0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa

Straty z lat ubiegłych jako sposób na obniżenie podatku!

Wielu przedsiębiorców na początku prowadzenia firmy nie osiąga zysków, a wykazuje stratę. Co zrobić w sytuacji, gdy trwa to kilka lat? Czy straty z lat ubiegłych można odliczać w kolejnych latach, gdy podatnik osiągnie już zyski? Dowiedz się więcej!

26 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Ubezpieczenie majątkowe a upadłość firmy: co musisz wiedzieć?

Ogłoszenie upadłości firmy wiąże się z wieloma konsekwencjami prawnymi, w tym z ograniczeniami w zakresie umów ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie majątkowe a upadłość firmy to zagadnienie, któremu przyjrzymy się w poniższym artykule. Sprawdź!

23 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Wezwanie podatnika telefonicznie przez organ skarbowy – czy jest możliwe?

Jednym z narzędzi, z których korzystają urzędy, jest wezwanie podatnika do złożenia wyjaśnień lub dokumentów. Celem tej czynności jest wyjaśnienie wątpliwości i doprowadzenie do prawidłowego rozliczenia. Czy jest możliwe telefoniczne wezwanie podatnika?

23 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Kiedy przysługuje zwolnienie z PCC przy zakupie nieruchomości

Od 31 sierpnia 2023 roku obowiązuje nowe zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) dla osób nabywających pierwsze mieszkanie. W tym artykule wyjaśnimy, jakie warunki trzeba spełnić, aby możliwe było zwolnienie z PCC.

22 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Zagraniczny podatek VAT w przychodach podatkowych CIT - co warto wiedzieć?

Podatki dochodowy i VAT różnią się charakterem, pierwszy jest bezpośrednim obciążeniem dochodów, a drugi pośrednim obciążeniem obrotu towarami lub usługami. Mimo to, w pewnych sytuacjach może mieć miejsce zagraniczny podatek VAT w przychodach podatkowych.

22 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Darowizna mieszkania - czy należy zgłosić ją do urzędu?

Nieodpłatne przekazanie mieszkania to darowizna, która niesie za sobą określone skutki. W jakiej formie powinna zostać dokonana darowizna mieszkania? Z jakimi kosztami i dodatkowymi obowiązkami się to wiąże? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj szczegóły!

22 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Doręczenie pisma małoletniemu - czy wywołuje skutki procesowe?

Artykuł omawia problematykę doręczenia pism podatnikom przez urząd skarbowy, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji, gdy miejsce ma doręczenie pisma małoletniemu domownikowi. Czy takie doręczenie jest skuteczne? Co na ten temat mówią przepisy? Sprawdź!

20 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Nadużycie prawa podatkowego a zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego

Uszczelnienie systemu podatkowego jest jak najbardziej uzasadnione, niepokojące są przypadki, w których miejsce ma nadużycie prawa podatkowego przez zawieszenie postępowania. Jak odbywa się ten proceder i co na ten temat sądzą sądy administracyjne?

20 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Rezydencja podatkowa uchodźcy z Ukrainy - zasady ustalania

Rezydencja podatkowa wpływa na ustalenie miejsca i sposobu opodatkowania danego podatnika. Wyjaśniamy, jakie są zasady ustalania rezydencji podatkowej osoby fizycznej oraz jak ustalana jest rezydencja podatkowa uchodźcy z Ukrainy przebywającego w Polsce.

19 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Brak wpisu hipoteki a zwrot podatku PCC - kiedy podatek podlega zwrotowi?

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) określa sytuacje, w których istnieje możliwość zwrotu zapłaconego podatku. Brak wpisu hipoteki a zwrot podatku PCC, czy możliwy jest zwrot podatku w takim przypadku? Sprawdź!

16 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Wpływ zwrotu akcyzy na podatki - konsekwencje

Podatniku! Zastanawiasz się co zrobić w sytuacji gdy przysługuje Ci zwrot akcyzy? Jaki jest wpływ zwrotu akcyzy na podatki - PIT oraz VAT? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w naszym artykule!

16 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

Ulga mieszkaniowa, opisana w ustawie o podatku od spadków i darowizn może przynieść korzyści w rozliczeniach z fiskusem. Poznaj warunki jej zastosowania, skutki wygaśnięcia prawa do jej odliczenia oraz okoliczności, które nie wpływają na jej utratę!

14 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Ulga na sponsoring - jakie warunki należy spełnić aby z niej skorzystać?

Zastanawiasz się jakie są główne założenia oraz warunki jakie podatnik musi spełnić aby móc skorzystać z ulgi na sponsoring? W naszym artykule omówiliśmy wszystkie istotne kwestie określające kiedy ulga na sponsoring będzie przysługiwać!

14 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Ryczałtowiec także musi przechowywać faktury dotyczące zakupów!

Ryczałtowiec mimo tego, że nie rozlicza kosztów uzyskania przychodu powinien przechowywać faktury zakupowe. Jakie jeszcze dowody księgowe powinien przechowywać ryczałtowiec? W jakim celu należy przechowywać te dokumenty? Przeczytaj i sprawdź!

14 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Ryczałt czy VAT - który rodzaj opodatkowania wybrać?

Ryczałt czy VAT? To częste pytanie jakie zadają sobie osoby chcące założyć własną działalność gospodarczą. Czym jest ryczałt a czym podatek VAT? Jakie są różnice między nimi? Czy można stosować każdy z tych podatków? Jakie kryteria należy spełniać?

13 lutego 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów