0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prowizje bankowe naliczane przez Pay Pal mogą być kosztem!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Elektroniczne płatności są szybkim i coraz bardziej preferowanym przez klientów sposobem płacenia szczególnie za zakupy dokonane w sklepach internetowych. Dlatego też przedsiębiorcy częściej decydują się umożliwić klientom szybkie i wygodne metody płatności za pośrednictwem zewnętrznych firm/banków. Ponieważ korzystanie przez przedsiębiorców  z usług platform takich jak Pay Pal niesie za sobą konieczność opłacania prowizji potrącanych za pośrednictwo w płatnościach przedsiębiorcy zależałoby na tym, aby prowizje te uwzględnić jako koszt podatkowy. Jak jednak tego dokonać?

Kwestia czy prowizja naliczana do transakcji dokonywanych za pośrednictwem Pay Pal stanowi koszt czy też nie została rozstrzygnięta m.in. w wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie interpretacji indywidualnej (IPPB1/415-599/11-4/ES). Organ podatkowy uznał, że jak najbardziej jeżeli transakcje, w stosunku do których naliczana jest prowizja mają związek z prowadzoną działalnością to mogą stanowić koszt podatkowy firmy. Ponieważ więc prowizje bankowe przez Pay Pal naliczane są w stosunku do zapłat za towar/usługę dokonanych przez klientów związek z działalnością istnieje a więc pierwsza przesłanka do tego aby stały się one kosztem została spełniona.

Jednak aby poniesiony wydatek uznać za koszt oprócz tego że musi on być w związku przyczynowo skutkowym z osiąganymi z działalności przychodami musi być również prawidłowo udokumentowany. Tu pojawia się problem ponieważ Pay Pal nie praktykuje wystawania faktur. Każdy użytkownik zarejestrowany na platformie posiada swoje indywidualne konto po zalogowaniu do którego ma dostęp do historii transakcji dokonanych za pośrednictwem Pay Pal. Istnieje możliwość wydrukowania potwierdzeń - wykazu transakcji na których widnieją również kwoty poszczególnych prowizji. Jednak czy będzie to wystarczający dowód księgowy? Otóż w większości wydawanych indywidualnych interpretacji organy skarbowe umiejętnie omijają kwestię poprawności udokumentowania wspomnianych transakcji. Specjaliści wypowiadają się różnie w tej kwestii uznając w jednych wypowiedziach, że Pay Pal powinien być traktowany jak bank ponieważ za taki uznawany jest za granicą w związku z czym wyciągi stanowią dowód księgowy, inni powołują się na prawo luksemburskie zgodnie z którym wydruki transakcji z Pay Pal mogą być uznane za dowód sprzedaży, a organy podatkowe raczej w tej sprawie milczą.

Znany jest jedynie wyrok NSA z 2010 (I SA/UI 878/09), w którym to stwierdzono, że wyciąg transakcji z konta Pay Pal nie jest wystarczającym dowodem na poniesienie kosztu. Tu jednak nie chodziło o samą prowizję za pośrednictwo Pay Pal a za uznanie dowodu wyciągu jako dowodu zakupu. Nie jest to więc wyjaśnienie sprawy uznawania prowizji jako kosztu.

Przedsiębiorcy wciąż zatem praktykują księgowanie do kosztów uzyskania przychodu prowizji naliczonej od przyjmowania zapłat za towary czy usługi za pośrednictwem Pay Pal na podstawie dostępnych im wydruków transakcji. Ponieważ jest to transakcja z zagranicznym kontrahentem będzie stanowiła dla przedsiębiorcy polskiego import usług. W związku z tym, że jest to usługa finansowa, a w Polsce są one zwolnione z VAT, należy opodatkować je stawką “zw” i wykazując go zarówno po stronie Rejestru VAT sprzedaży jak i Rejestru VAT zakupu (ta możliwość przysługuje czynnym podatnikom VAT). W konsekwencji więc transakcja staje się neutralna ze względu na podatek VAT.

Należy jednak mieć świadomość, iż organy podatkowe wciąż nie wydały w sprawie poprawności udokumentowania kosztów prowizji naliczanych przez Pay Pal jednoznacznej odpowiedzi.  

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów