0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zakup i naprawa powypadkowego auta

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Planuję zakupić używane, powypadkowe auto z Niemiec - korzystam przy tym z usług pośrednika krajowego, który nabył auto, a następnie odsprzedaje mi je na fakturę VAT marża na kwotę 50 tys. zł brutto. Samochód będzie zakupiony na firmę. Po jakimś czasie mam zamiar naprawić uszkodzenia pojazdu (wgnieciony bok). Nie jestem podatnikiem VAT. W jaki sposób powinienem to rozliczyć?

Bartek, Szczecin

 

Jeżeli zakupiony pojazd jest kompletny i zdatny do użytku, to należy wprowadzić go do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa.

Wartość z faktury VAT marża plus pozostałe wydatki poniesione przed wprowadzeniem pojazdu do ewidencji środków trwałych (np. zapłata za recykling 500 zł, koszty rejestracji pojazdu, opłaty skarbowe itp.) będą zwiększały wartość początkową samochodu jako środka trwałego. Jeśli wydatki związane z naprawą samochodu zostaną poniesione jeszcze przed wprowadzeniem samochodu do majątku firmy, to również podwyższą jego wartość początkową.

W przypadku, gdy wydatki na naprawę samochodu poniesie Pan już po wprowadzeniu samochodu do ewidencji, ważne jest ustalenie czy przeprowadzana naprawa to remont mający na celu przywrócenie stanu technicznego i użytkowego samochodu czy też modernizacja (ulepszenie). W przypadku remontu środka trwałego wydatki stanowią bezpośrednio koszty uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia bez względu na ich wysokość. Jeśli natomiast zdarzenie zostanie uznane za modernizację lub ulepszenie środka trwałego, wydatki powiększą wartość początkową środka trwałego.

Naprawa powypadkowego auta (wgnieciony bok) będzie stanowiła naprawę bieżącą mającą na celu przywrócenie pojazdu do stanu pierwotnego. Uprawnia to podatnika do zaliczenia poniesionych na naprawę wydatków do kosztów firmowych w dacie ich poniesienia.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów