0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Współpraca z freelancerem - na czym polega i jakie daje korzyści?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Freelancing to jedna z form pracy, którą można wykonywać z domu. Dzięki niej pracownik zyskuje większą swobodę, a nierzadko również możliwości związane z brakiem ograniczeń czasowych. Warto zaznaczyć, że zatrudnienie freelancera niesie ze sobą korzyści także dla pracodawców. Jakie można wymienić zalety zatrudnienia freelancera we własnej firmie? Zobacz, na czym polega współpraca z freelancerem!

Na czym polega praca freelancera?

Freelancing staje się coraz popularniejszy. Freelancerzy nazywani są często „wolnymi strzelcami”. Bez wątpienia znajduje to swoje uzasadnienie w systemie ich pracy. Są to osoby, które specjalizują się w konkretnej dziedzinie oraz korzystają ze swoich umiejętności, wykonując zlecenia wielu klientów. Współpraca z freelancerem opiera się zazwyczaj na komunikacji przez internet. To właśnie w sieci można znaleźć osoby oferujące odpłatne świadczenie różnego rodzaju usług. Niektórzy freelancerzy rejestrują się na przeznaczonych do tego platformach, inni zakładają własne strony internetowe z prezentacją zebranego dotychczas doświadczenia. 

Określenia freelancer nie znajdziemy w ustawach regulujących różne formy zatrudnienia. Jednak nie ulega wątpliwości, że tego typu współpraca wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Część zleceniobiorców preferuje umowy cywilno-prawne o dzieło lub zlecenie. Jednak coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji współpraca opiera się na zasadach B2B, a zleceniobiorca wystawia swojemu klientowi fakturę. Na podstawie sporządzonej umowy lub dokumentu potwierdzającego otrzymanie zlecenia powinny znajdować się informacje dotyczące terminu, wynagrodzenia, a także obowiązki należące do obu stron.

Outsourcing w firmach 

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wprowadzenie do swoich firm outsourcing. Jest to nowoczesna strategia zarządzania, która pozwala zaoszczędzić czas oraz skupić się na najważniejszych celach związanych z działalnością przedsiębiorstwa. Outsourcing zakłada przekazanie wybranych zadań innej firmie lub pracownikowi zewnętrznemu. Dzięki temu firma może obniżyć swoje koszty operacyjne oraz poddać je szczegółowej kontroli. Jednak należy pamiętać, że zlecając pewne obowiązki usługodawcy, oddajemy w jego ręce konkretne informacje o firmie oraz odpowiedzialność. Dlatego też wybór współpracowników nie powinien być przypadkowy. Należy upewnić się, czy dana firma jest w stanie świadczyć usługi na najwyższym poziomie i podołać powierzonym jej obowiązkom. Przedsiębiorca może zdecydować, czy oddać pracownikowi zewnętrznemu część zadań z danego obszaru (outsourcing pełny), a może wybrać tylko kilka (outsourcing selektywny). 

Outsourcing dotyczy najczęściej obsługi informatycznej, logistycznej lub operacji pomocniczych. To właśnie w tych obszarach działają prężnie również freelancerzy. Na freelancing decydują się najczęściej specjaliści tacy jak: graficy, tłumacze, testerzy gier, szkoleniowcy, trenerzy personalni, fotografowie, projektanci stron internetowych, korektorzy, copywriterzy, księgowi, kierowcy czy też trenerzy motywacyjni. 

Współpraca z freelancerem - korzyści dla pracodawcy

Jak zostało wspomniane, odpowiedni dobór freelancerów zagwarantuje pracodawcy przede wszystkim obniżenie kosztów związanych ze stworzeniem nowego stanowiska i miejsca pracy. Pracodawca nie musi opłacać składek ubezpieczeniowych oraz załatwiać wielu formalności związanych z utrzymaniem pracownika. Jeżeli zdecydujemy, że współpraca z wybranym freelancerem nie przynosi oczekiwanych efektów, przedsiębiorca może przy kolejnym zleceniu zmienić osobę odpowiedzialną za wykonanie obowiązków bez wypowiadania umowy. Freelancerzy współpracują zazwyczaj z kilkoma klientami, co wpływa na jego kreatywność oraz większe doświadczenie w radzeniu sobie z różnymi problemami. 

Dodatkowo pracodawca nie musi szkolić freelancera, co jest nieunikniony w przypadku nowych pracowników, ponieważ korzysta z usług doświadczonego specjalisty. Jeśli pracodawca zdecyduje się na zatrudnienie freelancera, bez wątpienia pozna o wiele więcej korzyści płynącej z takiej współpracy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów