak nie ma reguły i zachorować na nią mogą również osoby starsze. Z kolei półpasiec dopada przede wszystkim osoby starsze, między 60 a 70 rokiem życia, choć pojawić się może również u osób młodszych, nie chorują na niego jedynie dzieci.

Po tym, jak wirus Varicella zoster wywoła w naszym organizmie ospę wietrzną i przejdziemy tę chorobę, zostajemy na nią uodpornieni, jednak stajemy się narażeni na półpaśca. Grozi nam on również wtedy, kiedy w dzieciństwie nie chorowaliśmy na ospę, a przebywamy w towarzystwie osoby, która ją przechodzi.

Przed półpaścem teoretycznie może nas uchronić szczepionka, jednak obniżona odporność może sprawić, że, tak czy siak, dosięgnie on nasz organizm.

Wspominany wirus nie znika z organizmu. Uśpiony umiejscawia się w zwojach nerwowych. Taki stan może trwać nawet kilkadziesiąt lat! Powód, dla którego nagle staje się aktywny, nie jest do końca znany.

Czym jest półpasiec?

Powiedzieliśmy już, co wywołuje półpasiec, ale czym on właściwie jest? Półpasiec objawia się bolesnymi pęcherzykami znajdującymi się najczęściej po jednej stronie ciała. Układają się one zazwyczaj jak pas. Stąd też nazwa tego schorzenia. Choroba jest zaraźliwa, przenoszona drogą kropelkową lub poprzez kontakt z chorym. Jeżeli zachorujemy, warto unikać innych ludzi aż do pojawienia się strupków.

Jakie są objawy półpaśca?

Przed pojawieniem się pęcherzyków skóra może boleć, pojawia się mrowienie, swędzenie oraz pieczenie. Pęcherzyki przypominają te, które pojawiają się w czasie ospy, jednak są skupione w jednym miejscu i, jak już było wspomniane, tworzą coś w rodzaju pasa. Pojawiają się przede wszystkim na plecach, brzuchu czy innych miejscach tułowia, choć nie jest to regułą, ponieważ w niektórych przypadkach jest to twarz, ręka lub noga.

Wysypka piecze, boli i swędzi, jednak pod żadnym pozorem nie powinno się jej drapać, ponieważ może to doprowadzić do powikłań.

Dodatkowymi objawami mogą być gorączka, ból gardła, ból głowy, problemy z żołądkiem, dreszcze i osłabienie organizmu.

Z czasem pęcherzyki wysychają i tworzą się strupki, które powinny odpaść bez naszej ingerencji.

Półpasiec - powikłania

Nieleczony półpasiec może być bardzo groźny, ponieważ doprowadza do powikłań. Najpopularniejszymi są między innymi świąd lub ból występujący przez długi czas po ustaniu wszelkich innych objawów. Niezwykle utrudnia to normalne funkcjonowanie.

Innymi, groźniejszymi powikłaniami może być zapalenie mózgu, siatkówki, a nawet udar mózgu.

Kiedy tylko zauważymy pierwsze obawy, musimy niezwłocznie udać się do lekarza.

Mówi się, że raz przebyty półpasiec nie pojawia się ponownie. Nie jest to regułą i zdarza się, że choroba się powtarza, jednak najczęściej pierwszy raz jest jednocześnie ostatnim razem, co jest pocieszające. Dlatego tak ważna jest szybka interwencja i całkowite wyleczenie schorzenia.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów