Oferta pracy - jak poprawnie napisać ogłoszenie

Pozyskanie nowego pracownika na wolne stanowisko rozpoczyna się od przygotowania oferty pracy. Jednak nie każde ogłoszenie o pracę jest tak samo skuteczne i przyciąga najlepszych kandydatów. Istotną kwestię stanowi między innymi wybór mediów, za pośrednictwem których pracodawca dotrze do potencjalnych pracowników. Zdecydowanie najczęściej przedsiębiorcy korzystają z portali internetowych, które wyznaczają pewne standardy w publikowanych ofertach pracy. Jakich reguł należy przestrzegać, aby oferta pracy była dobra i skuteczna?

Oferta pracy - wzór

Oferta pracy nie podlega sztywno określonemu wzorowi, z którego powinni korzystać pracodawcy, poszukując pracownika na wolne stanowisko. Jednak została przyjęta pewna kolejność zamieszczanych informacji, którą zwyczajowo należy przestrzegać.

  1. Tytuł – Oferta pracy na stanowisko... – tutaj należy wskazać nazwę stanowiska, na które poszukujesz pracownika.
  2. Krótka informacja o twojej firmie – 2-3 zdania dotyczące twojej firmy. Możesz opisać od jakiego czasu funkcjonujesz na danym rynku, czy jesteś liderem branży, co udało ci się osiągnąć. Nie przesadzaj jednak z długością tego punktu.
  3. Zamieszczenie informacji o poszukiwaniu pracownika na dane stanowisko, np. Wraz z rozwojem firmy poszukujemy pracownika na stanowisko testera.
  4. Opis stanowiska pracy i określenie zadań, które pełnić będzie nowo zatrudniony pracownik.
  5. Wymagania, czyli jakich kwalifikacji, umiejętności i kompetencji wymagasz od kandydata na dane stanowisko pracy. Pamiętaj, aby wskazać maksymalnie 10 wymagań – ich zbyt duża liczba może zniechęcić osoby przeglądające ogłoszenia do aplikowania na twoją ofertę pracy.
  6. Oferujemy, czyli co możesz zagwarantować pracownikowi na danym stanowisku pracy. W tym punkcie podaj przedział wynagrodzenia, pozapłacowe dodatki do pensji np. karta Multisport, dogodność lokalizacji biura, skrócone godziny pracy w piątki, możliwość częściowej pracy zdalnej.
  7. Określ, jakich dokumentów aplikacyjnych wymagasz w pierwszym procesie rekrutacji – CV i listu motywacyjnego lub samego życiorysu. Wskaż, w jaki sposób kandydat ma złożyć aplikację. Podaj termin, w którym oferta pracy jest aktualna. Zamieść informację, że skontaktujesz się tylko z wybranymi kandydatami.
  8. Przypomnij, że osoba aplikująca na twoje stanowisko pracy powinna zawrzeć w CV klauzulę: „Wyrażam zgodę na przetworzenie moich danych osobowych dla potrzeb procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r . Nr. 101., poz. 926. ze zmianami)”.

Przykład 1.

Hotel Orion, największy obiekt noclegowy we Wrocławiu poszukuje osób na stanowisko:

Koordynator ds. rezerwacji hotelowych

Zadania:

- sprawowanie kontroli nad sprawnym procesem rezerwacji hotelowych,

- rekrutacja i selekcja konsultantów ds. obsługi klienta, rezerwacji,

- dbałość o wizerunek hotelu.

Wymagania:

- znajomość j. angielskiego na poziomie komunikacyjnym (wymagana),

- umiejętność obsługi edytorów tekstu, programów do tworzenia prezentacji multimedialnych, baz danych,

- zapał, zaangażowanie do pracy,

- prawo jazdy kat. B będzie dodatkowym atutem.

Oferujemy:

- umowę o pracę po 3 miesięcznym okresie próbnym,

- stabilne zatrudnienie,

- możliwość rozwoju osobistego,

- system benefitów – karta Multisport.

Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie CV oraz listu motywacyjnego na adres: orbis@wroc.pl do dnia 18.09.2015 r. Informujemy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami.

W CV proszę zawrzeć klauzulę: „Wyrażam zgodę na przetworzenie moich danych osobowych dla potrzeb procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r . Nr. 101., poz. 926. ze zmianami)”.

Oferta pracy - jakie sformułowania warto zawrzeć?

Pracodawcy nie wolno wskazywać, jakiego dokładnie pracownika poszukuje na dane stanowisko. Nie można napisać, że idealnym kandydatem będzie kobieta w wieku 20-30 lat, introwertyczna i skupiona wyłącznie na pracy. Osoba tworząca ogłoszenie o pracę może natomiast zawrzeć sformułowanie mile widziane, w przypadku tych cech, które byłby najbardziej pożądane. Często można spotkać w ofertach pracy mile widziany status studenta – zwykle oznacza to, że pracodawca rekrutuje wyłącznie studentów na dane stanowisko pracy.

Kandydaci podchodzą z pewną dozą swobody do ofert pracy. Jeśli w ogłoszeniu zostało zaznaczone, że wymagana jest płynna znajomość języka angielskiego, na dane stanowisko często aplikują osoby, które znają tylko podstawy tego języka obcego. Dlatego warto dodatkowo obok danego wymagania dopisać w nawiasie wyrażenie (wymagane)/(konieczne). Tym sposobem akcentuje się, że dana umiejętność jest wysoce pożądana na danym stanowisku pracy.

Nie zawsze po wstępnej selekcji aplikacji następuje rozmowa kwalifikacyjna. Czasami kandydaci muszą wykonać pewne zadania, przejść testy językowe, umiejętności czy kwalifikacji. Jeśli zamierzasz przeprowadzić wieloetapową rekrutację, poinformuj o tym osoby czytające twoją ofertę pracy.